بلاگ

نکاتی جالب و سودمند در مورد دوربین مداربسته راهنمایی و رانندگی

دوربین مداربسته یکی از تکنولوژی های نظارت تصویری است که کاربرد بسیاری در حمل و نقل عمومی ایفا می کند. دوربین مداربسته راهنمایی و رانندگی در جاده های پرترافیک و شلوغ، بالای چراغ های راهنمایی و رانندگی، بزرگراه ها و تقاطع ها نصب می شوند. مانیتورینگ ترافیک، ثبت طرح های ترافیکی و نظارت بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از موارد کاربرد دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی می باشد. در صورت نقض قوانین توسط یک خودرو، پلاک آن توسط این دوربین ها ثبت شده و جریمه برای خودروی مربوطه، در نظر گرفته می شود. برای کسب اطلاعات بیش تر در رابطه با دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی، ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

مزایای نصب دوربین مداربسته راهنمایی و رانندگی

دوربین مداربسته راهنمایی و رانندگی

۱)جمع آوری اطلاعات ارزشمند

دوربین های ترافیکی که در جاده ها نصب می شوند، توسط پلیس راهنمایی و رانندگی تهیه و نگهداری می شوند. علاوه بر نظارت بر جاده ها و تصادفات، فیلم های ضبط شده توسط این دوربین ها در تصمیم گیری برای ساخت و ساز و احداث جاده های نو، تاثیرگذار است.

۲) اجرای قوانین

دوربین های مداربسته راهنمایی و رانندگی به منظور اعمال محدودیت های سرعت و قوانین اصلی ترافیکی، مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین ها، خودروهایی با سرعت بیش از مقدار مجاز را شناسایی کرده و آن ها را جریمه می کنند. این کار در کاهش تعداد پلیس های نظارتی ترافیکی، موثر است.

۳) تشویق به رانندگی ایمن

بهتر است دوربین های مداربسته راهنمایی رانندگی در مکانی نصب شوند که در معرض دید عموم قرار داشته باشند. در این صورت، رانندگان با مشاهده دوربین مداربسته، سرعت مجاز را رعایت کرده و به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام می گذارند. بدین ترتیب دوربین مداربسته ترافیکی، نقش مهمی در تشویق رانندگان به رانندگی ایمن خواهد داشت.

۴) کمک به ثبت اخبار و حوادث

از آن جایی که دوربین مداربسته ترافیکی در مسیرهای پر تردد، بزرگراه ها، مرز بین کشورها و جاده های اصلی نصب می شوند، تصاویر ثبت شده توسط آن ها می تواند بسیار کارآمد باشد. هر روز در اخبار رادیو تلوزیون، تازه های ترافیکی پخش می شود و افراد در جریان مسیرهای پر ترافیک و کم ترافیک قرار می گیرند. این اخبار به رانندگان کمک می کند، برای سفر درون شهری خود، مسیر کم ترافیک را برگزینند.

ریسک های موجود برای دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی

۱)آب و هوا

دوربین های مدار بسته راهنمایی و رانندگی، در حین این که در حال ثبت تصاویر ترافیکی هستند، در معرض آسیب های ناشی از آب و هوا قرار می گیرند. گرما، باد، باران، برف و یخ می تواند یک دوربین ترافیکی را خراب کرده و یا به آن آسیب برساند.

۲) تصادفات

از آن جایی که دوربین های مدار بسته راهنمایی و رانندگی در جاده ها و تقاطع های شلوغ قرار دارند، احتمال این وجود دارد که حوادث و تصادفات، منجر به ایجاد آسیب در دوربین مداربسته شود. همچنین احتمال برخورد پرنده های در حال پرواز با این دوربین ها وجود دارد.

بررسی ملاحظات در نصب دوربین مداربسته

دوربین مداربسته راهنمایی و رانندگی

دوربین های مدار بسته راهنمایی و رانندگی، دوربین های مداربسته با نور قرمز و دوربین های ثبت سرعت غیرمجاز، هر کدام کاربری و هدف متفاوتی دارند. در هنگام نصب این دوربین ها، ملاحظاتی باید در نظر گرفته شود. به هنگام نصب دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی و دوربین مداربسته با نور قرمز، موارد زیر را در نظر بگیرید:

برای دوربین های مداربسته نظارت ترافیکی

 • جاده اصلی در منطقه کدام است؟
 • در چه ساعتی از روز، پیک ترافیکی وجود دارد؟
 • آیا قسمت های خاصی در جاده مورد نظر وجود دارد که ترافیک در آن قسمت ها تشدید می شود؟

برای دوربین های مداربسته ثبت سرعت و نور قرمز

 • آیا چهارراه یا تقاطع خاصی در منطقه مورد نظر وجود دارد که حوادث و نقض قوانین راهنمایی و رانندگی در آن شایع باشد؟
 • آیا نقض قوانین راهنمایی و رانندگی، مشکلی عمده در محل مورد نظر محسوب می شود؟

پیشنهاداتی در رابطه نصب و راه اندازی و استفاده از دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی

برای دوربین های مدار بسته نظارت ترافیکی

 • دوربین های مداربسته راهنمایی و رانندگی را در مکان هایی نصب کنید که تصاویر آن ها با هم، هم پوشانی نداشته باشد.
 • از مناسب بودن میدان دید دوربین مداربسته اطمینان حاصل کنید. دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی باید تمام لاین های جاده ی مربوطه را تحت پوشش قرار دهد.
 • قرار دادن دوربین های مداربسته راهنمایی و رانندگی در داخل پوشش محافظ، کمک می کند تا در برابر دما، رطوبت و شرایط بد آب و هوایی، دچار آسیب نشوند.

برای دوربین های ثبت سرعت و نور قرمز

 • هنگام نصب این نوع از دوربین ها، اطمینان حاصل کنید که تمام بخش های تقاطع تحت پوشش هستند. در اکثر موارد دوربین مداربسته در بالای چراغ های راهنمایی و رانندگی و یا در گوشه های تقاطع، نصب می شوند.
 • یک پروژوکتور یا نورافکن در محل نصب دوربین مداربسته تعبیه کنید تا برای تصویربرداری در نور کم و هنگام شب، مشکلی ایجاد نشود.
 • اطمینان حاصل کنید که دوربین های مداربسته نصب شده، پلاک خوان باشند.
 • به منظور مراقبت از دوربین های مداربسته در مقابل عناصر محیطی، آن ها را در محفظه های مناسب، قرار دهید.

جمع بندی و تذکرات لازم

همان طور که دیدید در این مقاله از جنبه های مختلف، بر دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی پرداخته شد. امیدواریم این مطلب، پاسخگوی سوالات شما در این زمینه بوده باشد. لازم به ذکر است که برخی از رانندگان برای فرار کردن از دست قوانین راهنمایی و رانندگی، پلاک خودرو یا موتورسیکلت خود را مخدوش می کنند تا امکان شناسایی آن ها با دوربین مداربسته وجود نداشته باشد. در این زمینه باید اشاره کرد افرادی که اقدام به مخدوش کردن پلاک خودروی خود می کنند، اگر توسط گشت سیار پلیس رویت شوند، علاوه بر توقیف خودرو و جریمه، به شش ماه تا یکسال حبس مجازات محکوم خواهند شد. توجه داشته باشید که مخدوش کردن پلاک خودرو علاوه بر جرم رانندگی ، جرم اجتماعی و جعل محسوب می شود. شکل زیر نمونه ای از مخدوش کردن پلاک خودرو توسط راننده را نشان می دهد.

دوربین مداربسته راهنمایی و رانندگی

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان مجرب فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *