بلاگ

آموزش اصطلاحات AGC ،AWB ،ICR ،AE و BLC در دوربین مدار بسته

سازندگان سیستم های امنیتی دوربین مدار بسته از راهکارهای مختلفی برای تنظیم نور در صفحه، بهبود کیفیت تصویر و مقابله با نویز استفاده می کنند. اگر کاربر دوربین مداربسته هستید و می خواهید در روشنایی و تاریکی، کیفیت تصویر دوربین مدار بسته خود را افزایش دهید؛ به شما پیشنهاد می کنیم که این مقاله تخصصی را مطالعه نموده و با اصطلاحات AGC ،AWB ،ICR ،AE و BLC در دوربین مدار بسته آشنا شوید.

هدف از نصب و استفاده از دوربین مدار بسته، ثبت تصاویر با کیفیت و وضوح بالا است؛ به گونه ای که فرآیندهای انجام شده در فیلم یا تصویر به راحتی قابل تشخیص باشد. هر چه کیفیت تصویر بیشتر باشد، امکان اینکه جزئیات تصاویر ثبت شده توسط دوربین قابل تشخیص باشد، بیشتر خواهد بود. این قابلیت موجب مؤثر بودن سیستم های امنیتی و نظارتی می شود. عوامل مختلف محیطی می توانند باعث افت کیفیت تصویر در دوربین مدار بسته شوند.

کمپانی های ساخت و تولید دوربین مدار بسته، عوامل محیطی مانند نورکم، تمرکز نور شدید، پرتو نور مادون قرمز و … را تحت تحقیق و بررسی قرار داده اند. نتایج این تحقیقات، قابلیت هایی هستند که در انواع مختلف دوربین مدار بسته گنجانده شده اند و ما در این مقاله به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم.

آشنایی با اصطلاحات AGC ،AWB ،ICR ،AE و BLC در دوربین مدار بسته و نقش آن ها در بهبود کیفیت تصویر

AGC (کنترل اتوماتیک بهره ولتاژ)

AGC مخفف عبارات (Automatic Gain Control) به معنای کنترل اتوماتیک بهره ولتاژ می باشد. ACG یک روش تقویتی است. این قابلیت زمانی فعال می شود که کیفیت تصویر ارسالی از دوربین مداربسته نصب شده در محیط کم نور، پایین تر از حد استاندارد باشد. فعال شدن ACG به صورت اتوماتیک بوده و باعث تقویت وضوح تصویر می شود. نکته قابل ذکر این است که با روشن شدن ACG، تمامی سیگنال های ویدیویی از جمله نویز تصویر نیز تقویت می شود.

با مشاهده شکل زیر، می توانید به تاثیر قابلیت ACG در تصویر دوربین مدار بسته پی ببرید. شکل نشان داده در سمت چپ، تصویر معمولی دوربین مداربسته و شکل سمت راست، نشانگر همان تصویر با قابلیت ACG می باشد.

AGC ،AWB ،ICR ،AE و BLC در دوربین مدار بسته

ICR (فیلتر قطع مادون قرمز)

ICR کوتاه شده ی (Infrared Cut Filter Removal) بوده و معادل عبارت “فیلتر قطع کننده مادون قرمز” است. همان گونه که از نامش پیداست، وظیفه یک “فیلتر مادون قرمز یا همان فیلتر قطع مادون قرمز”، مسدود کردن نور مادون قرمز است. هدف از به کارگیری این فیلتر، جلوگیری از عوارض ناخواسته ناشی از نور مادون قرمز (به عنوان بخشی از نور طبیعی محیط) در طول روز می باشد. فیلتر ICR در مقابل سنسور دوربین مدار بسته نصب می شود. وقتی ICR روشن باشد، دوربین قادر به افزایش حساسیت نور در حالت تک رنگ خواهد بود.

با مشاهده شکل زیر، می توانید به تاثیر قابلیت ICR در تصویر دوربین مدار بسته پی ببرید. شکل نشان داده در سمت چپ، تصویر معمولی دوربین مداربسته و شکل سمت راست، نشانگر همان تصویر با قابلیت ICR می باشد.

AGC ،AWB ،ICR ،AE و BLC در دوربین مدار بسته

AWB (تنظیم اتوماتیک نورسفید در تصویر)

AWB از کنار هم قرار گرفتن حرف اول عبارات انگلیسی (Automatic White Balance) بوجود می آید. Color temperature مستقیما به محیط وابسته است و بر روی رنگ تصویر تأثیر می گذارد. AWB می تواند بطور خودکار میزان رنگ سفید را در شرایط نوری مختلف تنظیم کند تا رنگی دقیق بدون هیچ طرح رنگی با منابع نوری مختلف ایجاد شود. (بعنوان مثال: نور لامپ رشته ای یا تنگستن، مهتابی یا فلورسنت، نور کوارتز و …)

با مشاهده شکل زیر، می توانید به تاثیر قابلیت AWB در تصویر دوربین مدار بسته پی ببرید. شکل نشان داده در سمت چپ، تصویر معمولی دوربین مداربسته و شکل سمت راست، نشانگر همان تصویر با قابلیت AWB می باشد.

AGC ،AWB ،ICR ،AE و BLC در دوربین مدار بسته

BLC (جبران نور پس زمینه)

BLC یا همان (Back Light Compensation)، باعث می شود اجسامی که مقابل یک منبع نوری (مثل پنجره در یک روز آفتابی روشن) قرار دارند، واضح و شفاف دیده شوند. این کار با تاریک تر کردن پس زمینه و ایجاد روشنانی بیش تر بر روی جسم انجام می گیرد. برای فعال کردن قابلیت BLC، کلید DIP را به موقعیت BLC ON بچرخانید. هنگامی که بخواهید ویژگی BLC را خاموش کنید، کلید DIP را در حالت خاموش (BLC OFF) قرار دهید.

با مشاهده شکل زیر، می توانید به تاثیر قابلیت BLC در تصویر دوربین مدار بسته پی ببرید. شکل نشان داده در سمت چپ، تصویر معمولی دوربین مدار بسته و شکل سمت راست، نشانگر همان تصویر با قابلیت BLC می باشد.

AGC ،AWB ،ICR ،AE و BLC در دوربین مدار بسته

AE (میزان شفافیت اتوماتیک)

(Automatic Exposure) را به صورت خلاصه، AE می نامند. این ویژگی با هدف عملکرد بهتر دوربین مدار بسته در صحنه های کم نور ابداع شده است. AE به صورت اتوماتیک، سطح نور محیط را تشخیص می دهد و باعث ارتقای کیفیت تصویر و ضبط بهتر جزئیات می شود. AE در دوربین های مدار بسته پلاک خوان بسیار به کار می آید.

AGC ،AWB ،ICR ،AE و BLC در دوربین مدار بسته

سخن آخر

AGC ،AWB ،ICR ،AE و BLC در دوربین مدار بسته

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله به آموزش اصطلاحات AGC ،AWB ،ICR ،AE و BLC در دوربین مدار بسته پرداختیم . امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالاهای با کیفیت، دوربین مدار بسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر فروشنده این محصولات تهیه نمایید.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش، راه اندازی و تعمیر دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *