باید ها و نباید های نصب دوربین مداربسته در آسانسور

نصب دوربین مداربسته در آسانسور

نصب دوربین مداربسته در آسانسور

یکی از مکان هایی که به ویژه در ساختمان های بزرگ و مراکز عمومی مردم مورد سوء قصد قرار می گیرند آسانسورها هستند. احتمال سرقت، مزاحمت و امثال این امور در آسانسورها بالاست. به همین علت نصب دوربین مداربسته در آسانسور حائز اهمیت است. علاوه بر موارد ذکر شده، با توجه به اینکه آسانسورها را می توان راه های ورودی اصلی ساختمان ها و طبقات مختلف آن ها دانست، نصب دوربین مداربسته در آن ها می تواند از ورود افراد مشکوک به ساختمان و در پی اقدامات خرابکارانه یا سرقت در شناسایی این افراد و عوامل مؤثر باشد. همچنین استفاده از سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته در آسانسورها می تواند رفت آمدهای ساکنین و عموم مردم به سیستم را نیز کنترل نماید و از بروز مشکلات احتمالی در داخل آسانسور یا حتی بیرون آن جلوگیری نماید.

تجهیزات مورد نیاز جهت نصب دوربین مداربسته در آسانسور

برای نصب دوربین مداربسته در آسانسور لیستی از لوازم، دستگاه ها و تجهیزات لازم است که عبارتند از:

 • فرستنده (Transmitter)
 • گیرنده (Receiver)
 •  دوربین (Camera)
 • منبع تغذیه (Power Supply)
 •  کابل ها (Cables)

1) فرستنده و گیرنده

استفاده از سیگنال های لیزری بااستفاده از فرستنده و گیرنده می تواند بسیار کارآمد باشد. فرستنده زیر کابین آسانسور نصب می گردد. دوربین نیز بااستفاده از کابل (براساس نوع دوربین بکار رفته) به سقف کابین نصب می گردد. گیرنده نیز در کف شفت آسانسور نصب می شود و به سمت فرستنده در قسمت بالا هدایت می گردد. این دستگاه گیرنده می تواند بااستفاده از کابل به سیستم ضبط ویدئویی DVR یا NVR متصل شده و تبادل دیتا انجام پذیرد. این گیرنده ها و فرستنده ها می توانند تا برد 1,300      فوت عملکرد داشته باشند.

2) دوربین

با توجه به پیشرفت فرایند دوربین های امنیتی انواع مختلفی از این سیستم ها را می توان جهت نصب در آسانسور انتخاب نمود. اولا می توان برحسب نیاز، بودجه و … یکی از انواع دوربین مداربسته آنالوگ (Analog) یا تحت شبکه (IP) را برگزید. پرواضح است که استفاده از سیستم های تحت شبکه علی رغم افزایش هزینه خرید می توانند عملکرد بهتر و قابلیت های بیشتری را ارائه دهند. همچنین نوع خود دوربین نیز حائز اهمیت است. انواع مختلف دوربین های مداربسته عبارتند از:

در انتخاب نوع دوربین مداربسته جهت نصب در آسانسور لازم است مواردی رعایت شوند، از جمله دوربین هایی که می توان برای نصب در آسانسور استفاده کرد می توان به دوربین های سه گوش (مثلتی) مخصوص آسانسور اشاره نمود.

نصب دوربین مداربسته در آسانسور

نصب دوربین مداربسته در آسانسور

 

انواع دیگر دوربین ها نیز عبارتند از
 • دوربین های مداربسته دام یا اسپیددام
 • دوربین های مداربسته مکعبی
 • دوربین های مداربسته مخفی یا غیرقابل دید

البته در بسیاری از موارد به ویژه در آسانسورهای امروزی اغلب از دوربین های توکار استفاده می شود. محل نصب این دوربین ها بصورت از پیش طراحی شده در کابین آسانسور وجود دارد. این دوربین ها در دیواره آسانسور و بالاتر از دکمه های طبقات آسانسور جایگذاری و نصب می شوند و اغلب تنها نیز آن ها توسط کاربران قابل مشاهده و شناسایی است. این لنز نیز بااستفاده از یک پوشش کریستالی یا پلاستیکی نشکن از ضربه و سایر خطرات سهوی یا عمدی محافظت می گردد.

باید توجه داشت که حتی درصورت عدم تعبیه مکان دوربین توکار در کابین آسانسور، نصاب می تواند از دوربین های مداربسته توکار آسانسور که دارای محفظه نگهدارنده هستند استفاده کرده و آن را در دیوار، بالای درب یا سقف آسانسور نصب نماید. استفاده از چنین انواعی از دوربین های مداربسته می تواند علاوه بر کارایی بهتر و ثبت تصاویر مناسب تر، از سوء قصدهای عمدی نسبت به سیستم دوربین نیز جلوگیری نماید. چراکه دوربین های معمولی خارجی نظیر دوربین های مکعبی را می توان به سادگی شکسته یا بااستفاده از قطع سیم ها از سیستم امنیتی خارج کرد.

مشخصات فنی دوربین های مورد استفاده جهت نصب در آسانسور

نکته قابل توجه دیگر در مورد نصب دوربین مداربسته در آسانسور نیز مشخصات فنی دوربین های مداربسته است.

 • پرواضح است که استفاده از دوربین های مداربسته دیددرشب بااستفاده از مادون قرمز تأثیر چندانی در ارتقای کیفیت سیستم امنیتی آسانسور نخواهد داشت. اما لنز دوربین مداربسته مورد استفاده برای چنین محیط بسته ای باید گسترده و اصطلاحا Wide باشد تا بتواند از تمام آسانسور تصویری واضح ثبت نماید.
 • میدان دید افقی و عمودی دوربین های مداربسته نصب شونده در آسانسور باید در حدود 90 و 70 درجه باشند تا بتوانند تصویری درست از داخل آسانسور ثبت نمایند. زاویه نصب دوربین نیز باید به گونه ای تنظیم گردد که محور دید دوربین با افق 45 درجه باشد.
 • بهره مندی از تکنولوژی WDR نیز می تواند بسیار سودمند باشد، چراکه ممکن است لنز دوربین در مقابل لامپ ها، LED ها و منابع نور قرار گرفته و کارایی لازم را نداشته باشد.

3) کابل دوربین مداربسته جهت نصب در آسانسور

کابل های مورد استفاده برای نصب دوربین مداربسته در آسانسور متفاوت است. درصورتی که از سیستم های دوربین مداربسته آنالوگ استفاده شود کابل مورد استفاده از نوع کابل های کواکسیال (Coaxial Cables) خواهد بود. درحالیکه در مورد دوربین های مداربسته تحت شبکه کابل های شبکه استفاده می شود. رایج ترین کابل ترکیبی برای دوربین های مداربسته آنالوگ نیز کابل های RG59 هستند. نحوه کابل کشی جهت نصب دوربین مداربسته در آسانسور نیز متفاوت است:

 • کابل کشی از بالای آسانسور
 • کابل کشی از پائین آسانسور
 • استفاده از تراول کابل آسانسور (Travel Cable)

حداقل طول کابل ها نیز باید به اندازه طول مسیر حرکت آسانسور در نظر گرفته شود.

4) دستگاه ضبط ویدئویی

همانطور که گفتیم دستگاه DVR با استفاده از کابل ها به سیستم اتصال یافته و تصاویر را پردازش می کند. برای اینکه بتوانیم تصاویر چندین آسانسور را در ساختمان های بزرگ با چندین آسانسور داشته باشیم لازم است دستگاهی با چند کانال متناسب با نیازمان تهیه نمائیم.

نصب دوربین مداربسته در آسانسور

نصب دوربین مداربسته در آسانسور

نکاتی در مورد نصب دوربین مداربسته در آسانسور

 • عدم استفاده از برچسب های هشدار نصب دوربین مداربسته در آسانسور جرم بوده و تعرض به حقوق شهروندی است.
نصب دوربین مداربسته در آسانسور

نصب دوربین مداربسته در آسانسور

 

 • اغلب به دلیل اینکه فضای آسانسورها کوچک است، تعداد افراد محدودی در آن حضور دارند و دسترسی به دوربین آسان است، بهتر است از دوربین های غیرقابل دید و توکار استفاده شود تا دوربین مورد سوء قصد واقع نشود.
 • بهتر است هنگام نصب دوربین مداربسته در آسانسور لنز دوربین با استفاده از پوشش های محافظتی پوشیده شود.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان مجرب فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

جهت مشاوره و سفارش نصب دوربین مداربسته با کارشناسان پویابین در تماس باشید 44878209 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود همکاران
خرید vpn برای تماس کلیک کنید