بلاگ

تمام آن چه که باید در رابطه با کدگذاری CBR ،VBR و MBR بدانید.

انتخاب نوع کدگذاری برای انتقال اطلاعات در سیستم دوربین مداربسته، از جمله موارد مهمی است که در رزولوشن تصویر، کارایی و کیفیت این سیستم ها نقش دارد. CBR و VBR دو نوع از کدگذاری بیت ریت هستند و هر کدام مزایا و معایبی دارند. این مقاله قصد دارد به توصیف مفهوم بیت ریت پرداخته و در ادامه به کدگذاری CBR ،VBR و MBR بپردازد.

آشنایی با مفهوم بیت ریت (Bit Rates)

بیایید با توضیح بیت آغاز کنیم. Bit مخفف binary digit به معنی رقم باینری است. Bit کوچکترین واحد ممکن اطلاعاتی در محاسبات دیجیتال بوده و ۸ بیت در کنار هم یک بایت (Byte) را بوجود می آورند. بیت ریت یا همان نرخ بیت، به تعداد بیت های اطلاعات منتقل شده در طول مدت زمان مشخص اشاره می کند. این اطلاعات می تواند ویدئو، تصویر و یا فایل صوتی باشد. در اغلب موارد، بیت ریت را با عنوان تعداد بیت های منتقل شده در یک ثانیه عنوان می کنند.

آشنایی با کدگذاری CBR ،VBR و MBR

کدگذاری CBR ،VBR و MBR

بیت ریت ثابت (CBR) و بیت ریت متغیر (VBR) انواع اصلی رمزگذاری بیت ریت هستند. پیچیدگی صحنه در مکان های پر تدد مانند جاده ها، یا مکان هایی با تضاد رنگی زیاد، بیشتر از مکان های کم تردد مثل راهروها است. این پیچیدگی صحنه می تواند در عرض چند ساعت از ضبط ویدیو تغییر کند و نوع بیت ریتی که انتخاب می کنید، بر کیفیت تصویر و مصرف پهنای باند اثر می گذارد.

Constant Bit Rate (CBR)

کدگذاری CBR ،VBR و MBR

همان گونه که اشاره شد، CBR در فارسی به معنای نرخ بیت ثابت است. در این روش از کدگذاری، میزان ارسال بیت ثابت می ماند. به عنوان مثال، هنگامی که داده های صوتی رمزگذاری می شوند (توسط یک کدک)، از مقدار ثابت استفاده می شود، مانند ۱۲۸، ۲۵۶ یا ۳۲۰ کیلوبیت بر ثانیه.

مزیت استفاده از روش CBR این است که داده های صوتی با سرعت بالا منتقل می شوند (در مقایسه با VBR). نکته دیگر آن است که در این روش، به علت ثابت بودن پهنای باند، امکان تخمین حجم فایل وجود دارد.

نقطه ضعف این روش، بهینه نبودن کیفیت تصویر در مقابل حافظه ذخیره سازیست.

CBR برای ارسال فایل های چند رسانه ای کاربردی است. اگر اتصال مربوطه، محدود به یک میزان مشخص (مثلا ۳۲۰Kbps) باشد، بیت ریت ثابت (۳۰۰Kbps یا کمتر) بهتر از حالت VBR است. زیرا در حالت VBR ممکن است بیت ریت از ۳۲۰Kbps فراتر رود.

شایان ذکر است که روش کدگذاری CBR عموما در دوربین های مدار بسته با قابلیت تشخیص حرکتی به کار گرفته می شود.

Variable Bit Rate (VBR)

کدگذاری CBR ،VBR و MBR

VBR کوتاه شده عبارت نرخ بیت متغیر بوده و همان گونه که از نامش پیداست، نقطه مقابل CBR می باشد. در این روش از رمزگذاری، بیت ریت به صورت پویا افزایش یا کاهش می یابد. این کار در بازه مشخصی انجام می گیرد. برای مثال، کدگذار LAME می تواند بین ۶۵ کیلوبیت بر ثانیه و ۳۲۰ کیلوبیت بر ثانیه متغیر باشد.

بزرگترین مزیت VBR در مقایسه با CBR کیفیت بالا نسبت به اندازه فایل است؛ زیرا میزان بیت ریت بسته به ماهیت فایل تغییر می کند. به عنوان مثال، میزان ارسال بیت بطور قابل توجهی برای سکوت یا بخش های ساکت تر از آهنگ کاهش یافته و در قسمت های پیچیده فایل صوتی که ترکیبی از فرکانس ها هستند، میزان ارسال بیت (تا ۳۲۰ کیلوبیت بر ثانیه) افزایش می یابد تا کیفیت صدا حفظ شود. بنابراین این تغییرات در میزان ارسال بیت، به کاهش فضای ذخیره سازی (در مقایسه با CBR) کمک می کند.

ضعف فایل های رمزگذاری شده VBR، این است که ممکن است با دستگاه های قدیمی تر سازگار نباشد؛ همچنین کدگذاری VBR مستلزم صرف زمان بیشتری می باشد. نکته دیگر آن است که در این روش، به علت متغیر بودن پهنای باند، امکان تخمین حجم فایل وجود ندارد.

شکل گرافیکی زیر نحوه تغییر کدگذاری VBR به CBR و بالعکس را برای یک دوربین مداربسته داهووا به تصویر کشیده است:

کدگذاری CBR ،VBR و MBR

Maximum Bit Rate (MBR)

کدگذاری CBR ،VBR و MBR

MBR نرخ ارسال داده متغیر با حد نصاب مشخصی است که ترکیب دو نرخ بیت VBR و  CBR می باشد. اصطلاح VBR PLUS A CAP همان MBR (max bit rate) است و برخی برندها از این نام استفاده می کنند.

امروزه توصیه می شود که از این روش کدگذاری استفاده شود، زیرا در این روش، بهترین مزایای CBR و VBR در کنار هم گنجانده شده اند.

  • MBR در مقایسه با CBR معمولی، مصرف پهنای باند را ۳۰-۷۰٪ کاهش می دهد. این کار با کاهش پهنای باند مورد استفاده دوربین مداربسته، در زمانی که صحنه ساده است، انجام می شود (در حالی که CBR همیشه در نرخ بیت ثابت قفل شده است).
  • MBR در مقایسه با VBR معمولی، مصرف پهنای باند را ۲۰-۵۰٪ کاهش می دهد. همان گونه که در شکل بالا می بینید، MBR یک بیت ریت را به عنوان حد نصاب مشخص (Cap)، برای مصرف پهنای باند در نظر می گیرد و اجازه انتقال دیتا، بیش تر از این حد نصاب ماکزیمم را نمی دهد. بالا رفتن بیت ریت عموما در هنگام شب که مصرف اینترنت کمتر است، اتفاق می افتد، در نتیجه کیفیت تصویر دوربین مدار بسته افت چندانی نخواهد داشت (به علت تاریک بودن صحنه).

سخن آخر

کدگذاری CBR ،VBR و MBR

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله به آموزش کدگذاری CBR ،VBR و MBR در سیستم های دوربین مداربسته پرداختیم و تفاوت های بین آن ها را مورد بحث قرار دادیم. لازم به ذکر است که فرمت هایی مانند MP3 ,WMA ,OGG و … از نحوه کدگذاری CBR و VBR پشتیبانی می کنند.

امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالاهای با کیفیت، دوربین مداربسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر فروشنده این محصولات تهیه نمایید.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *