آموزش

راهنما خرید سیستم نظارت تصویری

با توجه به وجود برند ها و مدلها و کیفیت های زیاد دوربین مداربسته همیشه انتخاب مناسبترین دوربین هم از نظر وضوح تصویر هم از نظر قیمت کار سختی به نظر میرسد و کسانی که قصد خرید دوربین مداربسته را دارند سر درگم میکند.

ما در مجموعه پویابین تلاش کرده ایم بصورت خیلی مختصر دانش و تجربه چندین ساله خود را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و بهترین و کاربردی ترین مدلها را جمع آوری کرده ایم.

امیدواریم خواندن چند دقیقه ای این مقاله راهنمای خوبی برای شما باشد تا بهترین و بهینه ترین سیستم را خریداری کنید.

گروه های دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته از سالهای دور در دو گروه آنالوگ و دیجیتال ( تحت شبکه IP ) ساخته میشدند که دوربینهای آنالوگ قیمت و کیفیت پایینتری داشتند و خرید دوربینهای دیجیتال برای عموم بدلیل هزینه های بالا دشوار بود.

حدود ۵ سال پیش تکنولوژیی ساخته شد که کیفیت تصویر دوربینهای آنالوگ بصورت چشمگیری ارتقا پیدا کرد و گروه دوربین های AHD ( آنالوگ اچ دی ) ایجاد شد که روی بستر آنالوگ است و کیفیت تصویر بالا و قیمت مناسبی دارند که همین مساله باعث استقبال بالا از این گروه شده است البته ناگفته نماند که همچنان دوربین های دیجیتال ( تحت شبکه IP ) مخاطبان خود را دارد.

ظاهر دوربین

دوربین ها در دو نوع دام و بولت یا بالت ساخته میشوند که دوربین های دام اندازه کوچکتری دارند و به شکل گنبدی هستند و معمولا برای فضاهای داخلی استفاده میشوند.

دوربینهای بولت بزگتر و استوانه ای شکل هستند که بدلیل اینکه معمولا ضد آب هستند و براحتی و از دور قابل مشاهده هستند برای فضاهای خارجی مورد استفاده قرار میگیرند
نکته جالب توجه این است که ظاهر دوربین به هیچ وجه ارتباطی به کیفیت تصویر ندارد و دلیل گرانتر بودن نوع بولت از دام در یک کیفیت یکسان فقط بیشتر بودن مواداولیه و قالب میباشد.

قیمت دوربین (چقدر هزینه کنیم)

اولین قدم برای خرید یک سیستم مشخص ، شدن تعداد دوربین برای محیط مورد نظر است که با کارشناسی و بررسی محیط میتوانید بهینه ترین تعداد را مشخص کنید (برای این کار میتوانید از کارشناسی محل ما بصورت رایگان استفاده کنید همچنین میتوانید برای ما فیلم و عکس ویا نقشه محل را ارسال کنید)

نکته اساسی که در خرید دوربین مدار بسته میبایست مدنظر قرار داد این است که کیفیت دوربین مناسب با محیط نصب باشد این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد چون ممکن است شما هزینه زیادی برای یک دوربین با کیفیت خیلی بالا بپردازید در صورتیکه دوربین با کیفیت پایینتر و قیمت بهتر هم وضوح مناسب را به شما میداد و بر عکس؛ بعنوان مثال برای محیطی که دورترین نقطه از دوربین ۲۰ متر فاصله دارد نیازی به دوربینی با بُرد ۴۰ متر نیست.

مورد دیگری که این روزها بسیار زیاد دیده میشود خرید دوربینهای بی کیفیت با قیمت بسیار پایین است که بعد از خرید و نصب عملا هیچ کاربردی ندارد چون وضوح تصویر بسیار پایین بوده و چهره و … قابل تشخیص نیست، گرفتن مشاوره از افراد متخصص و خرید از فروشگاههای معتبر و با سابقه میتواند این دغدغه ها را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

تجهیزات مورد نیاز سیستم نظارت تصویری

شما برای نصب یک سیستم به چند تجهیز نیاز خواهید داشت که برای سیستم های AHD و دیجیتال (تحت شبکه IP) به شرح زیر است:

AHDIP
دوربین (تعداد مورد نظر)
دستگاه ضبط تصاویر DVR
هارد
کابل کواکسیال
منبع تغذیه (پاور)
فیش های BNC و نری و مادگی
جعبه تقسیم در صورت نیاز
دوربین (تعداد مورد نظر)
دستگاه ضبط تصاویر NVR
هارد
کابل شبکه
منبع تغذیه (پاور)
سوکت شبکه و نری و مادگی
جعبه تقسیم در صورت نیاز
سوییچ شبکه

دستگاه های ضبط بصورت ۴ و ۸ و ۱۶ و ۳۲ ساخته میشوند بعنوان مثال برای سه عدد دوربین شما میبایست دستگاه ۴ کانال تهیه کنید.

درصورت خرید دوربین IP به سوییچ هم نیاز دارید که بصورت ۵ و ۸ و ۱۶ و ۲۴ و ۳۲ پورت در بازار وجود دارد.

هاردها را بصورت ۵۰۰ گیگابایت و ۱ تا ۱۰ ترابایت میتوانید تهیه کنید که هر قدر حجم هارد بیشتر باشد تصاویر (روزهای) بیشتری قابل ضبط است.

منبع تغذیه در دونوع وجود دارد یکی اداپتور که برای هر دوربین یک عدد مورد نیاز است و دوم پاورسوییچینگ است که برای همه دوربینها یک منبع تغذیه بکار میرود.

متراژ کابل مصرفی بستگی به محل نصب دستگاه ضبط تصاویر دارد که از هر دوربین یک کابل به دستگاه کشیده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *