بلاگ

ماهیت سیستم دوربین مداربسته ضد سرقت چیست و چگونه کار می کند؟

امروزه حفظ امنیت ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی از طریق سیستم نظارت تصویری دوربین مداربسته تامین می گردد. این سیستم ها قادرند اطلاعات را دریافت کرده و از طریق دستگاه ضبط ویدئویی (Digital Video Recorder) پردازش کرده و به نمایشگر ارسال نمایند. البته عملکرد توضیح داده شده شرح بسیار مختصری از کارکرد اصلی و تخصصی دوربین های مدار بسته است. نوع ویژه و پرطرفداری از دوربین های مداربسته، دوربین مداربسته ضد سرقت است. این دوربین ها که از طریق سیگنال های آلارم کار میکنند بطور مختصر در این مقاله شرح داده شده اند.

دوربین مداربسته ضد سرقت

دوربین مداربسته ضد سرقت

نکات مهم در مورد عملکرد سیستم دوربین مداربسته ضد سرقت

۱) دوربین مداربسته ضدسرقت از سیستم باس (Bus) استفاده می کند

این سیستم قادر است تمامی امکانات و تجهیزات را با هم ترکیب کند، تمامی سیگنال ها اعم از:

 • سیگنال های هشدار (Alarm signals)
 • سیگنال های مداخلاتی (Tamper Signal)
 • سیگنال های نظارت محیط زیستی (Environmental Monitoring Signals)
 • سیگنال های خطای تجهیزات (Equipment Fault Signals)
 • سیگنال های خطای خط (Line Fault Signals)
 • سیگنال های افت جریان برق (Power Supply Bad Signals)

و سایر وضعیت ها می توانند جهت کنترل توسط سیستم Bus به سرعت گزارش شوند.

۲) سیستم قادر است با استفاده از یک حلقه (Loop) تمامی دستورات آلارم را انجام دهد و امکان مانیتورینگ را در اختیار کاربر قرار دهد.

در واقع زمانی که یک دستور آلارم وارد سیستم می شود، بلافاصله به دوربین فرستاده شده و دوربین تصویر محدوده مورد نظر را ابتدای به ساکن در اختیار مرکز مانیتورینگ سیستم قرار می دهد.

۳) مرکز کنترل سیستم می تواند از یک کامپیوتر ۵۸۶ یا بالاتر برای آلارم ها استفاده نماید.

زمانی که گیرنده (Receiver) سیگنال آلارم را دریافت می کند، نرم افزار مرکزی کد آلارم را شناسایی می کند و دیتای مربوطه را به دیتابیس انتقال می دهد. لذا بصورت اتوماتیک محدوده سیگنال آلارم نمایش داده می شود. تاریخ و ساعت ارسال سیگنال آلارم نیز بصورت اتوماتیک پردازش شده و ثبت یا پرینت می گردد.

سیستم دوربین مداربسته ضد سرقت می تواند برنامه ریزی شود. زمان بندی روشن و خاموش آن توسط کاربر تعیین گردد و یا اینکه قفل گردد. که در اینصورت کاربر می تواند با وارد ساختن پسوورد از طریق صفحه کلید سیستم را قفل گشایی کند. بعلاوه زمانی که محدوده در معرض خطر قرار می گیرد، LED آلارم بلافاصله کد خطر منطقه را روی نمایشگر نمایش می دهد. تا کارکنان و عوامل و… بتوانند در اسرع وقت نسبت به ایمن سازی محدوده اقدام نمایند.

الزامات سیستم دوربین مداربسته ضد سرقت در مورد بانک ها

۱) تجهیزات و اجزای سیستم آلارم باید مطابق استانداردهای ملی مربوطه (National Techncal Standaras) بوده و توسط مراکز ملی آزمایشی معین (National Designated Testing Centers) تأیید گردد.

۲) سیستم امنیتی دوربین مداربسته ضدسرقت مربوطه باید در ناحیه امنیتی نصب شده و تعمیر و نگهداری آن آسان باشد.

۳) سیستم باید دارای امکانات صوتی و تصویری بوده و محل سیگنال خطر را بصورت واضح و دقیق نمایش دهد.

۴) امکانات آلارم ضد خراب کاری سیستم باید کامل بوده و توانایی شناسایی و انتقال سیگنال های مربوطه را داشته باشد و اصطلاحا دارای توابع (Anti-Sabotage Function) باشد.

سیستم های دوربین مداربسته ضد سرقت

سیستم های دوربین مداربسته ضد سرقت شامل موارد زیر می شود:

 • آلارم هاست (The Alarm Host)

 • آشکارسازها (Detectors)

آشکارسازهای مادون قرمز (Infrared)، مایکروویو (Microwave) و FFT سه تکنولوژی آشکارسازی براساس هوش مصنوعی هستند.

 • سنسورهای ارتعاشی (Vibration Sensors)

 • دکمه اضطراری (Emergency Button)

این سیستم ها می توانند خطرات ممکنه را شناسایی کرده و سیگنال های خطر را ارسال و پردازش نمایند. بدین ترتیب از سرقت و خرابکاری در منطقه جلوگیری کنند.

پیکربندی سیستم دوربین مداربسته ضد سرقت

۱) هرکدام از سیستم ها قابلیت و تناسب نصب در منطقه و محدوده خاصی را دارند.

برای مثال بهتر است سنسورهای ارتعاشی را در داخل دستگاه های ATM قرار دهید تا بلافاصله در صورت بروز خراب کاری متوجه شوید. آشکارسازها نیز می توانند در اتاق های مالی و اتاق هایی که دستگاه های مهم و گاوصندوق ها قرار گرفته اند نصب شوند.

۲) آژیرهای خطر بهتر است در سالن های بزرگ و اصلی نصب شوند. در صورتی که ساختمان نگهبانی نیز در ساختمان وجود دارد، نصب آژیر در این منقطه نیز لازم است.

۳) دکمه های اضطراری اغلب در زیر میزکارکنان (بخصوص کارکنان بخش های مدیریتی و مالی) نصب می شوند.

۴) آلارم هاست نیز در مرکز کنترل داده ها نصب می شود و از طریق نت با دوربین ها، آژیرها و سایر امکانات ارتباط برقرار می کند.

۵) و آخرین و شاید مهم ترین بخش نیز اتصال سیستم آلارم به مرکز آلارم های ۱۱۰ و ایستگاه پلیس است.

دوربین مداربسته ضد سرقت

دوربین مداربسته ضد سرقت

سایر توابع جمع آوری اطلاعات

 • پردازش جمع آوری اطلاعات (Event Collecting Processing)

تمامی انواع آلارم ها و اطلاعات مربوط به آن ها به کامپیوتر کنترل مرکزی ارسال می شوند تا آنالیز شده و بصورت اتوماتیک یا دستی (Manual) پردازش شده و در آرشیو بایگانی شوند.

 • مانیتورینگ و مدیریت سیستم (System Management Monitoring)

تمامی دستگاه ها و تجهیزات سیستم تحت نظارت و مدیریت کامپیوتر مرکزی هستند.

 • مدیریت دیتابیس (Database Management)

تمامی اتفاقات و اطلاعات بصورت اتوماتیک در سیستم ذخیره می شوند. در واقع به اپراتور حق تغییر این دیتاها داده نشده است.

 • مرکز فرماندهی و نظارت (Command and Supervision Center)

انواع مختلف رویدادها در پروسه کارکرد سیستم بصورت پیش فرض تعریف می شوند. و اپراتور یا کامپیوتر مرکزی صرفا نظارت و ثبت این رویدادها را بر عهده دارند.

در این مقاله مطالبی در مورد دوربین مداربسته ضد سرقت و نوع آلارم های آن و همچنین طریقه کارکرد این نسل از دوربین ها بحث شد. دوربین های مداربسته ضد سرقت برای ادارات پلیس، اماکن دولتی و همچنین بانک ها و … بسیار کار آمد هستند. می توان سیستم آلارم را متناسب با شرایط و نیاز کاربری ساختمان و محدوده پیاده سازی کرده و از آن در جهت بهبود کیفیت امنیتی منتطه بهره برد.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته. با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید. تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *