بلاگ

دوربین مداربسته هیبریدی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در برخی موارد، ارتقای یک سیستم مداربسته آنالوگ به سیستم مداربسته IP یا تحت شبکه، نیازمند حذف کامل سیستم دوربین مداربسته آنالوگ است. دوربین مداربسته هیبریدی ترکیبی از دو سیستم آنالوگ و تحت شبکه است. DVR های سیستم هیبریدی یا همان HVR ها این قابلیت را دارند که تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته آنالوگ را از طریق کابل BNC دریافت کنند و همچنین بصورت همزمان، تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته IP را نیز دریافت و ذخیره سازی کنند.درحقیقت این سیستم پلی است مابین تکنولوژی سیستم های آنالوگ و سیستم های IP و به این معناست که می توانید از ترکیبی از این دو تکنولوژی استفاده کنید.  ما در این مطلب به توضیح دوربین مداربسته هیبریدی، روش کار و کاربردهای آن می پردازیم.

دوربین مداربسته هیبریدی

دوربین مداربسته هیبریدی

دوربین مداربسته هیبریدی

سیستم دوربین مداربسته هیبریدی برای زمانی که شما بخواهید با کمترین هزینه، سیستم مداربسته آنالوگ خود را به IP تبدیل کنید ایده آل است. در این شرایط می توانید با خرید یک DVR هیبریدی، هم تصاویر ارسالی از دوربین های مداربسته آنالوگ قبلی را ذخیره کنید و هم چند دوربین مداربسته IP پیشرفته به سیستم خود اضافه کنید. پیشنهاد می کنیم که دوربین های مداربسته IP و با کیفیت بالای تصویر را در مناطق حساس و کلیدی ساختمان و دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت تصویر پایین تر را در مکان هایی با اهمیت نظارتی کمتر نصب کنید.

به عنوان مثال یک رستوران را در نظر بگیرید که قصد نصب سیستم دوربین مداربسته هیبریدی را دارد، طبیعتا نظارت بر قسمت صندوق داری رستوران، باید توسط دوربین های مداربسته HD با بالاترین کیفیت تصویر انجام گیرد تا از سرقت مالی جلوگیری به عمل آید. در مقابل، راهروها و قسمت پشتی ساختمان حساسیت امنیتی زیادی ندارد و دوربین مداربسته آنالوگ برای نظارت بر آن ها کافی است. در نتیجه صاحب رستوران می تواند همراه با پایین نگه داشتن هزینه ها، نظارت امنیتی مناسبی را در ساختمان برقرار کند.

طراحی سیستم دوربین مداربسته هیبریدی

دیاگرام دوربین مداربسته هیبریدی

دیاگرام دوربین مداربسته هیبریدی

دوربین های مداربسته آنالوگ از طریق یک کابل کواک به دستگاه DVR متصل می شوند و برد عملیاتی آن ها بدون استفاده از دستگاه تقویت کننده، حدود ۳۰۵ متر است. دوربین های IP یا تحت شبکه از طریق کابل اترنت می توانند به دستگاه NVR وصل شوند و تا فاصله ۱۰۰ متری نیاز به سوییچ دیگری ندارند.

مزایای دوربین های مداربسته آنالوگ هزینه کمتر، نیاز به حافظه کمتر به منظور ذخیره سازی اطلاعات در هارد و عدم نیاز به پهنای باند شبکه است. از طرف دیگر دوربین مداربسته IP نیز مزایای زیادی دارد که از آن جمله می توان به رزولوشن بالاتر تصویر و عملکرد بدون سیم اشاره کرد. سیستم دوربین مداربسته هیبریدی هر دوی این قابلیت ها را در اختیار شما قرار می دهد، کافیست یک دستگاه DVR هیبریدی یا همان دستگاه HVR را خریداری و نصب کنید.

شکل بالا دیاگرام یک سیستم دوربین مداربسته هیبریدی را نشان می دهد. همانطور که می بینید هم دوربین های مداربسته IP و هم دوربین های مداربسته آنالوگ به دستگاه DVR هیبریدی متصل شده اند. تغذیه دوربین های مداربسته IP از طریق کابل و به روش PoE صورت می گیرد، ولی دوربین های مداربسته آنالوگ باید از طریق سیم به یک منبع تغذیه خارجی مثل پریز برق متصل شوند تا انرژی الکتریکی مورد نیاز آن ها تامین شود. دستگاه HVR هیبریدی پس از دریافت تصاویر، آن ها در هارد دیسک ذخیره کرده و بر روی صفحه نمایشگر، نشان می دهد. امکان ارسال تصاویر ثبت شده به موبایل و کامپیوتر، از طریق اینترنت وجود دارد. در این صورت کاربر می تواند از راه دور تصاویر دوربین مداربسته را به صورت آنلاین مورد بررسی و کنترل قرار دهد.

مثالی از سیستم دوربین مداربسته هیبریدی

دوربین مداربسته هیبریدی

دوربین مداربسته هیبریدی

شرایطی را درنظر بگیرید که همه ی دوربین های مداربسته ای که در ساختمان نصب شده اند، آنالوگ هستند و از طریق کابل ترکیبی به دستگاه DVR متصل شده اند، ولی شما می خواهید دوربین مداربسته را در محوطه پارکینگ خودرو ها نیز نصب کنید. بدین منظور باید سیم کشی زیادی از قسمت نصب دوربین ها تا محل قرارگیری دستگاه DVR در ساختمان، انجام شود. دوربین های IP بدین منظور بسیار مناسب تر هستند. از طرف دیگر کیفیت تصویر دوربین های مداربسته IP بالاتر است و شما می توانید به پلاک خودروهای موجود در پارکینگ نیز نظارت داشته باشید.  همان طور که در شکل بالا می بینید به راحتی و بدون نیاز به سیم کشی های طولانی، می توانید چندین دوربین مداربسته IP را در مناطق مختلف پارکینگ نصب کنید.

در چنین شرایطی که در ساختمان هم دوربین مداربسته آنالوگ و هم دوربین مداربسته IP نصب شده، حتما باید از سیستم دوربین مداربسته هیبریدی استفاده نمود.

تفاوت های بین دستگاه DVR ،HVR و NVR

دوربین مداربسته هیبریدی

دوربین مداربسته هیبریدی

هر سه این دستگاه ها به منزله مغز برای سیستم دوربین مدار بسته هستند و به منظور دریافت و ذخیره سازی تصاویر استفاده می شوند. تفاوت عمده این دستگاه ها در کیفیت تصویر ثبت شده است. دستگاه DVR که برای دوربین های مدار بسته آنالوگ کاربرد دارد، امکان ذخیره تصاویر با کیفیت ۹۶۰H را دارد. دستگاه HVR تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته آنالوگ را با کیفیت ۹۶۰H و تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته تحت شبکه را با کیفیت ۱۰۸۰P دریافت می کند. دستگاه NVR تنها برای دوربین های مداربسته تحت شبکه استفاده می شود و می تواند تصاویری با رزولوشن ۱۰۸۰P را ضبط کند. لازم به ذکر است که اعداد گفته شده، بیانگر بالاترین رزولوشن قابل دریافت توسط این دستگاه هاست و چنانچه دوربین مداربسته کیفیت پایین تری داشته باشد، این اعداد نیز کوچک تر می شوند.

شباهت این سه دستگاه در این است که همگی قابلیت ذخیره تصاویر در هارددیسک، ضبط صدا، کنترل آژیر و هشدار خطر را از طریق کابل های ورودی و خروجی دارند.

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله دانستنی هایی را در رابطه با سیستم دوربین مداربسته هیبریدی، طراحی و کاربرد های آن بیان کردیم. درحقیقت این سیستم پلی است مابین تکنولوژی سیستم های آنالوگ و سیستم های IP و به این معناست که می توانید از ترکیبی از این دو تکنولوژی استفاده کنید. شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *