بلاگ

روش کار دوربین مداربسته روز و شب تحت شبکه

روش کار دوربین مداربسته روز و شب تحت شبکه را در سایت گروه پویابین بیشتر بدانید!

اگر قصد خرید دوربین مداربسته تحت شبکه دارید باید اطلاعاتی در زمینه این دوربین ها و چگونگی کارکرد آن ها داشته باشید. دوربین ها معمولا در روز و شب عملکرد متفاوتی دارند به همین دلیل است که دوربین های مدار بسته باید دارای قابلیت روز و شب باشند. در ادامه روش کار دوربین مداربسته روز و شب تحت شبکه را بیشتر توضیح خواهیم داد. یکی دیگر از قابلیت هایی که هر دوربین مداربسته ای باید داشته باشد، فناوری بهینه سازی پایه ای تصویر است.

معمولا عملکرد دوربین های مدار بسته در روز و شب به این صورت است که تصاویر ضبط شده در روز رنگی و تصاویر ضبط شده در شب سیاه و سفید هستند. که علت آن نبود نور کافی در شب می باشد.

فرق دوربین‌های روز و شب و مادون قرمز

برای کسانی که آشنایی زیادی به این دوربین ها ندارد ممکن است عملکرد دوربین های مدار بسته کمی آن ها را سردرگم کند. اما ما سعی میکنیم به زبان ساده کارکرد این دوربین ها را توضیح دهیم. دوربین های روز و شب معمولا عملکرد مختلفی دارند. این دوربین ها دارای قابلیت تغییر رنگ خودکار هستند. و زمانی که نور محیط کم باشد. دوربین به طور خودکار از حالت رنگی به حالت سیاه و سفید تغییر حالت می دهد.

آن ها فعالیت خود را در نور کم بدون نیاز به نور مادون قرمز به خوبی انجام می دهند. اما هنگامی که محیط عاری از هر گونه نور باشد دوربین برای ضبط تصاویر نیاز به نور مادون قرمز نیاز دارد. که این نور به وسیله چراغ مادون قرمزی که در بخشی از دوربین پنهان شده است تامین می شود. نور مادون قرمز قابل مشاهده با چشم انسان نیست اما دوربین ها می توانند از این نور برای ضبط تصاویر خود در شب استفاده کنند.

فیلتر پاک کننده نور مادون قرمز چیست؟

اگر می خواهید بدانید که این ویژگی چیست و چه اهیمتی دارد٬ باید با نحوه کار دوربین های تحت شبکه آشنایی داشته باشید. اگر بخواهیم کارکرد دوربین های امنیتی را به صورت مختصر توضیح دهیم باید بگوییم که این دوربین ها با کمک سنسور های CMOS یا CCD که دارند. تمامی نور هایی که در محیط پیرامون وجود دارند را دریافت می کنند وآن ها را  به سیگنال های دیجیتالی تبدیل می کنند.

این سیگنال ها تصویری را می سازند که انسان قادر به مشاهده آن باشد. برخی از نور ها هستند که در محیط وجود دارند اما چشم انسان قادر به مشاهده آن ها نیست مثل نور فرابنفش و نور مادون قرمز. اما سنسور های دوربین، این نور ها را نیز دریافت می کند.  نور مادون قرمز باعث می شود که تصاویر ضبط شده در دوربین رنگ غالب قرمز داشته باشند. مثلا برگ های گیاهان رنگی متمایل صورتی پیدا می کنند. برای اینکه تصاویر ضبط شده توسط دوربین با تصویری که انسان مشاهده می کند تطابق بیشتری داشته باشد سنسور حذف نور مادون قرمز در دوربین ها تعبیه می شود.

روش کار دوربین مداربسته روز و شب تحت شبکه

انتخاب دوربین مدار بسته

برای انتخاب یک دوربین تحت شبکه روز و شب باید به موارد زیر دقت کنید.

 

طول موج

اگر قصد دارید دوربین امنیتی مدار بسته خود را از چشم دیگران پنهان کنید باید به طول موج نور مادون قرمز استفاده شده توسط دوربین توجه کنید دوربینی که از نور مادون قرمز با طول موج ۸۵۰ نانومتر استفاده می کنند برای این منظور چندان مناسب نیست چر اکه درخشش نور این دوربین زیاد است. اما دوربینی با نور ۹۵۰ نانومتر تقریبا ۵۰ درصد شما را به خواسته خود نزدیک تر می کند.

روشنایی یکپارچه

LED های نور مادون قرمزی که در برخی از دوربین های مدار بسته وجود دارد. با وجود اینکه شما را قادر به مشاهده یک تصویر مادون قرمز می سازد اما ممکن است به دلیل نزدیکی این LED ها به لنز دوربین ممکن است منجر به ثبت تصاویر با کیفیت پایین و نور یک نواخت شود.

فاصله موثر

چراغ های LED مادون قرمز موجود در دوربین ها می تواند فاصله ۱۵ تا ۲۵ متر را پوشش دهد. اگر تنها از یک دوربین استفاده می کنید و می خواهید محیطی با وسعت زیاد را پوشش دهید باید به فکر تهیه نور جداگانه باشید.  البته LED موجود در دوربین ها معمولا نیاز های استفاده کنندگان از دوربین مدار بسته را تامین می کند.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید این است که از نصب این دوربین ها پشت شیشه خودداری کنید چرا که شیشه و انعکاس نور در آن موجب می شود تا تصاویر ضبط شده کیفیت خوبی نداشته باشند.

همچنین دوربین را هم در روز و هم در شب تست کنید تا از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید.

پاسخ به سوالات تخصصی حوزه دوربین مداربسته به صورت رایگان توسط کارشناسان گروه پویابین ٬ هم اکنون تماس حاصل فرمایید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *