بلاگ

آشنایی با دوربین مداربسته چند سنسوره، دلایل برتری و معایب آن

پیشرفت تکنولوژی در طراحی دوربین های امنیتی باعث ایجاد سیستم های نظارت تصویری قوی تر در سال های اخیر شده است. پردازش تصویر در دوربین های مداربسته پیشرفته، تکامل بیشتری پیدا کرده است. این ابزارهای پیشرفته، موجب ایجاد قدرت و صرفه اقتصادی در سیستم های امنیتی دوربین مداربسته شده اند. یکی از مظاهر پیشرفت تکنولوژی، دوربین مداربسته چند سنسوره است. بنابراین در این مقاله به معرفی دوربین مداربسته چند سنسوره، مزایا و همچنین معایب آن پرداخته می شود.

دوربین مداربسته چند سنسوره چیست؟

دوربین مداربسته چند سنسوره

دوربین مداربسته چند سنسوره، نوعی از دوربین مداربسته است که از چند لنز و سنسور، برای گرفتن عکس و تصویر در هر جهت استفاده می کند. سپس این تصاویر را در هم ادغام کرده و یک نمای پانوراماتیک از منطقه تحت پوشش ایجاد می کند. عملیات ادغام فیلم یا در نرم افزار مدیریت ویدئو (VMS) و یا توسط ضبط ویدئویی شبکه (NVR)  انجام می گیرد و در نتیجه یک منظره ی پانورامای ۱۸۰ درجه ای از ناحیه تحت مانیتورینگ ایجاد می شود.

دلایل برتری دوربین مداربسته چند سنسوره

دوربین مداربسته چند سنسوره

در این قسمت به ۵ مورد از دلایل برتری دوربین مداربسته چند سنسوره در مقابل دوربین مداربسته تک سنسوره و PTZ پرداخته می شود:

۱) آگاهی وضعیتی (Situational Awareness)

یک عنصر حیاتی در بحث امنیت، وجود آگاهی از مکان مربوطه در هر لحظه است. این موضوع برای شناسایی مجرم در مراحل اولیه جرم و همچنین در حین انجام آن، ضروری است. با وجود این که تمام انواع دوربین های مداربسته، امکان آگاهی وضعیتی را فراهم می کنند، اما دوربین مداربسته چند سنسوره مزایای بیشتری دارد.

یک دوربین مداربسته PTZ که در یک راهرو نصب شده است، فقط می تواند تصاویر همان راهرو را ثبت و ارسال کند. اما در مقابل، یک دوربین مداربسته چند سنسوره می تواند به طور همزمان هر چهار راهرو را تحت پوشش قرار دهد. این نوع از دوربین ها، از تمام جهات ویدیو ضبط می کنند و این اطمینان را به کاربر می دهند که لنز دوربین مداربسته هیچ گاه در جهت اشتباه قرار نمی گیرد.

۲) بهبود در عملکرد (Operational Improvements)

فن آوری دوربین مداربسته چند سنسوره، پیشرفت های عملیاتی قابل توجهی را برای سیستم های نظارتی فراهم کرده است. به عنوان مثال، یک دوربین پانورامایی چند سنسوره ۱۸۰ درجه ای، مشاهده چهار میدان دید را تنها توسط یک دوربین امکان پذیر می سازد. در نتیجه اپراتورها می توانند به طور موثر مکان های بحرانی را مشاهده و کنترل کنند.

۳) کیفیت تصویر (Image Quality)

دوربین های مگاپیکسل چند سنسوری وضوح و کیفیت تصویر عالی را از صحنه ارائه می دهند. دوربین های مگاپیکسل رزولوشن بالایی دارند و کاربر می تواند با بزرگنمایی تصویر، جزییات را ببیند و چهره افراد را از فاصله دور تشخیص دهد. این دوربین ها ویژگی هایی مثل بزرگنمایی، برش تصویر، تشخیص حرکتی و … را نیز شامل می شوند.

۴) تحت پوشش قرار دادن کل منطقه با تجهیزات کمتر (Same Coverage; Less Equipment)

استفاده از دوربین مداربسته چند سنسوره، مقرون به صرفه است، زیرا یک دوربین مداربسته چند سنسوره می تواند به حای چند دوربین مداربسته تک سنسوره، کارایی داشته باشد. تعداد دوربین کمتر به معنی صرف هزینه کمتر است. دوربین های پانورامای مگاپیکسل چند سنسوره، با کاهش تعداد سوئیچ های شبکه، کاهش سیستم مدیریت ویدئو و هزینه های نصب و نگهداری، در طولانی مدت موجب کاهش هزینه می شوند.

هر سنسوری که روی دوربین مداربسته چند سنسوره قرار دارد، می تواند به صورت جداگانه تنظیم شده و روی زاویه های ۱۸۰، ۲۷۰ یا ۳۶۰ درجه، فوکوس کند. در این صورت یک پوشش دقیق همانند عملکرد یک دوربین مگاپیکسل تک سنسوره ایجاد می شود. یک دوربین پانوراما چند سنسوره پرتابل، می تواند پوشش ۱۸۰ درجه ای با کیفیت تصویر عالی ارائه دهد.

۵) قابلیت کار کردن در شرایط مختلف و در نور کم (Varying and Low-Light Lighting Situations)

دو مورد مهم از معیارهای دوربین های نظارتی عبارتند از:

۱) تولید تصاویر قابل استفاده در محیط های کم نور و ۲) انطباق با تغییر شرایط روشنایی ۲۴/۷ با حفظ کیفیت تصویر بالا

یک دوربین مداربسته که به پارکینگ نظارت می کند، به طور مداوم در حال تغییر سطح نور در طول روز است. چراغهای جلوی خودروها، سایه ها و ساختمان های مجاور ممکن است سطح نور متفاوتی را در طول روز ایجاد کنند. بسیاری از دوربین های مداربسته قادر به ارائه کیفیت تصویر مناسب در این شرایط روشنایی نیستند.

تکنولوژی برد دینامیکی گسترده یا همان WDR (Wide dynamic range) با ترکیب نوردهی طولانی و کوتاه در همان زمینه دید، مقدار جزئیات را در هر دو ناحیه روشن و تاریک صحنه به حداکثر میرساند. بعضی از دوربین های مداربسته، با کاهش تاری، نویز و حافظه ذخیره سازی مورد نیاز، عملیات تصویر برداری در نور کم با وضوح بالا را انجام می دهند.

معایب دوربین مداربسته چند سنسوره

دوربین مداربسته چند سنسوره

علیرغم مزایای بسیاری که به دوربین مداربسته چند سنسوره نسبت داده می شود، معایبی نیز در این زمینه وجود دارد، برخی از آن ها عبارتند از:

۱) زیاد بودن ریسک شکست به علت وجود پیچیدگی در طراحی (Increased risk of failure due to the complexity of design)

به علت وجود پیچیدگی های طراحی قطعات داخلی دوربین مداربسته چند سنسوره، در مقابل دوربین مداربسته چشم ماهی، امکان وقوع شکست در آن بیشتر است. لازم به ذکر است با این حال، نرخ عدم موفقیت در این مدل از دوربین های مداربسته، بسیار کم است.

۲) در فضاهای کوچک و یا کاربردهای محدود، توصیه نمی شود. (Not recommended or have limited use in tight/small spaces)

استفاده از دوربین مداربسته چند سنسوره، در فضاهای کوچک مانند کمد و اتاق کوچک می تواند مسائل و چالش های خاصی را در مورد عمق میدان و پوشش ایجاد کند. بازه ی پوشش دهی در این دوربین ها زیاد بوده و وجود سنسورهای زیاد، باعث بزرگ بودن اندازه دوربین مداربسته چند سنسوره در مقایسه با دوربین مداربسته چشم ماهی می شود.

۳) مشکل وجود نقاط کور (Blind spot issues)

دوربین مداربسته چند سنسوره، از چندین لنز برای تحت پوشش قرار دادن یک منطقه استفاده می کند. این تصاویر به هم چسبیده و یک تصویر ۱۸۰ درجه ای پانوراما تولید می کنند. با توجه به این روند، احتمال وجود نقاط کور در محوطه تحت پوشش، بالا می رود.

سخن آخر

دوربین مداربسته چند سنسوره

همانطور که مطالعه نمودید، در این مقاله به معرفی دوربین مداربسته چند سنسوره پرداخته و مزایا و معایب آن را توضیح دادیم. امیدواریم این مطلب، برای علاقمندان، جالب و سودمند واقع شود.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان مجرب فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *