بلاگ

کابل دوربین مدار بسته ، انواع ، ساختار و عوامل تاثیرگذار روی عملکرد آن

کابل دوربین مدار بسته از نوع کابل های کواکسیال (Coaxial Cable) می باشد. این کابل در دوربین های مدار بسته به صورت آنالوگ دیتاها را از دوربین به دستگاه DVR انتقال می دهد. ساختار کابل دوربین مدار بسته کاملا با ساختار کابل آنتن تلویزیون مشابه است. تنها تفاوتی که این دو دارند در قطر مغزی و حجم شیلد می باشد. در ادامه این مطلب، دانستنی های بیشتری را در رابطه با کابل دوربین مداربسته ارایه می کنیم.

تاریخچه کابل دوربین مدار بسته

 • اولیور هویساید (Oliver heaviside) در سال ۱۸۸۰ کابل ترکیبی را اختراع نمود.
 • اولین آنتن کواکسیال در سال ۱۹۳۰ در نیویورک مورد استفاده قرار گرفت.
 • کابل های کواکسیال مارک at&t در سال ۱۹۴۸ به بازار عرضه شدند. هر کدام از این کابلها (در کل ۸ کابل) قادر بودند ۴۸۰ تماس تلفنی را مدیریت کنند، البته هر کابل تنها ظرفیت تحمل یک کانال تلویزیونی را دارا بود.

پس از آن با گذر زمان کابل های کواکسیال هر روز بیشتر پیشرفت کردند. امروزه شاهد انواع کابل ها هستیم. که هرکدام دارای کاربردها و کیفیت های منحصر به فرد خویش می باشند.

خصوصیات و ساختار کابل دوربین مدار بسته

کابل دوربین مدار بسته

اجزای سازنده کابل دوربین مداربسته عبارتند از:

 • مغزی (Centre Core)

قطر مغزی کابل های کواکسیال RG59 معمولا بین ۱.۲ الی ۱.۸ میلی متر است. جنس مغزی نیز می تواند از مس، آلومینیوم یا آلیاژ مس باشد. البته مس بهترین و با کیفیت ترین فلز برای مغزی می باشد.

 • لایه محافظتی عایق الکتریکی (Dielectric Insulator)

وظیفه این لایه در عمل جداسازی شیلد از مغزی می باشد. جنس این لایه معمولا از فوم است. لایه عایق الکتریکی معمولا به رنگ سفید یا شفاف موجود می باشد.

 • شیلد (Metallic Shield)

لایه سوم در کابل های کواکسیال به شیلد معروف است. تعدادی رشته های سیم که به هم پیچیده شده اند. در کابل های دوربین مدار بسته مرغوب معمولا تعداد این سیم ها ۱۴۴ رشته می باشد.

 • عایق پلاستیکی (Plastic Jacket)

آخرین و بیرونی ترین لایه در کابل دوربین مداربسته عایق پلاستیکی است. همان طور که می دانید، اطراف کابل دوربین مداربسته میدان های الکتریکی و مغناطیسی موجود است. کاربرد های عایق پلاستیکی کابل دوربین مداربسته عبارتند از:

۱)کاهش اثرات میدان مغناطیسی و الکترییکی محیط (مثل کابل های برق و …)

۲) تقویت ارسال سیگنال های دیتا از دوربین مدار بسته

۳) و جلوگیری از پاره شدن شیلد ها زمانی که کابل دوربین مداربسته بیش از اندازه کشیده می شود.

 • ارتباط دهنده ها (Connectors)

انتهای کابل دوربین مداربسته معمولا ارتباط دهنده ها قرار دارند. ارتباط دهنده ها معمولا با استفاده از فلزات با رسانایی بالا (High-Conductivity) ساخته می شوند. به منظور انتقال بهتر داده ها، سیگنال ها تنها از طریق مرکز ارتباط دهنده عبور میکنند. در واقع سیگنال ها در بدنه ارتباط دهنده پخش نمی شوند.

انواع کابل دوربین مدار بسته

در دوربین های مدار بسته تحت شبکه نیز از کابل های شبکه استفاده می شود. کابل های شبکه رایج کابل های CAT6 و CAT5 می باشند.

انواع کابل دوربین مداربسته آنالوگ عبارتند از:

 • RG59

در حال حاضر برای سیستم امنیتی دوربین های مدار بسته آنالوگ معمولا از کابل های کواکسیال RG59 استفاده می شود. کابل های RG59 دارای رنج کیفیتی متفاوت و گسترده ای هستند. با کیفیت ترین کابل های RG59 کابل های با شیلد و مغزی مسی می باشند.

 • RG58

کابل دوربین مداربسته از نوع RG58 نیز مشابه کابل های RG59  است. تنها تفاوت در مغزی می باشد. مغزی این کابل ها از چند رشته تشکیل شده است. بنابراین دارای انعطاف پذیری (Flexibility) بالاتری هستند. از کابل دوربین مداربسته RG58  معمولا در کابین آسانسور ها استفاده می شود. چرا که به دلیل حرکت دائمی نیاز به انعطاف پذیری زیاد است.

 • RG6

مبحث طول، بسیار در مورد کابل دوربین مداربسته مهم است. که در ادامه بدان خواهیم پرداخت. کابل های RG6 برای مسافت های طولانی (بیشتر از ۳۰۰ متر) بسیار مناسب هستند. در واقع افت سیگنال در مسافت های بالا رخ نمی دهد.

 • RG11

این نوع کابل از سایر کابل های مذکور قوی تر است. کابل های دوربین مدار بسته RG11 می توانند داده ها را تا مسافت های ۸۰۰ تا ۹۰۰ متر نیز ارسال نمایند. بدون این که افت سیگنال اتفاق بیافتد. استفاده از این نوع کابل در کارخانجات و سوله های بزرگ رایج می باشد.

فاکتور های فیزیکی موثر در کابل دوربین مدار بسته

فاکتور های فیزیکی ای که در کیفیت و عملکرد کابل دوربین مداربسته موثر است عبارتند از:

 1. طول کابل (Length of the cable)
 2. قطر خارجی مغزی یا رسنای داخلی کابل (Outside Diameter of Inner Conductor)
 3. قطر داخلی شیلد (Inside Diameter of the Shield)
 4. ثابت دی الکتریک عایق (Dielectric Constant of the Insulator)
 5. نفوذ پذیری مغناطیسی عایق (Magnetic Permeability of Insulator)

طول کابل بسیار حائز اهمیت است. کابل های دوربین مدار بسته تحت شبکه نباید بیشتر از ۱۰۰ متر باشند. در واقع در این نوع کابل ها، پس از ۱۰۰ متر افت سیگنال رخ می دهد. یا در مورد کابل های RG59 پس از ۳۰۰ متر افت سیگنال را شاهد خواهیم بود. افت سیگنال سبب بروز نویز در تصویر می شود. و در نتیجه افت کیفیت دوربین مدار بسته را خواهیم داشت. در چنین شرایطی یا باید نوع کابل دوربین مداربسته را متناسب با شرایط انتخاب کنیم. و یا این که از تقویت کننده های سیگنال بهره بجوییم.

کابل دوربین مدار بسته

سخن آخر

در این مقاله دانستنی هایی را در رابطه با کابل دوربین مداربسته بیان کردیم. سیستم دوربین های مداربسته و کابل های کواکسیال مربوط به آن را تعریف کردیم. و درباره اجزای سازنده آن اطلاعاتی را بیان کردیم. به علاوه فاکتور های تاثیر گذار روی کیفیت عملکرد این کابل ها نیز به صورت خلاصه مطرح گردید. با توجه به فزونی محبوبیت دوربین های مدار بسته امید است مطلب مورد توجه تان واقع شده باشد.

شرکت  پویابین، یکی از شرکت های فروش دوربین مداربسته در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید. و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *