بلاگ

راهنمای خواندن کاتالوگ دوربین مداربسته و آشنایی با اصطلاحات فنی

اگر شما دوربین مداربسته جدیدی را خریده داری کرده باشید و یا سیستم دوربین مداربسته شما دچار اختلال شده باشد، حتما وسوسه می شوید که نگاهی به کاتالوگ آن داشته باشید. در این صورت، شما با انبوهی از عبارات و اصطلاحات انگلیسی و تخصصی روبرو می شوید که سر در آوردن از آن ها دشوار است. در این مقاله به معرفی این اصطلاحات می پردازیم. در واقع این مقاله، راهنمای خواندن کاتالوگ دوربین مداربسته می باشد.

راهنمای خواندن کاتالوگ دوربین مداربسته

راهنمای خواندن کاتالوگ دوربین مداربسته

Image Sensor:

این خصوصیت به چیپ تصویر دوربین مداربسته اشاره می کند.

Signal System:

دوربین مداربسته آنالوگ، سیگنال را مطابق یکی از استانداردهای آنالوگ ارسال می کنند. ۲ استاندارد بسیار رایج در این زمینه استاندارد PAL و NTSC هستند. توجه داشته باشید که معمولا تمامی دوربین های آنالوگ از این دو استاندارد پشتیبانی می کنند و داشتن این اطلاعات ضرورت برای شما ندارد.

Effective Pixels:

این مشخصه تعداد پیکسل های موجود و موثر بر روی چیپ تصویر شما را نشان می دهد. البته در دوربین های آنالوگ با توجه به ارسال اطلاعات از طریق استانداردهای آنالوگ رزولوشن دوربین شما از این مقدار کمتر خواهد بود.

SCANIG FREQNECY) H) :

پهنای باند فرکانسی که به صورت افقی برای سیگنال ویدئویی مورد نیاز می باشد، مربوط به این مشخصه است.

SCANNIG FREQNECY) V):

پهنای باند فرکانسی که برای سیگنال ویدئویی به گونه ی عمودی مورد نیاز می باشد، مربوط به این مشخصه است.

Min. Illumination:

این مشخصه یکی از مشخصه های بسیار مهم دوربین است که نشان می دهد حداقل میزان نور برای تشکیل تصویر در دوربین چقدر است. لوکس واحد اندازگیری میزان نور محیط است که برای این دوربین حداقل میزان آن ۰.۱ لوکس خواهد بود. پس از میزان لوکس از کد f1.2 استفاده شده که نشان دهنده میزان باز بودن دیافراگم دوربین در زمان ازمایش بوده است. این مشخصه همچنین بیشتر میزان باز شدن دیافراگم را نیز نمایش می دهد. در برخی دوربین ها نتایج ازمایش با دو عدد دیافراگم متفاوت نوشته می شود. در صورتی که دوربین f پایینی داشته باشد اما به نور زیادی نیز نیاز نداشته باشد تکنولوژی و حساسیت چیپ تصویر آن بیشتر است. عبارت 0Lux with IR یعنی دوربین پس از روشن شدن دید در شب مادون قرمز دوربین نیازی به نور نخواهد داشت.

Shutter speed:

این خصوصیت به معنای سرعت شاتر دوربین است. هرچه سرعت شاتر دوربین بیشتر باشد تصاویر در حرکت کمتر تار خواهند بود. زمانی که نور ورودی دوربین کم می شود دوربین به صورت خودکار سرعت شاتر را کاهش می دهد تا به نور کمتری برای تشکیل تصویر نیاز باشد (میزان نور مورد نیاز و سرعت شاتر دوربین با هم رابطه مستقیم دارند)

Lens:

این خصوصیت در رابطه با لنز دوربین و فاصله کانونی آن به شما اطلاعات می دهد. دوربین موجود دارای لنزی ثابت با فاصله کانونی ۳.۶میلیمتر است.

Lens Mount:

این خصوصیت در رابطه با پایه و شکل لنز صحبت می کند. در صورتی که نیاز به تعویض لنز دوربین داشته باشید حتما باید از لنزی با پایه مشابه استفاده کنید.

Day & Night:

این خصوصیت توانایی های دوربین در شرایط نوری متفاوت روز و شب را بررسی می کند.

Resolution:

میزان وضوح و رزولوشن تصویر مرتبط با دوربین در این قسمت به صورت تیوی لاین نشان داده می شود .

AGC:

راهنمای خواندن کاتالوگ دوربین مداربسته

این ویژگی مخفف لغت Automatic Gain Control است که قالبیت این را دارد که کنترل کاهش و یا افزایش جریان تصویر در دوربین مداربسته را برعهده بگیرد. شکل بالا تاثیر این ویژگی را در تصویر دوربین مداربسته به خوبی نشان می دهد.

Synchronization:

سینکرونیزیشن یا همزمان سازی یکی از خصوصیاتی است که در دوربین های آنالوگ مدرن کمتر در مورد آن صحبت می شود. در گذشته دور، پس از نصب دوربین های آنالوگ باید همه آنها را با هم همزمان می کردند تا امکان دیدن همه تصاویر در یک جا فراهم شود. امروز تقریبا در تمامی دوربین های مداربسته آنالوگ این کار به صورت داخلی انجام می شود و کاربر یا نصاب به هیچ عنوان با آن سروکار ندارد.

S/N Ratio:

نسبت S به N یکی دیگر از خصوصیات مهم دوربین های مداربسته است. این نسبت نشان می دهد که میزان نویز الکترونیکی (نویز دانه های ریز رنگی) در تصویر چقدر است. داشتن نسبت سیگنال به نویز بالا نشان دهنده کم بودن میزان نویز در تصویر است. دوربین هایی با نسبت سیگنال به نویز حداقل ۵۰db تصویری کم نویز به شما می دهند. هرچه نور محیط کمتر باشد دوربین تصاویر را بیشتر تقویت می کند و نویز الکترونیکی هم بالا می رود برای همین این استاندارد حداقل این نسبت را نشان می دهد که به نور حداقل مورد نیاز دوربین اشاره دارد.

Working Temperature/Humidity:

این خصوصیت به دمای مجاز کار دوربین و میزان رطوبت اشاره دارد.

IR LED visible Range:

این ویژگی به برد پرتاب (پرش) نور مادون قرمز دید در شب مرتبط دوربین، اشاره می کند که از مکان نصب دوربین مدار بسته این پرتاب نور حداکثر تا فاصله ۳۰متری میسر می باشد.

VIDEO OUTPUT:

این بخش به بررسی ویژگی ها و خصوصیات اهمی و ولتاژی سیگنال خروجی تصویر می پردازد . همه ی دوربین های مداربسته آنالوگ خروجی ۱VP-P دارا هستند ، به همین جهت می توان به راحتی هر دوربین مداربسته ای را به هر دستگاه دی وی آر DVR با نوع و یا مدل های متفاوت ، متصل کنیم و عکسها و تصاویر را بر روی نمایشگر ملاحظه نماییم .

Power Supply:

این خصوصیت ولتاژ کار دوربین را قید می کند. برای بیشتر دوربین های مداربسته ثابت ولتاژ کار ۱۲ولت DC است.

Power Consumption:

این خصوصیت به توان مصرفی دوربین اشاره می کند.

Ingress Protection:

این خصوصیت، میزان حفاظت دوربین را در مقابل عوامل جوی نشان می دهد.

Dimensions:

این خصوصیت به اندازه بدنه دوربین اشاره می کند.

Weight:

این خصوصیت به وزن دوربین اشاره می کند.

سخن آخر

راهنمای خواندن کاتالوگ دوربین مداربسته

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله به آموزش نکاتی در مورد راهنمای خواندن کاتالوگ دوربین مداربسته پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالاهای با کیفیت، دوربین مداربسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر فروشنده این محصولات تهیه نمایید.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *