بلاگ

آشنایی با مزایا و معایب فناوری Smart Tracking در دوربین مداربسته

انتخاب نوع صحیحی از دوربین مداربسته که با هدف و کاربری شما همخوانی داشته باشد، بسیار پر اهمیت می باشد. اگر این انتخاب به درستی انجام نشود، اموال و ساختمان شما در معرض مزاحمت و سرقت افراد مختلف قرار خواهد گرفت. یکی از تکنولوژی های جالب که بر روی دوربین های مداربسته گردان یا PTZ قابل پیاده سازی است،  فناوری Smart Tracking در دوربین مداربسته می باشد. در مقاله حاضر به این قابلیت، مزایا و همچنین معایب آن می پردازیم.

 فناوری Smart Tracking در دوربین مداربسته چیست؟

Smart Tracking در دوربین مداربسته

Smart Tracking به معنای تعقیب یا ردیابی هوشمند است. تعقیب هوشمند در دوربین های PTZ، فناوری جدیدی است و به افزایش امنیت کمک بسزایی می کند. با این قابلیت امکان چرخش دوربین و تعقیب حرکت یک هدف خاص (شخص یا اشیا) فراهم می شود. در صورت مشاهده مورد مشکوک، می توان بر روی هدف مورد نظر زوم نموده و جزئیات را بررسی کرد. دوربین های PTZ با قابلیت Smart Tracking می توانند تا ۳۶ برابر بزرگنمایی کنند. برخی از دوربین های مداربسته قابلیت تشخیص حرکتی را نیز دارند.

کیفیت و قیمت

مزایا: اولین نکته ای که در مورد Smart Tracking در دوربین مداربسته گردان مطرح می شود، کیفیت آن است. این دوربین ها با بهترین مواد ساخته شده و نوعی برنامه ریزی شده اند که کار خود را به خوبی انجام دهند. بنابراین احتمال بروز مشکل در این نوع از دوربین ها پایین است. این دوربین ها کاربری آسانی دارند و کاربر مورد نظر می تواند به راحتی آن ها را کنترل و مدیریت کند. اپراتور قادر به مشاهده منطقه و زیر نظر گرفتن حرکات است. در این صورت اگر چیزی مشکوک پیدا کند، می تواند زوم کند تا آن را ببیند و در صورت لزوم می تواند تصویر مورد نظر را ضبط کند.

معایب: یکی از معایب Smart Tracking در دوربین مداربسته گردان این است که قیمت این نوع از دوربین ها بیشتر از سایر دوربین های مداربسته معمولی است. در نتیجه سرمایه ای که باید برای خرید این نوع از دوربین مداربسته اختصاص یابد زیاد است. با این وجود ذکر این نکته الزامی است که عدم نصب این نوع از دوربین مداربسته در مکان های حساس مثل درب های ورودی، می تواند منجر به خسارت فراوانی شود.

نصب و راه اندازی

مزایا: نصب دوربین مداربسته با قابلیت Smart Tracking نیاز به کارشناس حرفه ای دارد و در زمان اندکی قابل انجام است. این دوربین ها بزرگتر از موارد معمول هستند، به طوری که برای راه اندازی آن ها به یک منبع تغذیه پایدار نیاز است. این یک مزیت است، زیرا امکان قطع برق و خالی شدن باتری وجود نداشته و این نوع از اختلال در تصویر برداری این دوربین ها ایجاد نمی شود. اکثر این دوربین های مداربسته PTZ، شامل یک منبع تغذیه در پک خود هستند. کاری که شما باید انجام دهید، پیدا کردن مکانی است که بازده نصب دوربین مداربسته در آن جا، زیاد باشد. به منظور کسب اطلاعات بیش تر در این زمینه به مقاله نکاتی بسیار مهم و اساسی در مورد مکان یابی دوربین مداربسته مراجعه کنید.

معایب: پیش تر به این نکته اشاره کردیم که امکان بروز اختلال و خرابی در این نوع از سیستم ها پایین است. این شرایط زمانی محقق می شود که سرویس و نگهداری دوربین مداربسته به صورت منظم و پیوسته انجام گیرد. درست است که این کار مستلزم صرف هزینه است، اما ارزشش را دارد!

کنترل دوربین مداربسته

Smart Tracking در دوربین مداربسته

مزایا: اگر می خواهید دوربین مداربسته با قابلیت Smart Tracking را کنترل کنید، ساده ترین راه استفاده از دکمه های روی صفحه نمایشگر است. امکان کنترل این دوربین ها با نرم افزار و از طریق گوشی موبایل نیز فراهم شده است. این یک مزیت برای اپراتورهاست، زیرا لزوم حضور تمام وقت در اتاق کنترل وجود ندارد.

معایب: گفتیم که امکان کنترل این نوع از دوربین مداربسته با وسایلی مثل joystick یا نرم افزارهای مختلف وجود دارد. نکته منفی که در این زمینه وجود دارد، این است که در پک دوربین مداربسته این امکانات گنجانده نشده و صرف هزینه برای خرید این امکانات نیاز است.

بازدهی

مزایا: بازدهی Smart Tracking در دوربین مداربسته گردان بسیار بالاست. استفاده از آن ها آسان است، به راحتی نصب و کنترل می شوند، بسیار کارآمد بوده و به حفاظت از اموال شما کمک می کنند. از آن جایی که بازه دید این نوع از دوربین ها بسیار گسترده است، در صورت بروز حادثه و سرقت، تنها کاری که باید انجام دهید، دیدن تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته است.

معایب: تنها مشکلی که در این زمینه وجود دارد، این است که ممکن است در صورت بروز حادثه، زاویه دید دوربین به سمت دیگری بوده و حادثه در میدان دید دوربین مداربسته قرار نگیرد.

قابلیت تعقیب هوشمند (Smart Tracking)

Smart Tracking در دوربین مداربسته

مزایا:  Smart Tracking بدین معناست که دوربین مداربسته به صورت خودکار، افراد را تحت نظر قرار داده و به شکلی که در تصویر بالا می بینید، آن ها را تعقیب می کند. این قابلیت برای شناسایی حرکات افراد مشکوک بسیار مفید است.

معایب: برخی از انواع دوربین های مداربسته که قابلیت Smart Tracking دارند، بدین گونه برنامه ریزی شده اند که فقط بزرگترین هدف موجود در مکان تحت پوشش را تحت تعقیب قرار می دهند. به عنوان مثال شرایطی را در نظر بگیرید که یک فردی که در حال حرکت است توسط دوربین مداربسته تحت ردیابی قرار داده می شود، سپس شخصی با اندام درشت تر وارد همان منطقه می شود. در این صورت تمرکز دوربین مداربسته به روی شخص درشت اندام تر قرار گرفته و شخص قبلی از سیستم خارج می شود.

سخن آخر

Smart Tracking در دوربین مداربسته

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله به آموزش نکاتی در مورد قابلیت Smart Tracking در دوربین مداربسته پرداختیم. دوربین های مداربسته PTZ با قابلیت Smart Tracking افراد مشکوک را تحت تعقیب قرار داده، تصاویر را ضبط کرده و بر روی جزئیات تا ۳۶ برابر بزرگنمایی می کند. امکان کنترل این دوربین مداربسته با جوی استیک و نرم افزار موبایل وجود دارد. با این حال قیمت آن بالا بوده و لوازم کنترل از راه دور باید به صورت جداگانه تهیه شود. با این حال، هزینه صرف شده، باعث افزایش امنیت مالی و جانی شده و ارزشمند است. امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالاهای با کیفیت، دوربین مداربسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر فروشنده این محصولات تهیه نمایید.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *