بلاگ

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته و سیستم های مربوط به آن

دوربین های مداربسته بر اساس تصاویری که ضبط می نمایند شما را در نیل به اهداف امنیتی خود یاری می دهند. بنابراین، طبیعی است که در صورت دستکاری دوربین ها، به عنوان کاربر نخواهید توانست از آن ها به عنوان سیستم امنیتی مورد نظرتان بهره مند شوید. برای اینکه بتوانید این مشکل را شناسایی کرده و حل نمایید قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته را در دستور این مقاله قرار داده ایم.

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته

در صورتی که دوربین های سیستم امنیتی یک مجموعه دستکاری شده باشند، عملا تصاویری که ضبط می شوند تصاویری بیهوده خواهند بود. نکته قابل توجه نحوه تشخیص دستکاری دوربین های مداربسته است. چرا که دوربین ها کما فی السابق به کار ضبط و ارائه تصاویر ادامه می دهند. بنابراین کاربر نمی تواند از روی تصاویر مورد مشاهده دستکاری دوربین ها را شناسایی نماید.

اپلیکیشن های مربوط به قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته

دستکاری های صورت گرفته روی دوربین های مداربسته می تواند انواع مختلفی را شامل شود. برای اینکه بتوانید این دستکاری ها را شناسایی کرده و از بین ببرید لازم است در مورد نوع دستکاری ها و قابلیت های سیستم تشخیص دستکاری دوربین مداربسته بیشتر آشنا شوید.

 • قابلیت تشخیص دوربین های کور شده (camera blinding)
 • قابلیت تشخیص تغییر مکان دوربین ها نسبت به ویوی (view) اولیه
 • قابلیت تشخیص تغییر زاویه دید و مسیر دید دوربین مداربسته (Redirecting)
 • قابلیت تشخیص تغییر روشنایی (Illumination) مورد نیاز برای دید دوربین
 • قابلیت تشخیص اشیای حذف شده یا اضافه شده در محل های خروجی و ورودی و …
 • قابلیت تشخیص دستکاری فوکوس (Defocus tamper) دوربین مداربسته

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته با استفاده از روشنایی پس زمینه

استفاده از سیستم صحنه بسیار تاریک یا روشن (Scene too dark / bright) می تواند یکی از قابلیت های تشخیص دستکاری دوربین مداربسته باشد. این سیستم با استفاده از اندازه گیری نور ورودی به سنسور (sensor) و انجام محاسبات مربوط به آن میزان تغییرات نور و منطقی بودن آن را مورد سنجش قرار می دهد. به عنوان مثال، سطح روشنایی سیستم در بازه ۰ تا ۲۵۵ تعریف می شود. در چنین سیستم تشخیصی میزان روشنایی با روشنایی آستانه مورد تعریف برای سیستم مقایسه شده و هر ۱۰ ثانیه یک بار چک مجدد انجام می پذیرد.

اما نکته مهم این است که آلارم یا هشدار زمانی فعال می شود که دو سیگنال برای پرادزنده انتقال داده شود. در واقع در فواصل زمانی ۲۹ ثانیه ای امکان ارسال هشدار برای کاربر میسر است. این تعریف فواصل زمانی و تکرار دوبل آلارم بدین منظور طراحی شده است که در صورتی که برای مثال یک برگ به صورت لحظه ای چند ثانیه دید دوربین را کور کرده باشد، سیستم آلارمی برای کاربر ارسال نکند. اما سیستم Scene too dark / bright دارای محدودیت هایی است که به آن ها اشاره می کنیم.

محدودیت ها:

 • میزان نور زمینه تعریف شده برای سیستم تشخیص دستکاری دوربین مداربسته به نوع دوربین و لنز آن بستگی دارد. در واقع، میزان روشنایی آستانه برای دوربین های مختلف عددی متفاوت را در بر می گیرد.
 • به علاوه ممکن است کور شدگی ای در دوربین ایجاد شود که باعث کاهش میزان روشنایی نور ورودی به سنسور نشود. در چنین شرایطی با وجود اینکه دید دوربین از بین رفته و امکان ثبت تصاویر وجود ندارد، به دلیل ثبات میزان روشنایی ورودی به سیستم، آلارم عمل نخواهد کرد. در این موارد استفاده از نمای مرجع یا زمینه (reference image) بهترین گزینه برای عملکرد آلارم ها است.
 • به علاوه ممکن است خرابکاران با استفاده از ایجاد نوری در بازه تعریف شده برای سیستم بتوانند دید دوربین را مختل سازند. سیستم های Scene too dark / bright برای این شرایط نیز پاسخگو نیستند.
قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته با استفاده از تغییرات ایجاد شده در بلوک ها

در این سیستم نیز بلوک های تغییر یافته نسبت به تصویر چند ثانیه پیش مقایسه می شود. در این سیستم که اصطلاحا موشن پلاس (MOTION+) نام گرفته است، در صورت بروز تغییر و مشاهده اختلاف بین دو تصویر، که خارج از محدوده حساسیت سیستم است، آلارم ها ارسال می گردد.

هم چنین با استفاده از سیستم تجزیه و تحلیل ویدئوی هوشمند فریم های بعدی نیز مورد مطالعه قرار می گیرند و در صورت وجود تغییرات در آن ها، هشدار برای کاربر ارسال می گردد. در این سیستم ها صرفا محدوده مورد تغییر مورد بررسی و آنالیز قرار خواهد گرفت.

محدودیت های این سیستم نیز عبارتند از:

 • عدم توانایی دیتکت کردن تغییران نوری
 • عدم قابلیت زمانی که افراد زیادی در مقابل دوربین در حال حرکت هستند
 • در صورتی که شخص خرابکار با نزدیک شدن به سیستم جلوی دید آن را بگیرد امکان آلارم وجود ندارد
 • آلارم دوربین با هر تصویری که برای مدت زمان مشخصی فیکس می گردد ریست می شود
 • امکان تشخیص نوع دستکاری در این سیستم وجود ندارد

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته با استفاده از مقایسه تصویر با تصاویر زمینه

در این حالت نیز یک تصویر مرجع فیکس برای سیستم تعریف می گردد. لذا در بازه های زمانی معین (۱۰ ثانیه یک بار) تصویر ثبت شده با این تصویر مرجع مقایسه می شود. برای این که سیستم از تغییرات نور موجود در تصاویر مستقل باشد، مقایسات و محاسبات در کناره های تصاویر صورت می گیرد.

برای جلوگیری از آلارم های اشتباه به دلیل تغییرات کوتاه مدت و عادی، حساسیت (sensitivity) و تایمر (timer) در این سیستم نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین پروفایل های شب و روز برای عملکرد سیستم تعریف می شوند تا دوربین بتواند به صورت شبانه روز دستکاری ها را تشخیص دهد.

محدودیت هایی نیز در این سیستم وجود دارند که عبارتند از:

 • تغییرات تصاویر زمینه یا رفرنس طی ساعات و فصول را باید مدنظر قرار داد و مدام آن ها را کنترل نمود
 • امکان تشخیص نوع دستکاری در این سیستم نیز وجود ندارد

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان مجرب فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.