بلاگ

آیا می دانید محاسبه ی پهنای باند شبکه در دوربین مداربسته IP چگونه انجام می گیرد؟

ممکن است شما کسی باشید که از دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP استفاده می کند و یا ممکن است کسی باشید که به یادگیری سیستم نظارت تصویری، علاقه دارد. این مقاله برای شماست! درک اصول اولیه پهنای باند شبکه در دوربین مداربسته IP و چگونگی محاسبه آن در برنامه ریزی، طراحی و توسعه این سیستم ها بسیار اهمیت دارد و یک فاکتور تاثیرگذار است.

پهنای باند چیست؟

پهنای باند شبکه در دوربین مداربسته IP

پهنای باند شبکه در دوربین مداربسته IP

پهنای باند و میزان تاخیر پهنای باند از جمله واژه‌های متداول در دنیا شبکه‌های کامپیوتری است که به نرخ انتقال داده توسط یک اتصال شبکه یا یک رابط، اشاره می‌کند. این عبارت، ترجمه اصطلاح Bandwidth است. در بعضی جاها این اصطلاح را «عرض باند» هم ترجمه کرده‌اند.

اگر بخواهیم درک خوبی از معنای این اصطلاح داشته باشیم بد نیست به این مثال توجه کنید. اتوبانی را در نظر بگیرید، معمولاً هر اتوبان یا بزرگراه دارای چند خط (Line) یا باند (Band) است که ظرفیت این بزرگراه را معین می‌کند. مثلاً اگر بزرگراهی دارای ۲ خط باشد طبیعتاً به طور هم‌زمان و از یک نقطه از بزرگراه فقط ۲ عدد ماشین امکان عبور دارند و اگر بزرگراهی دارای ۴ خط یا باند باشد به طور هم‌زمان ۴ ماشین امکان عبور از کنار هم را دارند. خوب حالا کافی است در این مثال به جای ماشین، بیت‌(Bit) و به جای بزرگراه یا اتوبان، سیم یا فیبر نوری که در واقع محیط انتقال اطلاعات هستند، بگذارید.

میزان پهنای باند در دسترس

برای تعیین میزان دسترسی به پهنای باند، ابتدا باید تعیین کنید که با چه مکان هایی ارتباط برقرار می کنید. همانند رانندگی، شما یک نقطه شروع و یک مقصد خواهید داشت؛ به عنوان مثال، از دفتر شعبه به دفتر مرکزی ساختمان.

مهم ترین فاکتور در محاسبه میزان پهنای باند در دسترس، این است که  آیا شما نیاز به اتصال بین دو ساختمان مختلف دارید یا خیر. برای نمونه:

در همان ساختمان: پهنای باند زیادی در دسترس است.  ۷۰Mb/s تا ۷۰۰Mb/s

بین ساختمان های مختلف: پهنای باند اندکی در دسترس است.  ۰.۵Mb/s تا  ۵Mb/s

مقدار پهنای باند در دسترس، از دفتر شما به دفتر همکارتان در همان ساختمان، می تواند ۲۰۰ بار بیشتر از پهنای باند موجود از دفتر شما تا دفتر شعبه دیگر باشد.

این قانون در ۹۰% موارد صحت دارد، استثناها به شرح زیرند:

  • ساختمان ها متفاوت باشند، ولی در یک محوطه قرار گرفته باشند (در این صورت پهنای باند موجود، زیاد است)
  • اگر شما در  منطقه مرکزی یا تجاری یک شهر بزرگ هستید، ممکن است پهنای باند بیشتری در دسترس باشد.
  • اگر شما در یک شرکت ارتباطات مخابراتی یا تحقیقاتی هستید، ممکن است پهنای باند بیشتری در دسترس باشد.

در ساختمان های مختلف

آنچه میزان دسترسی به پهنای باند را تعیین می کند، هزینه اعمال شبکه ها بین ساختمان های مختلف است. نوعی از پهنای باند به نام شبکه گسترده یا WAN، اغلب به وسیله شرکت های مخابراتی تهیه می شود. یک مثال رایج، مودم کابلی یا DSL است که می تواند ۰.۵Mb/s تا ۵Mb/s  پشتیبانی کند. هزینه آن در هر ماه حدود  ۲۰ تا ۵۰ دلار می باشد. مثال دیگر T1 است، که پهنای باند ۱.۵Mb/s را به ازای ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه فراهم می کند. در سطوح بالاتر، هزینه پهنای باند افزایش زیادی پیدا می کند و در اکثر مواقع،  ۱۰ مگابیت بر ثانیه از پهنای باند می تواند هزاران دلار در ماه هزینه بردارد.

برخی از افراد از فیبرنوری صحبت می کنند (که گاهی اوقات با نام FTTH/FTTC نامیده می شود). دسترسی گسترده به فیبر در سالیان اخیر وجود ندارد. فیبر در خانه و محل کار هزینه مربوط به پهنای باند را به شدت کاهش می دهد. با این وجود استفاده از آن بسیار پرهزینه بوده و علی رغم بحث های مطرح در دهه های اخیر، روند رشد آن هنوز بسیار کند است.

در همان ساختمان

بر خلاف ساختمان های مختلف، پهنای باند موجود در یک ساختمان، زیاد بوده و هزینه کمتری دارد (به علت هزینه نصب کمتر). کاربران غیرتخصصی به راحتی می توانند شبکه ۱۰۰۰Mb/sای را درون یک ساختمان، با مبلغی کمتر از ۱۰۰۰ دلار هزینه نصب و بدون هیچ هزینه ماهانه ای، راه اندازی کنند (شبکه های محلی یا LAN). این هزینه را باWAN  مقایسه کنید که همان پهنای باند می تواند ده ها هزار دلار در هر ماه هزینه داشته باشد.

هزینه راه اندازی شبکه ها در ساختمان ها کم است، زیرا هزینه های ساخت و ساز وجود ندارد. هنگامی که شما در حال ایجاد یک شبکه در سراسر یک شهر هستید، باید هزینه حمل ونقل، شار کابل، قطب های تلفن و غیره را تامین کنید. این پروژه های عظیم بوده و مستلزم میلیون ها یا میلیارد دلار هزینه هاخواهد بود. در مقابل، در داخل یک ساختمان، کابل ها اغلب می توانند به سرعت و به سادگی از طریق سقف ها نصب و راه اندازی شوند (لازم به ذکر است به این روش حرفه ای نیست، اما بسیاری از مردم آن را انجام می دهند).

تکنولوژی بی سیم

بحث های زیادی در مورد استفاده از تکنولوژی بی سیم (WiMax، WiFi، ۳Gو…) وجود دارد اما بی سیم در مقایسه با مودم کابلی، پهنای باند بیشتر یا هزینه های کمتری را فراهم نمی کند. تکنولوژی بی سیم، هزینه ها و محدودیت های پهنای باند بین ساختمان ها را نیز حل نمی کند. یعنی باید گفت، بی سیم قطعا فوایدی برای اهداف قابلیت نقل مکان و اتصال به مکان های راه دور دارد که DSL یا مودم کابلی نمی توانند با هزینه های مقرون به صرفه انجام دهند. نکته این است که بی سیم این مشکل را که پهنای باند بین ساختمان ها خیلی پرهزینه تر از پهنای باند درون ساختمان است، را حل نمی کند.

میزان پهنای باند شبکه در دوربین مداربسته IP

پهنای باند شبکه در دوربین مداربسته IP

پهنای باند شبکه در دوربین مداربسته IP

از سال ۲۰۱۲، نوع دوربین معمولی IP که در حال گسترش است، HD بوده (۷۲۰p یا ۱۰۸۰p)، نرخ فریم در ثانیه آن ها ۶-۱۰ بوده و با استفاده از کدک H.264 کار می کنند. میزان پهنای باند مورد استفاده توسط دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP  به صورت تخمینی برابر با ۱ تا ۲ مگا بایت در ثانیه است. فاکتورهای بسیاری بر مصرف پهنای باند تاثیر دارند. شما می توانید نصب دوربین مدار بسته آی پی IP را با ۰.۲Mb/s تا۲۰۰Kb/s  انجام دهید و اگر چندین دوربین مدار بسته دارید ۶Mb/s برای شما کافی خواهد بود.بدیهی است که هر چه رزولوشن تصویر و نرخ فریم در ثانیه دوربین مداربسته افزایش یابد، پهنای باند بیش تری مورد نیاز خواهد بود.

نکته کاربردی

شما می توانیدبه راحتی، با کلیک کردن روی لینک زیر و وارد کردن مشخصات دوربین مدار بسته خود، میزان پهنای باند مورد نیاز آن را به صورت آنلاین بدست آورید:

www.stardot.com

سخن آخر

پهنای باند شبکه در دوربین مداربسته IP

پهنای باند شبکه در دوربین مداربسته IP

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله به پهنای باند شبکه در دوربین مداربسته IP پرداخته و نحوه محاسبه آن را ارائه کردیم. امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *