بلاگ

نورپردازی دوربین مداربسته ، انواع نورپردازی و فاکتورهای موثر بر آن

تصور می کنید میزان سرقت در شب و مکان های تاریک بیشتر است یا در روز و مکان های روشن؟! این سوال می تواند لزوم وجود نورپردازی دوربین مداربسته را آشکار سازد.

سیستم امنیتی دوربین مدار بسته یکی از رایج ترین و جامع ترین سیستم های ارتقای امنیت است. امروزه انواع مختلفی از این سیستم با کارکردهای ویژه در بازار موجود است. کاربران قادرند با توجه به نیاز خود نوع متناسبی از سیستم دوربین مدار بسته را انتخاب و استفاده نمایند. اما چیزی که در تمام حوزه ها صدق می کند جلوگیری از فعالیت های جنایی است. در واقع شاید مهم ترین رسالت دوربین های مدار بسته جلوگیری از سرقت و سایر فعالیت های جنایی باشد.

نور پایه و اساس سیستم های نظارتی دوربین مدار بسته است. نور در واقع نوعی از انرژی است که در قالب تابش الکترومغناطیس بروز می کند. انسان قادر است تنها طیف بسیار کوچکی از نور را ببیند. این محدوده که نور مرئی نامیده می شود ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر می باشد. طول موج ۴۰۰ نانومتر را فرابنفش (Ultra Violet-UV) و ۷۰۰ نانومتر را فرو سرخ یا مادون قرمز (Infrared-IR) می نامند.

حال باید بدانیم رنگ چیست؟

رنگ از لحاظ فیزیکی طول موجی از طیف مرئی است که بازتابانده می شود. در واقع اگر به یگ برگ، کل طیف نور مرئی را بتابانید، فقط سبز را باز می تاباند. حال اگر فقط نور قرمز را بتابانید، برگ به رنگ سیاه دیده خواهد شد. چرا که نوری بازتابیده نمی شود.

دوربین های مدار بسته نیز به همین صورت کار می کنند. زمانی که در سیستم نور مثلا فقط زرد (حاصل چراغ های خیابان) وجود دارد دوربین نمی تواند تصویری درست ضبط کند. به همین خاطر لازم است از نورپردازی دوربین مداربسته استفاده گردد. دوربین ها قادرند طیفی وسیع تر از چشم انسان را ببینند.

نور پردازی دوربین مدار بسته

نور سفید (White Light)

این که تصاویر رنگی برای ما حائز اهمیت است یا سیاه و سفید نکته مهمی است. در طراحی سیستم امنیتی دوربین مدار بسته، بخصوص در شب باید این مساله را در نظر گرفت. زمانی که تصویر رنگی مطلوب است، باید از نورپردازی های اصطلاحا Color Corrected بهره جست. نور سفید مورد استفاده در نورپردازی دوربین مداربسته می تواند تاثیر نورهای زرد چراغ های سدیم خیابان و … را تصحیح نماید.

اعمال نور پردازی دوربین مدار بسته با استفاده از نورسفید سبب افزایش کیفیت تصاویر می شود. چرا که نور سفید رنگ ها را تفکیک می کند (به درستی). و محدوده دوربین را روشن می سازد. به علاوه وجود نور سفید می تواند به عنوان عاملی بازدارنده نیز عمل کند. عاملی بازدارنده در مقابل فعالیت های جنایی!

مزایای نور سفید در نورپردازی دوربین مداربسته

 • بازدارندگی (Visible Deterrent)
 • سرعت عملکرد (Quick Start)
 • نصب آسان (Easy Set up)

معایب سیستم نور سفید

 • آلودگی نوری (Light Pollution)
 • فواصل کم (Reduced Distances)

نور فرو سرخ یا مادون قرمز (Infrared)

طول موج های مادون قرمز پس از برخورد با اجسام سبب گرم شدن آن می شوند. طول موج این امواج بین نور مرئی (Visible) و امواج رادیوئی قرار گرقته است. بنابراین می تواند با استفاده از فیلتر جذب گردد. این فیلتر اصطلاحا IR Cut Filter نامیده می شود. لذا زمانی که نور وجود ندارد یا کم است نیز تصویر واضحی به دست می آید. این طول موج با استفاده از چراغ های IR LED تولید می شوند.

انواع IR LEDها را در ادامه می آوریم:

 • متعارف یا ثابت (بدون در نظر گرفتن زاویه یا فاصله)
 • با استفاده از سیستم تنظیم شدت نور
 • تکنولوژی تنظیم شدت نور به صورت هوشمند (بهترین کیفیت و جزئیات)

مزایای سیستم نورپردازی دوربین مداربسته مادون قرمز

 • امکان اختفا (Covert)
 • امکان تصویر برداری جزئیات در فواصل دور (Longer Distance)
 • عدم آلودگی نوری (Not Light Pollution)

معایب نور مادون قرمز

 • بازدارندگی محدود (Limited Deterrent)
 • نصب بسیار دشوار (More Difficult to Set up)

منابع نور

 1. لامپ های رشته ای (هالوژن)
 2. لامپ های فلورسنت
 3. لامپ های HID
 4. لامپ های LED

لامپ های هالوژن مصرف انرژی زیاد و بازدهی کم دارند. لامپ های فلورسنت به دلیل عملکرد پالسی خود مناسب نیستند. لامپ های HID با وجود عمر طولانی و کار آمدی زمان خاموشی بالایی دارند. ولی لامپ های LED دارای بازدهی فوق العاده، توان مصرفی اندک و ثبات رنگ بسیار محبوب می باشند. این نوع لامپ ها سریعا روشن و خاموش می شوند و نیاز به فیلتر ندارند.

زاویه

تنظیم نورپردازی با زاویه دوربین مداربسته و لنز آن مهم است. در صورتی که زاویه و نور به حد کافی محدود شده باشند، عملکرد دوربین افزایش خواهد یافت. در چنین شرایطی دوربین مدار بسته می تواند با استفاده از کنتراست مناطق تیره و روشن، کیفیت بهتری را ارائه دهد. این زاویه اصطلاحا FOV نامیده می شود. واژه FOV برگرفته از کلمه Field of View می باشد. مقادیر FOV برای دوربین های گردان و لنز ثابت در جداول استاندارد آورده شده است.

حالت های محتمل عدم تنظیم زاویه عبارتند از:

۱) زاویه نور پردازی دوربین مدار بسته کمتر از زاویه دید دوربین باشد

در این حالت، قسمت مرکزی تصویر بسیار روشن و سفید خواهد بود. لذا کناره های تصویر تاریک تر می شوند.

۲) زاویه نورپردازی دوربین مداربسته بیشتر از زاویه دید دوربین باشد

در این حالت نیز اجسامی که در فواصل دورتر قرار گرفته اند وضوح خوبی نخواهند داشت.

فاصله

واحد اندازه گیری میزان نور در سیستم SI لوکس (Lux) است. با توجه به قانون مربع معکوس، اگر فاصله از منبع نور دو برابر شود، میزان نور دریافتی بر اساس لوکس یک چهارم خواهد شد. لذا باید برای جبران این کاهش نور از ۴ لامپ اضافی استفاده کرد. وسیله اندازه گیری نور در محیط دستگاه Light Meter نام دارد.  البته واحد اندازه گیری نور مادون قرمز میلی وات بر متر مربع است.

نور پردازی دوربین مدار بسته

لنز دوربین

با توجه به میزان حداقل و حداکثر نور محیط، حساسیت دوربین مدار بسته تعیین می شود. فاکتور f به همین منظور تعریف شده است. برای مثال در نور معادل ۳۰ لوکس فاکتور F معادل عدد ۲.۴ است.

هزینه های مربوط به نورپردازی دوربین مداربسته

 • نصب اولیه

هزینه نصب لامپ های متفاوت باهم فرق دارد. برای مثال به ترتیب از قیمت پایین تا بالا داریم:

 1. لامپ های نئون (نیازمند یک نور افکن و هزینه نصب اندک)
 2. لامپ های فلورسنت (نیازمند جرقه زن و بالاست)
 3. لامپ های HID (نیازمند شبکه های پیچیده و حجیم بالاست و بالطبع صرف هزینه بالاتر)
 • نگهداری

 • هزینه کار کرد (مصرف انرژی)

در این مقاله نکاتی در مورد نورپردازی دوربین مداربسته بیان شد. شرکت دوربین مداربسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *