قابلیت UTC در دوربین مداربسته

منظور از قابلیت UTC در دوربین مداربسته چیست؟

امروزه دوربین های نظارت تصویری به صورت گسترده و به منظور حفاظت و مانیتورینگ ساختمان های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. اکثریت این دوربین های مداربسته بر روی سقف یا دیوار نصب شده اند تا از خرابکاری آن ها توسط سارقین، ممانعت به عمل آید. در این صورت، تعمیر، تست و تنظیم دوربین های مداربسته برای کاربران دشوار می شود. قابلیت UTC در دوربین مداربسته بدین منظور بوجود آمده است.

فناوری UTC این امکان را بوجود می آورد که کاربر از راه دور و از طریق صفحه نمایش، تنظیمات منوی OSD را بر روی دوربین مداربسته اعمال کند. در این مطلب قصد داریم به صورت جامع، قابلیت UTC در دوربین مداربسته را توضیح دهیم.

بهتر است قبل از وارد شدن به بحث قابلیت UTC در دوربین مداربسته، توضیحاتی را در رابطه با منوی OSD ارائه کنیم.

منوی OSD در دوربین مداربسته چیست؟

منوی OSD امکاناتی است که بصورت سخت افزاری روی برخی از دوربین های مدار بسته وجود دارد و برخی تنظیمات تصویر دوربین مداربسته را شامل می شود که کاربر بر اساس نیاز خود می تواند آنها را تغییر دهد.

مهم ترین این گزینه ها به شرح زیر می باشند:

  • امکان خاموش و روشن کردن WDR & DWDR
  • امکان تغییر تنظیمات DNR
  • تغییر تنظیمات BLC
  • تغییر نوع تکنولوژی تصاویر ارسالی مانند آنالوگ AHD HDCVI و… (بسته به نوع دوربین مدار بسته ممکن است این امکانات وجود نداشته باشد)
  • تنظیم میزان رنگ ، شدت نور ، کنتراست و …

با استفاده از گزینه های منوی OSD دوربین مدار بسته می توانیم در شرایط نوری مختلف ، تصاویر دوربین مدار بسته را به بهترین شکل ممکن تنظیم و بهینه سازی کنیم.

مقدمه ای بر قابلیت UTC در دوربین مداربسته

واژه UTC مخفف کلمه انگلیسی ” UP The Coax” است. UTC فناوری جدیدی است که در سیستم نظارت تصویری آنالوگ وارد شده است. فناوری UTC این امکان را برای کاربر به وجود می آورد که از راه دور بتواند تنظیمات منوی OSD را انجام دهد. این عملیات توسط مدارهای مجتمع UTC انجام می پذیرد. نکته حائز اهمیت در این تکنولوژی، آن است که نیازی به تغییر یا تعویض دوربین مداربسته قبلی نمی باشد. به آسانی و با اتصال کابل ترکیبی مربوطه، می توان قابلیت UTC را در دوربین مداربسته ایجاد کرد. در واقع سیگنال کنترلی از طریق کابل ترکیبی منتقل می شود.

قابلیت UTC در دوربین مداربسته

قابلیت UTC در دوربین مداربسته

مزایای استفاده از قابلیت UTC در دوربین مداربسته

همان گونه که به نظر می رسد، قابلیت UTC در دوربین مداربسته، باعث ایجاد سهولیت در عملیات نصب، تعمیر و تست عملکرد دوربین مداربسته می شود. عملیات نگهداری با زحمت کمتری انجام می گیرد. کاربر می تواند بدون دسترسی مستقیم به دوربین مداربسته، تنظیمات مورد نیاز را روی آن انجام دهد.

مزایای UTC به صورت فهرست وار به شکل زیرند:

  • دسترس به منوی USD از راه دور و از طریق کابل ترکیبی
  • کاهش زمان در مشاهده تنظیمات دوربین مداربسته
  • تنظیم دوربین مداربسته بدون نیاز به دسترسی به آن
  • راه حلی مقرون به صرفه و بدون نیاز به اعمال تغییرات اساسی در سیستم دوربین مداربسته
  • داشتن دسترسی به دوربین های مداربسته نصب شده در محیط بیرونی ساختمان، از محیط داخل
قابلیت UTC در دوربین مداربسته

قابلیت UTC در دوربین مداربسته

با استفاده از قابلیت USD در دوربین مداربسته، کاربر می تواند برنامه ریزی را از طریق کابل ترکیبی انجام دهد. کاربر باید به راحتی دستگاه کنترل کننده را به کابلی که متصل به دوربین است، وصل کند. خروجی ویدئو را به دستگاه DVR یا مانیتور متصل کرده و روی منوی OSD، تنظیمات را انجام دهد.

اگر می خواهید بدانید چه عملیاتی از طریق اتصال کابل ترکیبی قابل انجام است، ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

عملیات قابل انجام از طریق قابلیت USD در دوربین مداربسته

1)فراخوانی منوی OSD در دوربین های AHD

قابلیت UTC در دوربین مداربسته

قابلیت UTC در دوربین مداربسته

منوی OSD را می توان از طریق کنترل کواکسیال فراخوانی کرد و دوربین های AHD نیازی به اضافه کردن دکمه منو OSD ندارند.

2) بزرگنمایی تصویر در لنزهای مجهز به زوم

3) دسترسی به تنظیمات دوربین های PTZ و AHD

در صورت استفاده از قابلیت USD در دوربین مداربسته، دیگر نیازی به کابل RS485 در این دوربین ها وجود ندارد.

قابلیت UTC در دوربین مداربسته

قابلیت UTC در دوربین مداربسته

چگونگی راه اندازی UTC در دوربین مداربسته

با استفاده از این قابلیت، تمام ویژگی های دوربین مدار بسته قابل کنترل و تنظیم است. UTC توسط یک کابل هم محور به دستگاه ها متصل می شود و با باتری کار می کند. برای استفاده از دستگاه UTC، ابتدا باتری ها را در محفظه مخصوص آن قرار می دهیم. یک طرف کنترلر را به دوربین مدار بسته و طرف دیگر آن را به دستگاه ضبط تصاویر، مانیتور یا تلویزیون متصل می کنیم. پس از اتصال تمام کابل ها، دوربین را روشن می کنیم. اگر در تصویر یا نحوه نمایش آن اشکالی ایجاد شد، دوربین را مجدداً خاموش و روشن می کنیم.

بر روی کنترلر یک دکمه Enter وجود دارد. هنگامی که این دکمه را فشار می دهیم، دستگاه روشن شده و آماده اعمال تنظیمات است. کلید دیگری که بر روی کنترلر است، کلید Mode است. با فشردن این کلید و نگهداشتن آن در همان حالت، بخش منوی تنظیمات فعال می شود. منوی تنظیمات دارای چند فلش به سمت بالا، پایین، چپ و راست است.

فلشی که به سمت بالا و پایین است، برای تبدیل حالت دوربین مدار بسته از آنالوگ به AHD به کار می رود. بعد از انتخاب هر حالت، با فشردن دکمه OK تمام وضعیت ها ثبت می شوند.

نکته

باید توجه داشته باشید که این قابلیت تنها بر روی سیستم نظارتی آنالوگ و AHD وجود دارد. در سیستم مداربسته تحت شبکه می توان تنظیمات را از طریق کنترل پنل آن ها و با امکانات بیشتر انجام داد. پیشنهاد می کنیم اگر قصد خرید سیستم نظارتی آنالوگ را دارید و به دوربینی با منوی OSD احتیاج دارید، از وجود این قابلیت در دوربین مداربسته مورد نظر خود آگاهی یابید.

همان طور که مطالعه نمودید در این مقاله مطالبی در رابطه با قابلیت UTC در دوربین مداربسته بیان گردید که امیدواریم برای علاقه مندان مفید بوده باشد. شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان مجرب فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *