بلاگ

آشنایی با نحوه عملکرد، مزایا و انواع سیستم های شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

(Video Content Analytic) یا به اختصار VCA، به معنای تحلیل محتوای ویدئویی می باشد. تمامی قابلیت های تحلیلی تصویر از جمله شمارش تعداد افراد عبوری از یک مکان، تشخیص توقف وسایل نقلیه، موانع ترافیکی، حرکت وسایل نقلیه خلاف جهت، Motion detection (قابلیت تشخیص حرکت)، Face Detection (قابلیت تشخیص چهره) و … از زیر مجموعه های توابع VCA هستند. ما در این مقاله قصد داریم توضیحات جامع، کامل و سودمندی را در رابطه با شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته مطرح کنیم.

آشنایی با قابلیت شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

همان گونه که از نامش پیداست، این نوع  سیستم امنیتی، از دوربین مداربسته برای شمارش و ردیابی افراد استفاده می کند. تکنولوژی های هوشمند به دوربین مداربسته وصل شده، افراد را در تصویر تشخیص داده و تعداد آن ها را شمارش می کنند. برخی از این دوربین ها امکان محاسبه اطلاعات بیشتری مانند زمان ایستادن انسان ها را نیز دارند. پس از شمارش، داده ها به کامپیوتر و یا نمایشگر منتقل شده و کاربرد می تواند به آن ها دسترسی داشته باشد (حتی از راه دور).

تکنولوژی شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته اغلب در فروشگاه ها و مراکز تجاری بزرگ به کار گرفته می شود.

مزایای قابلیت شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

 • تجزیه و تحلیل جریان رفت و آمد مشتریان به یک فروشگاه
 • مقایسه تعداد مشتریان در روزهای مختلف هفته و ساعات مختلف روز
 • شناسایی فروشگاه های پربازده و کم بازده
 • بهبود برنامه ریزی کارکنان و توزیع مناسب نیروی انسانی
 • بهینه سازی ساعت های بازکردن و بستن فروشگاه
 • ارزیابی تاثیر تبلیغات بر میزان پیشرفت
 • ارزیابی تاثیرات آب و هوایی بر عملکرد فروش
 • انجام آنالیزهای مربوط به ورزش فوتبال
 • شمارش تعداد افراد ورودی به وسائط نقلیه مانند قطار، اتوبوس و … با هدف کنترل بلیط
 • انجام تحقیقات زیربنایی مانند شمارش تعداد عابر پیاده، وسیله نقلیه و دوچرخه در سطح شهر و مقایسه تاثیر آن بر آلودگی هوا
 • شناسایی مناطق پرترافیک شهری با هدف کنترل بیشتر پلیس راهنمایی و رانندگی
 • و غیره

تحقیقات نشان می دهد که دقت عمل قابلیت شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته برابر با  ۹۸% می باشد.

نحوع عملکرد قابلیت شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

 • دوربین مداربسته بر قسمت بالایی منطقه مورد نظر (به عنوان مثال، درب ورودی) نصب می شود.
 • دوربین مداربسته به تکنولوژی VCA مجهز بوده و تعداد افرادی را که از خط فرضی مورد نظر (درب ورودی) رد می شوند را شمارش می کند.
 • اطلاعات شمارش شده از طریق اینترنت، کابل RS485 و یا کابل RS232 به دستگاه گیرنده کاربر فرستاده می شوند.
 • اطلاعات مربوط به شمارش افراد را می توان توسط یک پایگاه داده POS، با آمار فروش فروشگاه مقایسه نمود.
 • ورودی های وسیع به تعداد دوربین مداربسته بیشتری نیاز دارند تا بتوانند تمام منطقه را تحت پوشش قرار دهند.
 • یک خط فرضی در تصویر در نظر گرفته می شود و تعداد افراد ورودی، خروجی از آن خط شمارش می شوند. (در برخی دوربین ها تنظیمات مربوط به شمارش تعداد افرادی که به سمت چپ یا راست حرکت می کنند نیز وجود دارد).
 • در حالتی که کاربر، اطلاعات مربوطه را از طریق اینترنت دریافت می کند، امکان دسترسی و تنظیم از راه دور نیز برای وی فراهم می باشد.
 • برای کاهش مصرف پهنای باند، می توان تنها به ارسال آمار شمارش افراد بسنده کرده و از دریافت تصاویر ویدئویی مربوط به آن خودداری نمود.

انواع سیستم های شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

در این قسمت از مقاله، به معرفی تعداد ۷ مورد از تکنولوژی های شمارش تعداد افراد می پردازیم.

۱) حرارتی:

اندازه دوربین مداربسته حرارتی، مشابه یک دستگاه روتر خانگی است. دوربین بر روی سقف، بالای مدخل نصب شده و بسیار دقیق می باشد. این روش از تکنیک تصویربرداری حرارتی استفاده می کند. شمارش تعداد افراد از طریق تشخیص تفاوت دمای بدن انسان نسبت به محیط اطراف انجام می شود.

۲) استریو (Stereo):

شکل ظاهری شمارنده های تعداد افراد استریو، مشابه یک جامدادی مستطیل شکل، با دو لنز دوربین می باشد. این دستگاه نیز مشابه روش قبلی، بر روی سقف بالای درب ورودی نصب می شود. این دستگاه ها توانایی تشخیص عمق میدان را دارند، بدین معنی که توانایی تفکیک انسان بالغ را از خردسال، دارا می باشند. طیف پیشرفته ای از تکنولوژی استریو نیز وارد بازار شده است. این تکنولوژی پیشرفته، علاوه بر شمارش تعداد ورود و خروج، آمار زمان سپری شده توسط مشتری در فروشگاه را ثبت می کند و توانایی ردیابی مسیر مشتری را نیز دارد.

۳) مونو (Mono):

این دستگاه ها فقط یک لنز داشته و اندازه شان، نصف دستگاه استریو می باشد. مشابه روش های قبلی، این وسیله نیز بر روی سقف بالای درب ورودی نصب می شود. بر خلاف استریو، در روش مونو امکان تشخیص عمق میدان وجود نداشته و تفکیک کودک از بزرگسال انجام پذیر نمی باشد. محدوده دقت برای این دستگاه ها بیش از ۵۰٪ می باشد، ولی علیرغم ادعاهای آزمایشگاهی، دقت بالای ۹۰٪ ندارند. این لنز ارزان قیمت بوده و در محیطی با رفت و آمد پایین و نور فراوان، به کار می آید.

Time of Flight (4:

سنسور Time of Flight از نظر اندازه، مشابه دستگاه های شمارنده حرارتی بوده و به سقف متصل می شوند. این دستگاه، سیگنالی را به اشیاء پایینی خود ارسال می کند و انعکاس مادون قرمز را توسط سنسور دریافت می کند. این طرز عملکرد، باعث می شود که عمق میدان به دقت اندازه گیری و ثبت شود. امکان فعالیت در تاریکی کامل و تحت پوشش قرار دادن یک درب ورودی گسترده در این روش وجود دارد.

Wi-Fi (5:

اندازه این وسیله ها متنوع بوده و از اندازه یک بسته سیگار تا روتر بزرگ خانگی را شامل می شوند. این دستگاه ها در مجاورت منطقه مورد سنجش و اغلب در سقف قرار می گیرند. محدوده دقت این سیستم ها متفاوت می باشد و نیاز به تنظیم و کالیبراسیون دارند. پیشنهاد می شود که از این وسیله، به عنوان روش ثانویه، در کنار سایر روش های مطمئن تر، استفاده شود.

۶) مادون قرمز (IR):

کیفیت عملکرد سیستم های مادون قرمز به ماهیت، نحوه اجرا و مدیریت بستگی دارد. در این سیستم، یک سد مادون قرمز بین دو سیگنال ایجاد می شود؛ با عبور هر فرد، این سد شکسته می شود. تعداد این شکسته شدن سدها برابر است با تعداد افراد عبور کرده از آن محیط.

۷) دوربین مداربسته:

در اغلب فروشگاه ها، تکنولوژی مدار بسته به عنوان بخشی از زیرساخت امنیتی می باشد. استفاده از این دوربین مداربسته برای شمارش تعداد افراد، هزینه کمی دارد. در واقع خود سیستم امنیتی از قبل وجود دارد و قابلیت شمارش تعداد افراد، بعدا به آن اضافه می شود. تعداد تجهیزات به کار رفته در این روش، کم بوده و به عنوان روشی بهینه، توسط کارشماسان توصیه می شود.

راه اندازی قابلیت شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

مراحل راه اندازی قابلیت شمارش افراد در تصویر دوربین مداربسته به صورت گام به گام و تصویری در شکل های زیر توضیح داده شده است:

 1. در منوی تنظیمات DVR، گزینه Configure (1.1) را انتخاب کرده، سپس روی Video Analysis (1.2) کلیک کنید. Counter/Intrusion Alarm (1.3) را انتخاب کنید.
  شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

  شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

 2. در منوی باز شده، در قسمت Counter Intrusion Alarm Setting، دوربین مورد نظر را انتخاب کرده و روی Configure (2.2) کلیک کنید.
  شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

  شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

 3. در پنجره باز شده، منطقه مورد نظر برای نظارت را انتخاب کنید. شماره دوربین را انتخاب کرده (۳.۱)، سپس روی گزینه Enable Setting کلیک کنید (۳.۲). گزینه Define Detection Zones radio را انتخاب کنید (۳.۳). با استفاده از ماوس خود، چپ کلیک کرده و با کشیدن خط در تصویر دوربین، مرز مورد نظر برای استفاده از شمارنده را مشخص کنید. پیکان قرمز ورودی و پیکان سبز خروجی را نشان می دهد. برای تنظیم میزان حساسیت، Sensitivity level (3.4) را تنظیم کنید. اگر می خواهید شمارش تعداد افراد در دوربین مداربسته بر طبق زمان بندی و در یک دوره زمانی خاص اجرا شود، گزینه Schedule را انتخاب کرده و زمانبندی کنید. در این مرحله، روی دکمه OK کلیک کنید (۳.۵).
  شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

  شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

 4. در نمایشگر اصلی، روی گزینه Monitor کلیک کرده (۴.۱) و سپس شماره دوربین های مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

  شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

سخن آخر

شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله به نحوه عملکرد، مزایا و انواع سیستم های شمارش تعداد افراد در تصویر دوربین مداربسته پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالا های با کیفیت، دوربین مدار بسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر فروشنده این محصولات تهیه نمایید.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش، راه اندازی و تعمیر دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویا بین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.