بلاگ

دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی و ویژگی های آن

امروزه، بیش از هر زمان دیگر، کشورها در معرض تهدیدات بالقوه ناشی از تروریسم و خطرات جهانی قرار دارند. زیر ساخت های حیاتی، از آن جایی که برای اقتصاد و عملکرد کشور ضروری هستند، آسیب پذیرترین مکان ها هستند. در این مقاله به لزوم و موارد استفاده از دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی پرداخته می شود.

توصیف مفهوم زیرساخت های حیاتی

دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی

دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی

نیروگاه های تولید برق، پالایشگاه های نفت و گاز، خطوط مخابراتی، منابع آب و سدها، نیروگاه های هسته ای، کشاورزی، حمل و نقل، سرویس های مالی، پایگاه های نیروهای نظامی، پلیس و مکان هایی از این  قبیل، با عنوان زیرساخت های حیاتی تعریف می شوند. زیرساخت های حیاتی نیازمند حضور نیروهای فیزیکی امنیتی و سیستم های نظارتی هستند تا تهدیدات بالقوه را شناسایی کرده و جلوی تهدیدات مخرب فیزیکی، اقتصادی، امنیتی و بهداشتی ناشی از آن را بگیرند.

دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی

دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی

دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی

استفاده از انواع دوربین مداربسته یک راهکار مناسب برای حفاظت از زیرساخت های حیاتی است. لیست زیر نشانگر ویژگی ها و چالش های مهمی است که یک دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی باید داشته باشد.

همان گونه که در قسمت قبلی توضیح دادیم، زیرساخت های حیاتی عموما محیط بزرگی را شامل می شوند. تحت پوشش قرار دادن این محیط بزرگ به دو روش قابل انجام است:

 1. به کارگیری تعداد زیادی از دوربین مداربسته با زاویه دید معمولی
 2. استفاده از تعداد کمی دوربین مداربسته با زاویه دید ۳۶۰ درجه یا دوربین مداربسته چشم ماهی
 • توانایی تجزیه و تحلیل هوشمند و تشخیص خودکار تهدیدات

ویژگی تجزیه و تحلیل ویدئویی دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP امکان شناسایی خودکار تهدیدات را فراهم می کند. پردازش تصویر هوشمند، این امکان را برای دوربین مداربسته تحت شبکه فراهم می کند که انسان یا وسایل نقلیه را از حیوانات یا برف سنگین تفکیک کنند. این ویژگی همچنین می تواند جهت حرکت افراد یا وسایل نقلیه را تشخیص دهد و با یادگیری الگوهای معمول که باعث بروز هشدار در گذشته شده اند، از بروز هشدار نادرست جلوگیری نمایند.

روشن است که هر نوع از دوربین مداربسته و همچنین دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی، باید در نقاطی از محل نصب شوند که رفت و آمد و ترافیک بالایی وجود دارد. امکان بروز تهدید و حمله تروریستی در مکان های پرتردد بالاست و تنها در این صورت است که دوربین مداربسته مورد نظر، کارایی لازم را خواهد داشت.

 • نصب دوربین مداربسته مخفی (در مواقع نیاز)

برخی از زیرساخت های حیاتی، از درجه امنیتی و نظارتی بسیار بالایی برخوردار هستند. با وجود این که نصب دوربین مداربسته مخفی، خلاف قانون است و تابلوی نشان گر وجود دوربین مداربسته باید در معرض دید افراد قرار گیرد، در موارد خاصی با کسب مجوزهای لازم، امکان نصب دوربین مداربسته مخفی به منظور نظارت بر زیرساخت های حیاتی وجود دارد. در مقاله دوربین مدار بسته‌ی مخفی چیست وچه کاربردهایی دارد؟ توضیحات کاملی در این رابطه ارائه شده است.

 • استفاده از چند اپراتور به منظور کاهش خطای ناشی از خستگی

تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته باید به صورت ۲۴ ساعته توسط اپراتور تحت نظر قرار گیرد و اقدامات مشکوک توسط او شناسایی شود. هنگامی که حادثه ای رخ می دهد، اپراتور باید با پلیس محلی، آتش نشانی و سایر سازمانهای دولتی تماس گرفته و آن ها را مطلع کند. ساعات کاری زیاد برای اپراتور خسته کننده است و ممکن است در انجام این مسئولیت سنگین، خطا ایجاد شود. به منظور جلوگیری از این مشکل، به کارگیری چند اپراتور که به صورت شیفتی تعویض می شوند، پیشنهاد می شود.

دوربین های مداربسته ای که کاربرد امنیتی دارند، از نوع IR هستند. اغلب دوربین های مداربسته دید در شب، در هنگام روز تصویر رنگی و در هنگام شب تصویر سیاه و سفید ثبت می کنند. هنگامی که مقدار نور محیط از آستانه پیش فرض کارخانه کمتر می شود، دید در شب دوربین به صورت خودکار فعال می شود و اگر LED یا چراغ داشته باشد، روشن می شوند. کیفیت تصویر و میدان دید دوربین مداربسته مادون قرمز، به نوع لنز، مقدار نور LED ، سنسور دوربین و … بستگی دارد.

دوربین های روز و شب مخصوص، سنسورهای قوی دارند و می توانند در تاریکی شب نیز تصاویر رنگی بگیرند. همواره در تاریکی شب نیز مقدار کمی نور در اثر نور ماه و چراغ ها در محیط وجود دارد. در این شرایط دوربین مدار بسته روز و شب، کیفیت تصویر بالاتری نسبت به دوربین مداربسته مادون قرمز دارد.

دوربین مداربسته دید در شب به اپراتور اجازه ارزیابی وضعیت، بدون هشدار به فرد مزاحم را می دهد. وضعیت های تشخیص داده شده توسط دوربین مداربسته حرارتی را می توان با دوربین دید در شب بیشتر تجزیه و تحلیل کرد و همین موضوع دوربین مداربسته دید در شب و حرارتی را به ترکیبی ایده آل برای سیستم امنیتی تبدیل می نماید.

 • دارا بودن امکان کنترل و نظارت از راه دور

  در زمان های قدیم دوربین های مداربسته نیاز به فردی داشتند که در تمام طول روز در مقابل مانیتور بنشیند و تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته را کنترل کند. امروزه تکنولوژی دوربین های مداربسته بسیار پیشرفت کرده است. سیستم دوربین های مداربسته مدرن در صورت بروز حادثه پیامی را به تلفن همراه یا تبلت کاربر می فرستند و او را آگاه می کنند.

  اگر امکان انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق اینترنت وجود داشته باشد، کاربر می تواند بلافاصله اقدامات امنیتی را انجام داده و جلوی فعالیت سارق را بگیرد. سیستم های نظارتی تحت شبکه قابلیت ادغام با سایر سیستم های امنیتی را دارا بوده و می توانند اطلاعات مربوطه را در یک پنل امنیتی در اختیار اپراتور قرار دهند. در این سیستم ها قابلیت تعریف هشدار خودکار و هوشمند وجود دارد و اپراتور می تواند به صورت زنده و از راه دور حوادث را بررسی نماید. این ویژگی در رابطه با زیرساخت های حیاتی، که از درجه امنیتی بالاتری برخوردار هستند، ضروری به نظر می رسد.

دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی

  دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی

سخن آخر

در این مقاله به ویژگی های مورد نیاز دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی پرداخته شد. امیدواریم مطالعه این مطلب برای علاقمندان مفید و جالب واقع شود. شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان مجرب فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *