دسته بندی لنز دوربین مداربسته

دسته بندی لنز دوربین مداربسته و نکات مربوط به آن

یکی از مسائل عمده که در خرید دوربین مداربسته مناسب پیش می آید، انتخاب نوع لنز است. هر لنز دوربین مداربسته از نظر میدان دید، قابلیت بزرگنمایی (زوم)، ویژگی Auto-Iris و دارا بودن تنظیمات دستی فوکوس و زوم با دیگری متفاوت است. انتخاب لنز اشتباه برای دوربین مدار بسته، منجر به ثبت تصاویر بی کیفیتی می شود که با هدف شما سازگاری ندارد. از این رو، در این مقاله به دسته بندی لنز دوربین مداربسته و نکات مربوط به آن پرداخته می شود.

آشنایی با اعدادی که برای معرفی مشخصات لنز دوربین مداربسته بر روی آن نوشته می شود، در ظاهر آسان به نظر می رسد، ولی درک مفهوم این اعداد ممکن است اندکی گیج کننده باشد.

برای انتخاب لنز مناسب، ابتدا باید یک دید کلی از دسته بندی لنز دوربین مداربسته کسب کرده و تفاوت بین آن ها را بدانید. بدین منظور پیشنهاد می کنیم به مطالعه ادامه این مقاله بپردازید.

دسته بندی لنز دوربین مداربسته

دسته بندی لنز دوربین مداربسته

دسته بندی لنز دوربین مداربسته

در یک تقسیم بندی کلی، لنزهای دوربین مداربسته را می توان به سه نوع تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

  1. لنز دوربین مداربسته ثابت (fixed lens یا monofocal lens)
  2. لنز دوربین مداربسته قابل تغییر (varifocal lens)
  3. لنز موتوردار
دسته بندی لنز دوربین مداربسته

دسته بندی لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته ثابت

فاصله کانونی لنز در لنزهای ثابت، از ابتدا به صورت دائمی تنظیم می شود و کاربر نمی تواند این فاصله کانونی را تغییر داده و تنظیم کند. این بدان معناست که میدان دید در دوربین های مداربسته با لنز ثابت، هیچ گاه تغییر نمی کند. بنابراین کاربر قبل از خرید دوربین مداربسته با لنز ثابت باید مشخص کند که آیا دوربینی با میدان دید گسترده نیاز دارد یا باریک.

لنز دوربین مداربسته متغیر

در دوربین های مداربسته با لنز متغیر، کاربر می تواند متناسب با نیاز خود، فاصله کانونی دوربین مداربسته را تغییر داده و آن را در میدان دید و عمق میدان مورد نظر خود تنظیم کند. تغییر فاصله کانونی در این دوربین ها به شکل دستی انجام می شود (با دکمه و یا پیجاندن) و طبیعتا هزینه این دوربین ها بیش تر از دوربین های مداربسته با لنز ثابت است.

لنز موتوردار

اساس کار دوربین های با لنز موتوردار، مشابه دوربین مداربسته با لنز قابل تغییر (varifocal lens) است، با این تفاوت که فاصله کانونی آن ها نه به صورت دستی بلکه با دستگاه های کنترل از راه دور و توسط موتور داخل لنز تغییر می کند. در این لنزها، دوربین مداربسته می تواند به طور خودکار فاصله کانونی دوربین را تنظیم کند و تصاویر قابلیت auto focus دارند. از جمله این دوربین ها، می توان به دوربین های مداربسته PTZ اشاره نمود.

نکته: اگر منطقه نظارتی شما به شکلی است که دائما باید تغییر از میدان دید گسترده به میدان دید باریک و یا بالعکس را انجام دهید، پیشنهاد می کنیم دوربین مداربسته ای را انتخاب کنید که لنز آن، قابلیت زوم داشته باشد. در این صورت، میدان دید دوربین مداربسته را می توان از طریق دکمه زوم / فوکوس بر روی رابط وب یا برنامه گوشی هوشمند کنترل کرد.

دسته بندی لنز دوربین مداربسته

دسته بندی لنز دوربین مداربسته

5 فاکتور تاثیرگذار در انتخاب لنز مناسب برای دوربین مداربسته

دسته بندی لنز دوربین مداربسته

دسته بندی لنز دوربین مداربسته

1) فاصله کانونی

اندازه لنز دوربین مداربسته و یا فاصله کانونی، با واحد میلی متر اندازه گیری شده و یک فاکتور مهم در انتخاب لنز دوربین امنیتی است. این مشخصه، زاویه دید برای لنز دوربین مداربسته را مشخص می کند.

آیا می دانید تفاوت بین لنز 2.8 میلیمتری، 3.6mm و 12mm در چیست؟

پاسخ این است که: هر چه فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته کوچکتر باشد، منطقه وسیع تری را تحت پوشش قرار می دهد، اما جزئیات تصویر در این حالت، واضح نیستند. هر چه فاصله کانونی عدد بزرگتری داشته باشد، جزئیات بیشتری در تصویر نمایان می شود ولی در مقابل، میدان دید دوربین مداربسته کاهش می یابد.

فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته، می تواند اندازه های مختلفی داشته باشد. اگر میدان دید گسترده باشد، چشم انداز کاملی از محیط خواهید داشت. اگر میدان دید بسیار متمرکز باشد، دوربین می تواند از مسافتی دور بر روی یک جسم کوچک زوم کند.

نکته: لنزهای با دید گسترده، برای نظارت تصویری بر مناطق وسیع مثل سالن اجتماعات، انبار، حیاط پشتی و جلوئی و پارکینگ ها مناسب هستند. و لنزهای با دید باریک، با هدف نظارت بر مکان هایی مانند قسمت صندوق داری مغازه ها، درب های ورودی و خروجی، راهروها و وسایل ارزشمند طراحی شده اند.

2) دیافراگم

دیافراگم لنز دوربین مداربسته، روزنه ای است که نور از طریق آن وارد دوربین می شود و واحد اندازه گیری آن F-stop می باشد.

هر چه عدد F-stop کوچک تر باشد، نشانگر یک دیافراگم بازتر است و هر چه دیافراگم بازتر باشد، نور بیشتری از محیط، وارد لنز دوربین مداربسته می شود.

دیاراگم یک مشخصه مهم در لنزهای دوربین مداربسته بوده و می تواند عمق میدان (فاصله بین نزدیک ترین و دورترین جسم در تصویر) را در تصویر دوربین تحت تاثیر قرار دهد.

هرچه روزنه دیافراگم کوچک تر باشد، عمق میدان وسیع تر خواهد بود و این ویژگی در زوم و فوکوس به کار می آید.

نکته: شما می توانید با تنظیم اندازه دیافراگم، قابلیت فوکوس را در تصاویر دوربین مداربسته کنترل کنید. یک دیافراگم باز، اجسام نزدیک را شفاف و اجسام دورتر را تار نشان می دهد. در حالی که یک دیافراگم کوچک تمام قسمت های تصویر را به شکل شفاف نشان می دهد.

3) Iris

Iris در لغت به معنای عنبیه بوده و کنترل میزان نور عبوری از طریق دیافراگم را انجام می دهد. با وجود این که بزرگ یا کوچک بودن Iris تاثیر چندانی در کیفیت تصاویر ندارد، ولی اگر نور ورودی به لنز زیاده از حد باشد، تصویر ناواضح شده و اگر نور ورودی به لنز کم باشد، منجر به تاریک شدن صحنه خواهد شد. بنابراین باید دقت کرده و نوع مناسبی از Iris را انتخاب کنید که با هدف شما سازگاری داشته باشد.

Iris های ثابت و دستی، معمولا برای محیط داخلی مانند اداره، مدرسه و مغازه ها در نظر گرفته می شوند.

لنز با Iris اتوماتیک، می تواند به طور خودکار میزان نور عبوری را تغییر دهد و برای فضاهای باز که تغییرات نور وجود دارد، ایده آل است.

نکته: هدف خود از نصب دوربین مداربسته را مشخص کنید. تعیین کنید که آیا نظارت را بر فضای داخلی انجام خواهید داد یا فضای بیرونی؟ با پاسخ دادن به این سوالات می توانید نوع Iris مناسب در لنز دوربین مداربسته را انتخاب کنید.

4) فرمت دوربین

اگر نگاهی به برگه مشخصات لنز دوربین مداربسته بیندازید، ، عددهای مانند 1/2 “، 1/3″، 2/3 “، 1/4” را برای سنسورهای تصویر مشاهده خواهید کرد.

در حالت کلی، هر چه فرمت دوربین مداربسته کوچک تر باشد، میدان دید دوربین مداربسته تنگ تر خواهد بود. به عنوان مثال، یک سنسور تصویر 2/3 ” دید گسترده تری از 1/3″ دارد.

نکته: اندازه فرمت لنز و اندازه فرمت دوربین مداربسته را چک کنید. توجه داشته باشید که اندازه فرمت یک لنز دوربین امنیتی باید برابر یا بزرگتر از دوربین باشد، در غیر این صورت گوشه های صحنه، تحت پوشش قرار نخواهند گرفت.

5) C یا CS Mount

تفاوت اساسی که بین دوربین های مداربسته C و CS Mount وجود دارد، فاصله بین سنسور تصویر و لنز است. این فاصله برای C Mount برابر با 17.5 میلی متر و برای CS Mount برابر با 12.5 میلی متر است.

نکته: هنگام انتخاب لنز برای دوربین های امنیتی، بررسی کنید که آیا لنز و دوربین های امنیتی قابلیت C یا CS Mount را دارد یا نه. عدم وجود تطابق بین لنزها منجر به کاهش کیفیت تصویر دوربین مداربسته خواهد شد.

سخن آخر

دسته بندی لنز دوربین مداربسته

دسته بندی لنز دوربین مداربسته

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله به آموزش مطالبی در رابطه با دسته بندی لنز دوربین مداربسته پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالاهای با کیفیت، دوربین مداربسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر فروشنده این محصولات تهیه نمایید.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *