همه آنچه که باید در مورد سیستم نظارت تصویری و مزایا و فاکتورهای انتخاب آن بدانید

دوربین مداربسته HDCVI

دوربین مداربسته HDCVI

قبل از پرداختن به مقوله سیستم نظارت تصویری بهتر است تعریفی از خود کلمه نظارت ارائه دهیم. نظارت (Surveillance) مانتورینگ و کنترل رفتارها، فعالیت ها یا سایر چالش هاست به منظور اثربخشی، مدیریت یا حفاظت از مردم یا کسب و کار و … .

این نظارت می تواند انواع مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال می تواند مشاهده از راه دور از طریق دستگاه های الکترونیکی نظیر دوربین های مداربسته CCTV (Closed-Circuit Television) باشد. این مدل از سیستم نظارتی دقیقا با نام سیستم نظارت تصویری شناخته می شود.

سیستم نظارت تصویری توسط کاربران زیر مورد استفاده قرار می گیرد

 • دولت

دولت عموماً برای جمع آوری اطلاعات، جلوگیری از تخلفات و جرایم، حفاظت پروژه ها، افراد، گروه ها و اشیا و …، یا رسیدگی به جرایم از سیستم نظارت تصویری استفاده می کند.

این سازمان ها نیز با استفاده از سیستم نظارت تصویری جنایتکاران را شناسایی، تعقیب، دستگیر و محاکمه می نمایند. امروزه دوربین های مداربسته تاثیر بسزایی در دادگاه های جنایی و حتی دادگاه های خانواده ایفا می نمایند.

 • کاربران عمومی و مردم

همچنین مردم و دارندگان کسب و کار نیز برای حفاظت از ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی از این سیستم بهره می برند. شما می توانید با استفاده از سیستم نظارت تصویری از خانواده تان حفاظت کنید. کسب و کارتان را مدیریت و کنترل کنید. و حتی رونق ببخشید.

علاوه بر آن چه که گفته شد، سیستم نظارت تصویری کاربردهای دیگری نیز دارد. برای مثال می توان شناسایی و جلوگیری از برخی اتفاقات و تصادفات را بیان نمود.

دوربین های نظارتی وسیله دستیابی به سیستم نظارت تصویری بر یک ناحیه است. این دوربین ها عموماً به یک دستگاه ضبط ویدئویی DVR (Digital Video Recorder) یا شبکه اینترنت متصل می شوند. آنالیز این اطلاعات و تصاویر می تواند با استفاده از یک نرم افزار (مانند VIRAT یا HumanID) صورت گیرد.

مثال هایی از سیستم نظارت تصویری در کشورهای مختلف جهان

در ایالات متحده امریکا، در دپارتمان امنیت ملی (Department of Homeland Security) سالانه بیلیون ها دلار هزینه می شود، تا مدرن ترین سیستم های نظارت تصویری نصب و اجرا شوند.

برای مثال، در شهر شیکاگو ایالت ایلی نویز (Illinois)، اخیرا 5.1 میلیون دلار هزینه افزایش تعداد 250 دوربین مداربسته امنیتی شده است. این دوربین ها به مرکز کنترل مرکزی متصل شده اند. این سیستم که تحت شبکه اینترنت عمل کرده و اکنون دارای بیش از 2000 دوربین مداربسته است، OVS (Operation Virtual Shield) نامیده می شود.

دولت ها به علاوه از سیستم نظارت تصویری برای کنترل ترافیک نیز بهره می برند. برای مثال واشینگتن دی سی، 5000 دوربین ترافیکی را نصب و تمام آن ها را از طریق اینترنت به همدیگر متصل کرده است. لذا اداره پلیس می تواند روزانه این سیستم ها چک و ترافیک منطقه را کنترل نماید.

سیستم نظارت تصویری

سیستم نظارت تصویری

مزایای سیستم نظارت تصویری

 • کاهش خسارات، سرقت و خراب کاری (Reducing loss, Theft, and Vandalism)

نصب سیستم های نظارت تصویری در داخل و خارج از محدوده مورد نظر می تواند به کاهش خراب کاری در منطقه، جلوگیری از بزه، سرقت و جنایات و هم چنین جلوگیری از اتفاقات و خسارات احتمالی کمک کند. به علاوه این سیستم ها می توانند به عنوان عاملی بازدارنده در مورد سارقان و خراب کاران عمل کنند. هم چنین تصاویر ضبط شده توسط سیستم های نظارت تصویری می تواند پس از ارتکاب جرم به پلیس و دادگاه در روشن شدن حقیقت و محاکمه مجرم کمک بسزایی کند.

 • محافظت از کاکنان (Protect the Employees)

سیستم نظارت تصویری به صورت مستقیم و غیر مستقیم از کارکنان و کارمندان محافظت می کند. نصب و راه اندازی و استفاده از این سیستم ها در پارکینگ و بخش های خارجی ساختمان ها می توانید به کارکنان این امنیت خاطر را بدهید که با خیال راحت از وسایل نقلیه خود استفاده کنند. بدون این که نگران به سرقت رفتن آن ها یا آسیب دیدنشان باشند. به علاوه استفاده از سیستم نظارت تصویری می تواند در کاهش و محکومیت آزار و اذیت افراد در قبال سایرین (از جمله همکاران یا همشهریان و …) بسیار حائز اهمیت باشد. در واقع می توان به سیستم نظارت تصویری به چشم یک ضد آنتاگونیست (antagonist) نگاه کرد.

این نوع سیستم ها می توانند افراد را از حضور هر شخصی با فعالیت های مشکوک باخبر ساخته و به طور جدی و حرفه ای از آن ها محافظت نمایند.

 • افزایش بهره وری (Productivity)

مدیران و سرپرستان می توانند از سیستم نظارت تصویری برای کنترل و بهبود بهره وری کارکنان استفاده کنند. زمینه های شغلی آن ها را تعیین نمایند. و از صحت رعایت اصول توسط کارکنان و صحت عملکرد ایشان اطمینان حاصل کنند. هم چنین می توان از سیستم نظارت تصویری به منظور شناسایی تجهیزاتی که نیازمند بازرسی یا تعمیرات هستند استفاده کرد. از آن جا که بالطبع امکان حضور تمام وقت و همه جانبه مدیران در تمام زمینه ها موجود نیست، استفاده از سیستم نظارت تصویری می تواند بدون نیاز به افزایش تعداد پرسنل تمامی ملزومات کنترل محدوده را برای کاربر فراهم نماید.

 • سوابق مشتریان (Customer Records)

غالبا موسسات خرده فروشی از سیستم نظارت تصویری برای نظارت بر مشتریان خود استفاده می کنند. فرض کنید یکی از مشتریان ادعا کند جنسی را از شما گران خریداری کرده است بدون این که رسید آن را در دست داشته باشد. برای اثبات حقانیت وی کافی است ویدئوهای سیستم نظارتی آن روز را چک کنید. این تصاویر می توانند ثابت کنند که آن مشتری در آن رو در محل مورد نظر حضور داشته است یا نه. و حتی این که در روز مذکور اقلام مورد نظر را دریافت کرده یا دروغ می گوید. همچنین سیستم نظارت تصویری می تواند به تعامل هرچه بیشتر کارمندان و مشتریان کمک کند.

امروزه می توانید به عنوان یک مصرف کننده طیف وسیعی از سیستم های نظارت تصویری را بصورت آنلاین دریافت کنید. که هرکدام دارای ویژگی ها و نقاط ضعف و قوت بخصوصی هستند.

قبل از انتخاب سیستم مورد نظر لازم است مواردی را در نظر بگیرید. برای مثال:

 • دوام
 • کارایی و امکانات
 • سهولت در استفاده
 • هزینه
 • و …

در زیر نکات مفیدی بیان شده است که پیشنهاد می کنیم قبل از خرید به آن ها دقت کنید.

1) تحقیق کنید (Do your Research)

ابتدا باید نیاز های کاربر مشخص باشند. قبل از هر چیزی باید بدانید برای چه می خواهید از سیستم های نظارت تصویری استفاده کنید. با روشن شدن این امر، بهتر می توانید سیستم متناسب با نیاز خود را تهیه کنید. دوربین های مداربسته اغلب بصورت پک های آماده موجود هستند که کاربر می تواند با توجه به نیاز خود پک متناسبش را انتخاب و استفاده کند. در زیر لیستی مختصر از انواع سیستم های نظارت تصویری دوربین مدار بسته به همراه نیاز کاربر متناسب با آن لیست شده است.

سیستم نظارت تصویری

سیستم نظارت تصویری

2) سیستم ها را مقایسه کنید (Compare systems)

نوع و تعداد دوربین های مورد نیاز، سقف هزینه مورد نظر برای دوربین، درجه کیفیت تصاویر و اصطلاحا رزولوشن تصویر و سایر فاکتورهای فنی و … همگی می توانند در مقایسه انواع سیستم ها تاثیرگذار باشند.

3) بهترین کمپانی را پیدا کنید (Find the right company)

همانند هر خرید دیگری برای انتخاب سیستم نظارت تصویری خود باید سعی کنید از بهترین کمپانی با درصد امنیت بالا خرید کنید. کارشناسان نظارت می توانند شما را در این راستا کمک کنند.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

 

جهت مشاوره و سفارش نصب دوربین مداربسته با کارشناسان پویابین در تماس باشید 44878209 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود همکاران
خرید vpn برای تماس کلیک کنید