بلاگ

دوربین مداربسته بولت چه تفاوت هایی با دوربین مداربسته دام دارد؟

دوربین مداربسته بولت نوعی از دوربین مداربسته است که در سیستم نظارتی ساختمان استفاده می شود. بولت یک واژه انگلیسی به معنای گلوله است. علت نام گذاری این دوربین ها، شباهت شکل ظاهری آن ها به گلوله می باشد. دوربین های مدار بسته بولت در اندازه های مختلفی در دسترس هستند. کوچکترین دوربین های مداربسته بولت، به اندازه یک سیگار هستند. دوربین های مداربسته بولت دید در شب، اندازه بزرگ تری دارند تا فضای لازم برای نورافکن LED مادون قرمز را داشته باشند. این نوع از دوربین های مداربسته قابلیت نصب بر روی دیوار و سقف را دارند. از انواع مختلف دوربین های مداربسته بولت می توان دوربین های مداربسته بولت آنالوگ، AHD، TVI و HD را نام برد. ما در این مطلب قصد داریم تفاوت های عمده بین دوربین مداربسته بولت و دوربین مداربسته دام را بیان کنیم.

  • دوربین های بولت

  • از نظر نوع لنز به دو دسته لنز ثابت (Fixed lens) و لنز وریفوکال (Varifocal Lens) تقسیم می شوند. دوربین های بولت با لنز ثابت معمولا با لنز ۳.۶(~۷۰ درجه)، ۶(۵۰ درجه) یا ۱۲(۲۵ درجه) میلیمتر ساخته می شوند و دوربین های بولت وریفوکال معمولا لنز ۳-۹(~۳۵ تا ۸۰ درجه) میلیمتر یا ۲.۸-۱۲ (~۲۵ تا ۸۵ درجه) میلیمتر دارند.
دوربین مداربسته بولت

دوربین مداربسته بولت

تفاوت های دوربین مداربسته بولت و دوربین مداربسته دام

امروزه، دوربین های مداربسته بولت و دوربین های مداربسته دام، بیشترین کاربرد را در نظارت بر فضاهای مسکونی و تجاری دارند. هر دوی این دوربین های مداربسته نصب آسانی دارند و امکان کنترل دوربین مداربسته را برای کاربر فراهم می کنند. بزرگترین تفاوت دوربین های مدار بسته دام و بولت در شکل ظاهری آن هاست. دوربین های مدار بسته دام شکل نیم دایره ای دارند ولی دوربین های مدار بسته بولت، همان طور که در شکل بالا می بینید، به شکل گلوله یا لوله هستند.

۱) روش نصب

نصب دوربین مداربسته بولت آسان تر از دوربین مداربسته دام است. دوربین های مداربسته بولت یک پایه دارد که به راحتی به دیوار و یا سقف ساختمان متصل می شود. بعد از نصب دوربین مداربسته بولت می توانید آن را به هر سمتی که می خواهید بچرخانید. روش نصب دوربین های مداربسته دام اندکی پیچیده تر است.

در صورتی که بخواهید فضای تحت پوشش دوربین مداربسته بولت را عوض کنید، باید آن را از مکان فعلی خود جدا کرده و در مکان مورد نظر نصب کنید. بدین منظور بهتر است از کمک کارشناسان استفاده کنید.

۲) مکان قرار گرفتن دوربین مداربسته

هر دوی دوربین های مداربسته بولت و دام، برای نظارت بر فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال دوربین های مداربسته دام در فضاهای داخلی ساختمان کاربرد بیشتری دارند. اگر شما دوربین مداربسته ای می خواهید که ظریف و زیبا باشد و با دکوراسیون داخلی ساختمان، هماهنگی بیشتری داشته باشد، دوربین مداربسته دام را انتخاب کنید.

از طرف دیگر دوربین های مداربسته بولت، در مقابل آب و هوا مقاوم تر هستند و محدوده عملیاتی بالاتری دارند؛ از این رو برای پوشش مناطق گسترده مثل حیاط و پارکینگ مناسب تر هستند.

با توجه به ضد آب بودن بدنه (IP66 بودن)  دوربین های مدار بسته بولت و شکل خاصشان، این دوربین ها برای محیطهای بیرونی یا شرایط سخت آب و هوایی مناسب هستند.
این دوربین ها در کیفیت های متفاوتی به صورت شبکه و آنالوگ ساخته می شوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند. توجه داشته باشید که ضد آب بودن دوربین بولت به معنای امکان غوطه ور کردن آن در آب نیست.

۳) محدوده عملیاتی

محدوده عملیاتی یک دوربین مدار بسته به عواملی مثل تراشه (چیپ) سنسور، نوع لنز، رزولوشن تصویر، نور زمینه و … بستگی دارد. در حالت کلی دوربین های مداربسته دام اندازه کوچکتری نسبت به دوربین های مدار بسته بولت دارند.

دوربین های مدار بسته دام، با اندازه لنز بزرگ تر و برابر با دوربین مدار بسته بولت نیز وجود دارد. در این شرایط، انتخاب نوع دوربین مدار بسته به اولویت های کاربر بستگی دارد.

۴) نورپردازی

هر دوی دوربین های مدار بسته بولت و دام دارای چراغ مادون قرمز دید در شب هستند. در طول روز، نور کافی وجود دارد ولی در تاریکی شب، LED مادون قرمز امکان تصویر برداری با کیفیت بالا را فراهم می کند.

۵) پوشیده یا آشکار بودن دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته بولت، آشکار و قابل رویت هستند. سارقان و خرابکاران به راحتی می توانند دوربین مداربسته بولت را شناسایی و تخریب کنند. اگر به دنبال دوربین مدار بسته ای هستید که شناسایی و تخریب آن سخت تر باشد، دوربین مداربسته دام را انتخاب کنید.

پایه نیم دایره ای دوربین مداربسته دام، تشخیص زاویه دید را برای سارقان دشوار می کند. در مقابل مزیت دوربین مداربسته بولت، این است که با چرخش ۳۶۰درجه ای، منطقه گسترده تری را تحت پوشش قرار می دهند.

۶) طراحی ظریف و زیبا

همان طور که قبلا اشاره شد، دوربین های مدار بسته دام سازگاری بیشتری با دکوراسیون داخلی ساختمان دارند. این دوربین ها جای کمتری را اشغال می کنند و ظریف تر هستند. سیم کشی های دوربین مدار بسته دام را می توان پنهان کرد، ولی در دوربین مدار بسته بولت، کمی ازسیم کشی ها در پشت دوربین، بیرون می مانند. البته در این مورد استثناهایی نیز وجود دارد.

۷) دوام

دوربین های مدار بسته دام، در تست های مختلف، پایداری و مقاومت بیشتری را از خود نشان داده اند.

نتیجه گیری

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مطلب علاوه بر معرفی دوربین مداربسته بولت، تفاوت های آن را با دوربین مداربسته دام نیز بیان کردیم. امیدواریم این مطلب برای شما سودمند واقع شود. تنها شناخت تفاوت های دوربین مداربسته بولت و دام، برای تصمیم گیری و خرید دوربین مدار بسته کافی نیست. هر کدام از این دوربین های مدار بسته، کاربری های متفاوتی دارند و انتخاب نوع مناسب دوربین مدار بسته، به هدف شما از نصب دوربین مدار بسته بستگی دارد. بنابراین بهتر است علاوه بر آشنایی با ویژگی های دوربین های مداربسته مختلف، هدف کاربری خود را از نصب دوربین مدار بسته، مشخص کنید.

شرکت دوربین مداربسته پویابین، شرکتی معتبر و مجرب در زمینه مشاوره، فروش و نصب دوربین مداربسته است. به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از تصمیم گیری نهایی برای خرید دوربین مداربسته، حتما با کارشناسان فروش پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا انتخابی عالی و مطمین داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *