هیستوگرام دوربین مداربسته چیست و جه اطلاعاتی در مورد نوردهی تصویر می دهد؟

هیستوگرام دوربین مداربسته

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی دوربین های دیجیتال و دوربین های مداربسته پیشرفت های چشم گیری یافته اند. بسیاری از امکانات و قابلیت ها بدان ها افزوده شده است که می تواند در افزایش بهره وری، راندمان عملکرد و کیفیت تصاویر به دست آمده از این سیستم ها تاثیرگذار باشد.

بررسی تصاویر گرفته شده با استفاده از دوربین های مداربسته می تواند توسط LCD یا نمایشگرهای دوربین ها میسر باشد. اما اغلب، تصویری که مشاهده و ارزیابی می نماییم با حقیقت تصویر ضبط شده تفاوت دارد. این اختلاف، به دلیل تفاوت سطح نوردهی و روشنایی نمایشگر مربوط به دوربین مداربسته و همچنین محیط اطراف است. احتمالا برایتان پیش آمده باشد که بخواهید تصاویر ثبت شده تان را در نور آفتاب بررسی کنید. حتما دیده اید که نتیجه مطلوبی تحت این شرایط عایدتان نخواهد شد. اما چاره چیست؟

یکی از مواردی که می تواند در این زمینه کمک کننده و چاره ساز باشد هیستوگرام دوربین مداربسته است. در ادامه، بیشتر با این قابلیت دوربین های مداربسته آشنا خواهید شد.

هیستوگرام دوربین مداربسته چیست؟

در حقیقت هیستوگرام (Histogram) یا بافت نگار تصویر دوربین مداربسته را می توان یک نمودار در نظر گرفت که وضعیت نرمال و مطلوب یا نامطلوب نوردهی دوربین مورد نظر را نشان می دهد. یا به عبارتی، هیستوگرام تصویر در دوربین های مداربسته نموداری است که به وسیله آن تعداد پیکسل های هر سطح روشنایی از تصویر ورودی به سیستم مشخص و معین می گردد.برای مثال، در صورتی که تصویر ورودی تصویری خاکستری با ۲۵۶ سطح روشنایی باشد، هرکدام از پیکسل های تصویر می توانند مقداری در بازه صفر الی ۲۵۵ را به خود اختصاص دهند. این نمودارها به ازای هر تصویری که دریافت و ضبط می گردد قابل دسترسی هستند.

در شکل زیر می توانید یک نمودار هیستوگرام را مشاهده فرمایید:

هیستوگرام دوربین مداربسته

هیستوگرام دوربین مداربسته

سمت چپ نمودار هیستوگرام، نشان دهنده سایه و سیاهی های موجود در عکس گرفته شده است. بخش های میانی نیز به تن های میانه و وسط (Mid Tones) اختصاص دارند که در حدود ۱۸ درصد خاکستری می توانند بیان شوند. و سمت راست نمودار نیز مربوط می شود به هایلایت ها (Highlights) یا بخش های روشن تصویر ورودی. میزان بلندی پیک های موجود در نمودار نیز بیانگر تعداد پیکسل در آن تن بخصوص است.

به راحتی می توان دریافت که استفاده از نمودارهای هیستوگرام دوربین مداربسته می تواند ما را در ثبت بهتر و با کیفیت تر تصاویر از محیط های مورد ارزیابی کمک کند. در صورتی که عدم تعادل و پراکندگی در تصاویر و نمودارهای به دست آمده مشاهده گردد، نیاز به تنظیمات و تغییر نوردهی سیستم وجود خواهد داشت. برای مثال به شکل های زیر توجه کنید.

هیستوگرام با نوردهی متعادل

هیستوگرام دوربین مداربسته

هیستوگرام دوربین مداربسته

این نمودار هیستوگرام نشان دهنده یک نوردهی خنثی و یک هیستوگرام ایده آل است. به عبارتی می توان دریافت که میزان نوردهی در ثیت این تصویر متعادل بوده و نه زیاد است و نه کم.

هیستوگرام با نوردهی پایین

هیستوگرام دوربین مداربسته

هیستوگرام دوربین مداربسته

با استفاده از این نمودار هیستوگرام می توان دریافت که با یک تصویر کم نور (Low Key) رو به رو هستیم. چرا که بخش اعظمی از نمودار در قسمت چپ نمودار یا کم نور آن قرار گرفته است. برای مثال، این عکس می تواند تصویری از یک شیء سیاه یا تیره باشد که بخش بزرگی از کادر را گرفته است.

هیستوگرام با نوردهی بالا

هیستوگرام دوربین مداربسته

هیستوگرام دوربین مداربسته

شکل سومی که در بالا می توانید مشاهده نمایید نیز مربوط می شود به تصویری گرفته شده از یک شیء سفید که بخش اعظمی از کادر تصویر را پر کرده است. یا اینکه تصویر مربوطه از محیطی دارای نوردهی بالا ثبت شده است. البته احتمالا افزایش نوردهی توسط خود عکاس نیز وجود دارد و عملاً نمی توان دلیل تراکم تن های سفید را مشخص نمود. با توجه به تصویر می توان مشاهده نمود که نمودارهای لایت مربوطه به منتها الیه نمودار برخورد نکرده و به عبارتی دچار نوردهی بیش از حد (overexposed) نشده اند. این نوع نمودار را می توان یک نمودار High Key یا با نوردهی بالا نامید.

هیستوگرام با نوردهی بیش از حد (overexposed)

هیستوگرام دوربین مداربسته

هیستوگرام دوربین مداربسته

اما شکل بالا حالت ویژه ای از نمودارهای هیستوگرام را نشان می دهد. در این نمودار، در سمت چپ و تن تیره نمودار فضای خالی دیده می شود. در حالیکه در بخش های روشن و سفید عکس می توان تلاقی خطوط نمودار و منتهی الیه آن را دید. به عبارتی در این تصویر پدیده نوردهی بیش از حد یا overexposed رخ داده است. در چنین شرایطی امکان از دست رفتن دائمی برخی از جزئیات تصویر وجود دارد.

هیستوگرام با نوردهی ناکافی (underexposed)

هیستوگرام دوربین مداربسته

هیستوگرام دوربین مداربسته

در نهایت، حالت نوردهی ناکافی یا underexposed را می توانید در تصویر نمودار فوق مشاهده فرمایید که درست نقطه مقابل حالت نوردهی بیش از حد overexposed است. برخی از جزئیات در بخش های تن های تیره این گونه تصاویر نیز ممکن است غیر قابل برگشت و جبران باشند.

البته وجود نقاط شارپ و پیک های بلند در نمودارهای هیستوگرام دوربین های مداربسته نمی تواند مطلقاً معادل با نوردهی نامناسب در تصاویر ضبظ شده باشد. به ویژه در صورتی که این نقاط شارپ و پیک ها در بخش های میانی نمودار یا در Mid Tones قرار گرفته باشند نگرانی چندانی از بابت کیفیت نوردهی تصویر وجود نخواهد داشت.

نکاتی در مورد هیستوگرام دوربین مداربسته

توضیحاتی که در مطلب فوق ارائه گردید صرفاً مربوط به هیستوگرام های نوری و سیاه و سفید است. در حالی که برخی از دوربین ها قابلیت هیستوگرام های رنگی را نیز دارند. در دوربین های مداربسته پیشرفته، امکان مشاهده و تنظیمات تصویر در کنار هیستوگرام رنگی آن وجود دارد.

غالباً دوربین ها دارای دامنه دامنه دینامیکی (Dynamic Domain) هستند که حداقل و حداکثر نواحی نوردهی دریک صحنه خاص را شامل می شود. در حالت خودکار، دوربین شما سعی دارد بالاترین دامنه از طیف نوری را صبط و ثبت نماید، اما با توجه به محدود بودن دامنه دینامیکی، ممکن است برخی از جزئیات از دست بروند.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *