بلاگ

آن چه که باید در مورد پردازنده تصویر دوربین مداربسته بدانید

پردازنده تصویر دوربین مداربسته به منزله “چشم” در دوربین های مداربسته IP است. پردازنده یا سنسور تصویر دوربین امنیتی، می تواند نور را به لنز دوربین امنیتی برساند و آن را به سیگنال الکترونیکی تبدیل کند. در نتیجه این روند، شما می توانید به تصاویر و یا فیلم های دوربین های امنیتی IP خود دسترسی پیدا کنید. در واقع، پردازنده تصویر دوربین مداربسته شامل عناصر تصویری است که پیکسل نامیده می شوند. میزان نوری که بر روی سنسور می افتد، بر اساس تعداد الکترون بیان می شود. هرچه تصویر روشن تر باشد، الکترون بیشتری تولید می شود. سپس این الکترون ها با استفاده از مبدل A / D، تبدیل به ولتاژ شده و سیگنال ایجاد شده، توسط مدارهای الکترونیکی که داخل دوربین قرار دارند، پردازش می شود.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پردازنده تصویر دوربین مداربسته هستید، پیشنهاد می کنیم که ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

در حال حاضر، دو تکنولوژی اصلی وجود دارد که می تواند به عنوان سنسور تصویر در یک دوربین استفاده شود. این دو تکنولوژی عبارتند از CCD (Charge-coupled Device) و CMOS (Complementary Metal-oxide Semiconductor). طراحی و تفاوت این دو و نقاط قوت و نقاط ضعف هر کدام، در بخش های زیر توضیح داده می شود.

پردازنده تصویر دوربین مداربسته

پردازنده تصویر دوربین مداربسته

فیلترینگ رنگ

سنسور تصور دوربین مداربسته، مقدار نور را از روشن به تاریک بدون هیچ اطلاعات رنگی ثبت می کند. از آنجایی که حسگرهای CMOS و CCD قابلیت تشخیص رنگ ندارند، یک فیلتر در مقابل سنسور قرار می دهند تا حسگر مربوطه، رنگی را برای هر پیکسل اختصاص دهد. دو روش رایج در این زمینه، RGB (Red, Green, and Blue) و CMYG (Cyan, Magenta, Yellow, and Green) هستند. قرمز، سبز و آبی سه رنگ اصلی هستند و در صورت ترکیب شدن، بیشتر رنگ های قابل مشاهده برای چشم انسان را تولید می کنند.

همان گونه که در شکل زیر دیده می شود، Bayer ردیف های متناوب از فیلترهای قرمز سبز و سبز آبی بوده و رایج ترین فیلتر رنگ RGB می باشد. از آن جا که چشم انسان نسبت به عنصر رنگ سبز حساس تر است، رنگ آرایه Bayer دارای دو برابر فیلترهای رنگ سبز است.

یکی دیگر از روش های فیلتر کردن یا ثبت رنگ، استفاده از رنگ های تکمیلی فیروزه ای، ارغوانی و زرد است. سیستم CMYG به علت فرکانس طیفی گسترده تر، عموما سیگنال هایی با پیکسل بالاتر تولید می کند.

پردازنده تصویر دوربین مداربسته

پردازنده تصویر دوربین مداربسته

آرایه رنگ CMYG اغلب در سنسورهای تصویری CCD استفاده می شود، در حالی که سیستم RGB عمدتا در سنسورهای تصویر اسکن پیشرفته استفاده می شود.

پردازنده تصویر دوربین مداربسته

تکنولوژی CCD

در سنسورهای CCD، نوری که در پیکسل سنسور قرار می گیرد از طریق یک Chip در طول یک نود خروجی یا چند نود خروجی منتقل می شود. این نورها تبدیل به ولتاژ، بافر شده و به صورت یک سیگنال آنالوگ فرستاده می شود. این سیگنال تقویت شده و سپس با استفاده از یک مبدل A/D به سیگنال دیجیتال تبدیل می شود. تکنولوژی CCD تنها به منظور استفاده در دوربین ها شکل گرفته است و از قدمت ساخت آنها بیش از ۳۳ سال می گذرد. سنسورهای CCD در مقایسه با CMOS فوایدی چون حساسیت نور بیشتر و نویز کمتر در زمان های گذشته داشته اند. در سال های اخیر این تفاوت ها از بین رفته است.
پردازنده تصویر دوربین مداربسته

پردازنده تصویر دوربین مداربسته

یکی از معایب سنسورهای CCD استفاده از قطعات آنالوگ می باشد که نیازمند شدت جریان الکتریکی زیاد در بیرون از مدار می باشد. تولید گران و مصرف برق ۱۰۰ برابر بیشتر از CMOS از دیگر معایب آن می باشد. مصرف برق زیاد منجر به ایجاد گرما در دوربین می شود که این گرما نه تنها روی کیفیت دوربین تاثیر منفی می گذارد بلکه باعث افزایش قیمت دوربین و اثرات زیست محیطی منفی می گردد.
شکل زیر تصویر یک سنسور CCD را نشان می دهد که بر روی برد سوار شده است.
پردازنده تصویر دوربین مداربسته

پردازنده تصویر دوربین مداربسته

تکنولوژی CMOS

در گذشته chip سنسور CMOS برای مقاصد تصویر برداری استفاده می شد اما به علت پایین بودن حساسیت نور، کیفیت تصویر پایین بود. در سنسور های مدرن CMOS از تکنولوژی های خاصی  استفاده می شود و حساسیت به نور و کیفیت آن مرتبا در حال افزایش است.
CMOS ها بر خلاف CCD چندین فایده دارند. CMOS ها شامل تقویت کننده و مبدل های A/D هستند که وجود این ها باعث کاهش قیمت دوربین مداربسته می شود.
سنسورهای CMOS سرعت بازخوانی بالاتر، مصرف برق کمتر، مقاوت بالا در برابر نویز و سایز کوچک را دارا هستند.
پردازنده تصویر دوربین مداربسته

پردازنده تصویر دوربین مداربسته

کالیبره کردن سنسور های CMOS در حین ساخت بسیار سخت تر از کالیبره کردن سنسور CCD می باشد. اما توسعه تکنولوژی منجر به ساده تر شدن کالیبراسیون سنسور CMOS می گردد حتی برخی از این سنسورها self-calibrating می باشند.
شکل زیر تصویر یک سنسور CMOS را نشان می دهد که بر روی برد سوار شده است.
پردازنده تصویر دوربین مداربسته

پردازنده تصویر دوربین مداربسته

پردازنده تصویر HD یا مگاپیکسل

تکنولوژی مگاپیکسل و HDTV، دوربین های مداربسته تحت شبکه را قادر می سازد تصاویر ویدئویی با وضوح بالاتر از دوربین های مدار بسته آنالوگ را ایجاد کنند. در نتیجه امکان مشاهده جزئیات و شناسایی افراد و اشیا در این نوع از تکنولوژی، امکان پذیر می شود و این یک اصل مهم در برنامه های نظارت تصویری است. رزولوشن تصویر در یک دوربین مداربسته مگاپیکسل یا HD، حداقل دو برابر بیش از دوربین مدار بسته آنالوگ و معمولی می باشد.

سنسور CMOS مگاپیکسل به طور گسترده ای در دسترس است و به طور کلی ارزان تر از سنسور مگاپیکسل CCD است.

اندازه اغلب سنسورها در دوربین های مگاپیکسل معمولا به اندازه سنسورهای VGA بوده و رزولوشن آن ها ۴۸۰ × ۶۴۰ پیکسل است. از آنجا که یک سنسور مگاپیکسلی  تعداد پیکسل بیشتری از یک سنسور VGA دارد، بنابراین اندازه پیکسل در یک سنسور مگاپیکسل کوچکتر از سنسور VGA می شود. در نتیجه، یک سنسور مگاپیکسلی، کمتر از یک حسگر VGA نسبت به یک پیکسل حساس است، زیرا اندازه پیکسل کوچکتر بوده و نور منعکس شده از جسم، در بین تعداد پیکسل های بیشتری تقسیم می شود. با این حال، توسعه فناوری به سرعت در حال بهبود مگاپیکسل است؛ سنسورها و عملکرد آن با توجه به حساسیت نور، به طور مداوم بهبود می یابد.

سخن آخر

پردازنده تصویر دوربین مداربسته

پردازنده تصویر دوربین مداربسته

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله به آموزش نکاتی در مورد پردازنده تصویر دوربین مداربسته پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالاهای با کیفیت، دوربین مداربسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر فروشنده این محصولات تهیه نمایید.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.