بلاگ

آشنایی با دوربین مداربسته غیر قابل دید و نکات مربوط به آن

یک دوربین مداربسته غیر قابل دید (Hidden Camera) می تواند بصورت مخفی در محل کار یا منزل شما نصب شود و تمامی اطلاعات لازم در صورت سرقت، خرابکاری ها، اتفاقات و … را انتقال دهد. این دوربین ها تقریبا می توانند تمامی اشیا موجود در اطراف شما درآیند. مانند ساعت ها، اشیا تزئینی، چراغ ها و لامپ ها، کلیدها و …

دلیل استفاده از دوربین مداربسته غیر قابل دید

اولین چیزی که جالب به نظر می رسد، تعیین هدف استفاده از دوربین مداربسته غیر قابل دید و در واقع تعیین نیاز کاربر است. در صورتی که می خواهید نقطه ای وسیع مثل انبار یا حیاط بزرگ و … را محافظت و کنترل کنید باید از دوربین های قوی تری استفاده کنید. اما برای کنترل و نظارت بر یک محدوده بسته و کوچک می توان دوربینی ساده و کوچک تعبیه کرد و نظارت را انجام داد.

این سیستم ها که اغلب بصورت چند دوربینه عمل می نمایند دارای کارایی عالی و گسترده ای هستند و می توانند تمامی اطلاعات مورد نیاز شما را دریافت و انتقال دهند. بعلاوه سیستم های نظارتی دوربین مداربسته قابل دید خاصیت بازدارندگی نیز دارند (Deterrent). درواقع خرابکاران و سارقان با دیدن این دوربین ها بدون اینکه بخواهند اهداف خرابکارانه خود را اجرا نمایند محل را ترک می نمایند.

همچنین وجود دوربین مداربسته در محل کار می تواند بهبود عملکرد و بهره وری کارکنان نیز بسیار تأثیرگذار باشد. چراکه اصولا عوامل نظارتی باعث افزایش دقت و بهره وری می شود.

محل قرارگیری دوربین مداربسته غیر قابل دید

پس از اینکه لزوم استفاده از دوربین مداربسته غیر قابل دید مشخص گردید باید بدانید چه پوششی (Housing) برای دوربین تان مناسب و ایده آل است. این اصل شاید مهم ترین بخش نصب دوربین مداربسته غیر قابل دید باشد.

دوربین مداربسته غیر قابل دید

دوربین مداربسته غیر قابل دید

چگونگی تنظیم و استفاده از دوربین از دوربین مداربسته غیر قابل دید

اغلب کسانی که سیستم های دوربین مدار بسته غیر قابل دید را خریداری می نمایند می خواهند مشکل و مساله ای را در زندگی یا تجارت و کارشان حل کنند. یا اینکه در مورد اتفاقات محل زندگی یا کارشان در زمان های عدم حضورشان در آن جا نگرانند.
باید توجه داشته باشید که ممکن است در صورت عدم نصب صحیح دوربین مدار بسته غیر قابل دید در محدوده مورد نظرتان، حتی با وجود رخدادهای خاص دوربین نتواند آن ها را ثبت و ضبط کند. این اختلال می تواند دلایل زیادی داشته باشد:

بنابراین لازم است خطا ها را به حداقل برسانید.

درصورتیکه موارد فنی زیر را هنگام نصب و تنظیم سیستم نظارتی دوربین مدار بسته غیر قابل دید بکار گیرید، قادر خواهید بود تمامی آنچه را که می خواهید بدست آورید:

نورپردازی (Lighting)

نصب دوربین در داخل ساختمان (indoor) می تواند یک چالش باشد. تصور کنید دوربین را برای نور روز تنظیم کرده باشید، در این صورت نباید انتظار داشته باشید این سیستم از اتفاقات شب بتواند اطلاعات درستی در اختیار شما قرار دهد. در واقع در این حالت به دلیل وجود نورپردازی نادرست و سایه های موجود دوربین نمی تواند تصویری گویا ثبت کند. هنگام نصب دوربین لازم است حرکت نور در طول روز در محدوده مورد نظر را بصورت کامل آنالیز کنید. سعی کنید دوربین را در معرض مستقیم نور تابشی از پنجره های بزرگ یا چراغ های روشنایی قرار ندهید.

بعلاوه درصورتیکه بخواهید در اتاق های تاریک و بدون هیچ منبع نوری نیز دوربین عمل کند، لازم است از سیستم های دوربین مداربسته مادون قرمز (infrared) استفاده کنید. این دوربین ها که اصطلاحا دوربین های دید در شب (Night Vision) نامیده می شوند، دارای قابلیت تنظیم و لوکس ریتینگ (Lux Rating) می باشند. لوکس ریتینگ به واحد های روشنایی (Units of Illuminance) اشاره دارد. درصورتیکه می خواهید در شرایط نور بسیار کم از دوربین استفاده کنید بهتر است از لوکس ریتینگ پائین استفاده کنید. درصورتیکه دوربین مداربسته دید در شب غیر قابل دید را در شرایط ۲ لوکس یا کمتر از آن تنظیم کنید می توانید تصاویری واضح از شرایط کم نور محیط ثبت نمایید.

مکان یابی دوربین مداربسته غیر قابل دید (Camera Placement)

بسیار مهم است که دوربین مداربسته مورد نظرتان را کجای اتاق نصب می کنید. درصورتیکه از دوربین های مداربسته در ساعت دیواری استفاده می کنید، باید دقت کنید که آن را در ارتفاع درست و نه خیلی بالا و نه خیلی پائین نصب نمایید. برای مثال درصورتیکه که ارتفاع خیلی پائین باشد، شما تصویری از نیم تنه و بازوهای سارق مشاهده خواهید کرد. همچنین از میدان دید دوربین (Field of View) را باید مدنظر داشته باشید.

حافظه  (Memory)

اکثرا دوربین های مداربسته غیر قابل دید از کارت حافظه SD استفاده می نمایند. ظرفیت ذخیره سازی در دوربین ها به وضوح تصویر (Resolution) و سایر فاکتورهای مهندسی (Engineering Factors) بستگی دارد. درصورتیکه می خواهید حجم زیادی از ویدئو را ثبت نمایید بهتر است روی کارت های حافظه با ظرفیت های بالا (برای مثال ۳۲ گیگا بایت) تمرکز کنید. بعلاوه بهتر است رزولوشن دوربین تان را تا حد امکان پائین بیاورید. در چنین شرایطی میزان ذخیره تصاویر در دوربین به حداکثر مقدار خود افزایش خواهد یافت.

دوربین مداربسته غیر قابل دید

دوربین مدار بسته غیر قابل دید

راه دیگر افزایش حافظه انتخاب دوربین هایی با قابلیت فعالسازی حرکتی (Motion Activation) یا قابلیت بازنویسی (Overwrite Capabilities) می باشد. با انتخاب دوربین های با قابلیت فعالسازی حرکتی می توانید اطمینان حاصل کنید که دوربین شما زمانی شروع به ضبط تصاویر می کند که کسی در اتاق باشد و یا به اصطلاح دوربین حرکتی را احساس کند. قابلیت بازنویسی نیز بدین معناست که دوربین پس از یک دوره ضبط و پر شدن حافظه می تواند قدیمی ترین اطلاعات را پاک کرده و بجای آنها بازنویسی صورت گیرد. البته لازم است در صورت انتخاب این حالت بصورت دوره ای حافظه دوربین مداربسته خود را چک نمایید تا اطلاعات ارزشمندی را از دست نداده باشید.

کیفیت تصویر (Image Quality)

همانطورکه در بخش قبل شرح داده شد، می توانید حافظه دوربین خود را با کاهش وضوح تصاویر افزایش دهید. اما لازم است بدانید که کاهش وضوح (Resolution) تصویر سبب افت کیفیت تصاویر خواهد شد. دوربین های غیرقابل دید دارای بازه وضوح استاندارد (۸۴۰×۶۴۰ پیکسل) تا وضوح های بالا (۷۲۰×۱۲۸۰ پیکسل) می باشند.

اما باید به خاطر داشته باشید که این اعداد صرفا یک راهنما هستند. ممکن است دوربینی با رزولوشن مشخص به مراتب کیفیت تصویر بهتری نسبت به دوربین دیگری با همان رزولوشن ارائه دهد. لذا بهتر است عملکرد دوربین را قبل از تنظیم میزان رزولوشن آن آزمایش کنید.

بهترین دوربین مداربسته غیر قابل دید کدام است

جهت انتخاب بهترین دوربین مدار بسته غیر قابل دید فاکتور های زیر را در نظر داشته باشید:

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

2 نظر برای “آشنایی با دوربین مداربسته غیر قابل دید و نکات مربوط به آن

  1. mahdi گفت:

    سلام .من برای محل کارم احتیاج به دوربین شما دارم که در مواقع خاص مثل: سرقت .ورود بدون اجازه به محل و…از آن در محل مناسب نصب شود.نوع غیر قابل دید آن قیمتش چنده؟چه ظرفیت از رم اس دی روپشتیبانی میکنه؟ممنون.

    1. مدیریت سایت گفت:

      سلام. استفاده از دوربین های مخفی نیاز به مجوز قانونی دارد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *