بلاگ

با موارد کاربرد دوربین مداربسته آشنا شوید

در دنیای مدرن امروزی، همه افراد به دنبال راهکارهای امنیتی بهتر و استراتژی های کارآمدتر برای مقابله با جرم هستند. دوربین های مداربسته در مقایسه با سایر اقدامات نظارتی و امنیتی، ظرفیت عملیاتی بالا و هزینه پایین تری دارند و از این رو، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در اکثر کشورها دوربین های مداربسته، به منظور جلوگیری از جرم و سرقت در سطح شهر و همچنین در ساختمان های شخصی نصب شده اند. موارد کاربرد دوربین مداربسته بسیار گسترده است و ما در این مقاله سعی داریم به چند مورد مهم از بین آن ها اشاره کنیم.

کاربرد دوربین مداربسته

کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است، اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر می رود. کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس. شما می توانید در ادامه مطلب، به صورت مفصل تر، کاربرد های اصلی دوربین مداربسته را مطالعه کنید.

کاربرد دوربین مداربسته

کاربرد دوربین مداربسته

کاربرد دوربین مداربسته در صنعت

برخی از پروسه های صنعتی تحت شرایط خطرناک و دشوار عملیاتی انجام می گیرند. از جمله این پروسه ها می توان به صنایع شیمیایی و راکتورهای هسته ای اشاره کرد. بدیهی است که نظارت روند این پروسه ها به صورت مستقیم امکان پذیر نیست و خطر مالی یا جانی دارد. در این جاست که دوربین مداربسته به کمک ما می آید. دوربین های مداربسته مورد استفاده در صنعت، بر خط تولید محصول نظارت می کنند. نوع دیگری از دوربین مداربسته نیز در صنعت استفاده می شود که حساس به درجه حرارت هستند و در هر مرحله ای از فرآیند، درجه حرارت را اندازه گیری می کنند.

کاربرد دوربین مداربسته به منظور نظارت ترافیکی

در اغلب شهرها و کشورها، دوربین های مداربسته را در خیابان ها و بزرگراه ها نصب می کنند تا ترافیک و رفت و آمد خودروها را تحت بررسی قرار دهند. اگر در قسمتی از جاده، تصادفی رخ داده باشد، پلیس می تواند از طریق دوربین مداربسته، بلافاصله از وقوع تصادف آگاه شده و اقدامات لازم را انجام دهد. از طرف دیگر، نظارت بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از جمله رعایت سرعت مجاز، با استفاده از دوربین مداربسته امکان پذیر شده است. پلیس می تواند با مشاهده پلاک خودروی متخلف، راننده مربوطه را شناسایی و جریمه کند.

کاربرد دوربین مداربسته به منظور برقراری امنیت در حمل و نقل

استفاده از دوربین مداربسته این امکان را فراهم می کند که راننده وسیله نقلیه، یا لوکوموتیوران قطار، قبل از بستن درها از عدم وجود افراد در آن قسمت مطمین شود. این کار از بروز حادثه و ماندن افراد لای در جلوگیری به عمل می آورد.

نصب دوربین مداربسته در خودرو، راننده را کمک می کند تا هنگام دنده عقب رفتن، با اشیا و یا افراد برخورد نکند.

کاربرد دوربین مداربسته به منظور نظارت بر کارمندان

کارفرما می تواند به منظور نظارت بر ایمنی کارکنان و بررسی عملکرد صحیح آن ها، دوربین مدار بسته را در محیط کار نصب کند. لازم به ذکر است که نصب دوربین مداربسته در ساختمان های اداری و کاری، باید با آگاهی کارمندان انجام گیرد و حقوق انسانی رعایت شود.

کاربرد دوربین مداربسته در مدارس

مدارس زیادی در کشور ما مجهز به دوربین مداربسته شده اند. در صورت بروز سرقت، جرم و یا رفتار غیر قابل قبول از دانش آموزان، می توان از تصاویر ثبت شده توسط دوربین مداربسته به عنوان مدرک استفاده کرد. دوربین مدار بسته مدارس معمولا در راهرو، حیاط، پارکینگ و… نصب می شود.

کاربرد دوربین مداربسته در مکان های ورزشی و تفریحی

به کارگیری دوربین مداربسته در مجتمع های ورزشی، تفریحی، مناطق توریستی، رستوران ها و… باعث می شود تا حاضرین در آن مکان احساس امنیت بیشتری داشته باشند. زیرا می دانند که در صورت بروز حادثه، پلیس می تواند از تصاویر دوربین مداربسته استفاده کرده و مجرم را شناسایی کند.

کاربرد دوربین مداربسته به منظور نظارت بر پارکینگ خودرو، انبار و…

نصب دوربین مداربسته در قسمت ورودی و خروجی پارکینگ ها، به کاربر کمک می کند تا رفت و آمد تمام خودروها را زیر نظر داشته باشد. این پوشش ۲۴ ساعته، امنیت بالایی را در این مکان ها ایجاد می کند و از سرقت جلوگیری می کند.

کاربرد دوربین مداربسته در مکان های عمومی

یک دوربین مداربسته معمولی توانایی پوشش مناطق گسترده و باز را ندارد. دوربین های PTZ با رزولوشن تصویر بالا، در این مورد بسیار کارآمدتر هستند. این دوربین ها قابلیت چرخش، گردش و بزرگنمایی تصویر را دارند و می توانند منطقه وسیع تری را تحت پوشش قرار دهند. رزولوشن بالای دوربین، امکان شناسایی چهره و پلاک خودروها را نیز فراهم می کند که بسیار کاربردی است.

کاربرد دوربین مداربسته در مناطق تاریخی

کشور ما بناهای تاریخی متنوع و فراوانی دارد. این بناهای تاریخی هر کدام قدمت و ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. نصب دوربین مداربسته در این مکان های تاریخی باعث بالا رفتن امنیت و حفاظت از آن ها می شود. به عنوان مثال نصب و راه اندازی دوربین مداربسته در مسجدهای قدیمی، جلوی فعالیت افراد خرابکاری که قصد آسیب زدن و یا سرقت آثار باستانی موجود در این مکان را دارند، گرفته می شود.

کاربرد دوربین مداربسته در بیمارستان ها و مراکز درمانی

بیمارستان مکانی حساس است. افراد زیادی به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اکثر این افراد وضعیت جسمی وخیمی دارند و یک سهل انگاری ساده ممکن است منجر به حوادث ناگوار و غیر قابل جبران شود. نصب دوربین مدار بسته در این مکان ها بسیار کاربردی است.

پس از نصب دوربین مداربسته، تنها یک اپراتور لازم است تا بر تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته نظارت کند. بنابراین علاوه بر کاربردهایی که گفته شد، استفاده از دوربین مداربسته تعداد نیروی انسانی مورد نیاز به منظور نظارت بر ساختمان ها را کاهش می دهد.

همانطور که مطالعه کردید، در این مقاله سعی کردیم دانستی های سودمندی را در رابطه با موارد کاربرد دوربین مداربسته به عنوان یک سیستم نظارتی، با شما در میان بگذاریم. شرکت فروش و نصب دوربین مداربسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه دوربین های مداربسته است و سابقه عملیاتی بالایی دارد. کارشناسان فروش پویابین به صورت رایگان، شما را در خرید دوربین مداربسته مناسب، راهنمایی می کنند. به شما توصیه می کنیم قبل از خرید دوربین مداربسته، با کارشناسان مجرب شرکت پویابین تماس بگیرید و از مشاوره آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.