بلاگ

آیا می دانید چگونه می توان از سرقت دوربین مداربسته و دستگاه DVR جلوگیری کرد؟

تنها انسان ها و ساختمان ها نیستند که به امنیت نیاز دارند، خود تجهیزات دوربین مداربسته نیز باید در برابر خرابکاری و سرقت، محافظت شوند. همه افراد از دوربین مداربسته استفاده می کنند تا از سرقت اموالشان جلوگیری کنند، اما ممکن است خلافکارانی باشند که قصد آسیب رساندن و دزدی دستگاه DVR و یا خود دوربین مداربسته را داشته باشند. بنابراین باید تمهیداتی برای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته اندیشیده شود. با خواندن این مطلب، آگاهی بیشتری نسبت به علت سرقت DVR و دوربین مداربسته و متعاقبا راهکارهای جلوگیری از آن پیدا خواهید کرد.

چرا دوربین های مداربسته و DVR ها ممکن است سرقت شوند؟

جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته

اکثر دوربین های مداربسته ای در فضای بیرونی ساختمان ها نصب می شوند، پیشرفته و مجهز به تکنولوژی دید در شب، مادون قرمز، بزرگنمایی تصویر و… هستند؛ بنابراین قیمت آن ها بالاتر از دوربین های مداربسته معمولی است. سارق می تواند پس از سرقت، این دوربین های مداربسته را در بازار سیاه به فروش برساند.

DVR و NVR ها دستگاه هایی هستند که به منظور ذخیره سازی تصاویر ارسالی از دوربین های مداربسته استفاده می شوند. این تصاویر بر روی هارد دیسک ذخیره می شود. انگیزه خلافکاران برای سرقت یا آسیب زدن به این دستگاه ها از بین بردن تصاویر ذخیره شده از صحنه جرم است. همچنین ممکن است آن ها بخواهند خود دستگاه و یا هارد دیسک موجود در آن را به فروش برسانند.

اما نگران نباشید، ما در ادامه این مطلب راهکارهای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته و دستگاه DVR را توضیح می دهیم. با انجام دادن این اقدامات، امنیت دوربین مداربسته شما در مقابل سارقان حفظ می شود.

راهکارهای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته

جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته

یکی از روشهایی که می توان جهت جلوگیری ازسرقت دوربین های مداربسته بکار برد پوشش دهی مناسب آن ها بوسیله یکدیگر می باشد. به عبارت دیگر هر دوربین به غیر از فضای هدف خود، درگوشه ای از تصویر پوشش دوربین دیگری را نیز در خود جای دهد تا درصورت دستکاری توسط افراد خرابکار چهره شخص در تصویر مشخص و ذخیره گردد.

از روشهای دیگری که می توان به آن ها اشاره داشت به صورت زیر می باشد:

 • استفاده ازسنسور لرزشی در درون کاور دوربین مداربسته و اتصال سنسور به یک سیستم اعلام سرقت
 • استفاده از Tamper مخصوص در زیر پایه دوربین و کاور دوربین مداربسته که در صورت باز شدن درب و یا شل کردن پیچ های پایه دوربین صدای آژیر به صدا درخواهد آمد.
 • استفاده ازمدار لوپ در پایه و کاور تا در صورت قطع شدن سیم لوپ فعالیت آلارم شروع گردد.
 • بکارگیری سنسور مایکروویو، کاربرد این نوع سنسور به نحوی است که به محض نزدیک شدن سارق شروع به آلارم دادن می کند که برای آن فاصله سنسور تا شخص قابل تنظیم می باشد.
 • استفاده ازچشمی های الکترونیکی مخصوص

درحال حاضر دوربین های مداربسته جدیدی وارد بازار شده اند که به محض دستکاری کردن به سارق هشدار می دهد و برای محافظت ازآنها نیازی به یک سیستم حفاظتی مستقل و جداگانه دیگر نیست؛ که در داخل خود سنسورهای مختلفی دارند و درصورت دستکاری شروع به اخطار دادن خواهند کرد.

راهکارهای جلوگیری از سرقت دستگاه DVR

جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته

 ۱)قرار دادن DVR یا NVR در جعبه محافظ

جعبه محافظ دستگاه DVR، یک محفظه فولادی لولادار است که دستگاه DVR در داخل آن قرار می گیرد. جنس این جعبه بسیار سخت است و در برابر ضربه شدید مقاومت بالایی دارد. محکم کردن این جعبه محافظ در روی دیوار و یا پنهان کردن آن در مکان های مخفی، مانع از دزدی و خراب شدن آن می شود.

۲) قرار دادن DVR در انباری یا اتاق زیر شیروانی

مخفی کردن دستگاه DVR در مکان هایی مثل انباری یا اتاق زیر شیروانی، آن را از دسترس بقیه دور نگه می دارد. تنها مشکل این مورد، نیاز به سیم کشی بیشتر است. اگر DVR در اتاق زیر شیروانی نصب شود، باید با استفاده از یک فن، مانع از داغ شدن آن توسط نور آفتاب تابستان شوید.

۳) قرار دادن DVR در داخل دیوار

برخی از افراد قسمت کوچکی را در دیوار را به قرار دادن لوازم قیمتی خود اختصاص می دهند و روی آن را با تابلو یا یک وسیله زینتی دیگر می پوشانند. گذاشتن دستگاه DVR در چنین محفظه ای، از خطر سرقت و از دست رفتن فیلم های با ارزش آن می کاهد. فیلم های ضبط شده از صحنه جرم می تواند به عنوان مدرک به تحقیقات پلیس کمک کند.

۴) قرار دادن DVR در کمد

مخفی کردن دستگاه DVR در کمد لباس و … به حفاظت از آن کمک می کند. شما می توانید دستگاه DVR را با پارچه بپوشانید تا در داخل کمد نیز قابل شناسایی نباشد.

۵) قرار دادن DVR در قفسه کتاب

سارقان و خرابکاران علاقه چندانی به قفسه کتاب ها ندارند، علت این مساله آنست که کتاب ها سنگین هستند، حمل آن ها سخت است و ارزش مالی چندان زیادی ندارند. قرار دادن DVR در قفسه کتاب و پوشاندن آن با سایر کتاب ها، شمع و… روش مناسبی برای حفاظت از آن می باشد.

۶) تهیه فایل پشتیبان از اطلاعات DVR و NVR

بسیاری از مشتریان در خصوص نحوه بازیابی اطلاعات DVR ربوده شده سوال می کنند. متاسفانه احتمال کمی دارد که بتوان تصاویر سرقت شده را بازیابی کرد. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که قبلا از اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد دیسک، نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز حادثه، دچار مشکل نشوید. گرفتن بک آپ از حافظه DVR توسط سرور FTP امنیت بالاتری نسبت به سایر روش ها دارد.

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله انگیزه سارقان از آسیب رسانی و دزدی دوربین مداربسته و DVR را توضیح دادیم. سپس راهکارهای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته را بیان کردیم. شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مداربسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین ها را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

2 نظر برای “آیا می دانید چگونه می توان از سرقت دوربین مداربسته و دستگاه DVR جلوگیری کرد؟

 1. مسعود رضا نگهبان گفت:

  سللم بسیا ر جامع و کامل بود من چند روزی بود که دوربینهای باغم تصویر نداشتند دنبال سایتی می‌گشتم که باشمااشنا شدم ویکی دوربینهای رم خور شما را خریداری کردم امید دارم موفق موید باشید

 2. مسعود رضا نگهبان گفت:

  سلام بسیار خوب و جامعبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.