بلاگ

چگونگی جلوگیری از آلارم اشتباه تشخیص حرکتی در سیستم های امنیتی دوربین مداربسته

یکی از مشکلاتی که کاربران دوربین مداربسته با آن مواجه می شوند، ارسال هشدار اشتباه تشخیص حرکتی توسط دوربین مداربسته می باشد. در برخی مواقع، بدون وجود یک تهدید امنیتی، آلارم سیستم امنیتی فعال می شود. طبیعتا آلارم بیجا برای کاربر آزار دهنده است. چندین مورد وجود دارد که می تواند باعث این کار شود و همچنین در مقابل، چند راه مختلف برای از بین بردن هشدارهای کاذب وجود دارد. گام اول شناسایی عامل ایجاد کننده این هشدارهاست. در گام بعدی باید به گزینه های عملی جلوگیری از آلارم اشتباه پرداخت. اگر شما نیز با این مشکل در سیستم امنیتی خود مواجه شده اید، پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید.

 تشخیص حرکت

اغلب مردم بر این باورند که قابلیت تشخیص حرکتی در دوربین مداربسته، تنها توسط افراد یا وسائط نقلیه فعال می شود؛ متاسفانه این طور نیست. زیرا هیچ تحلیلگری در دستگاه DVR برای تعیین تفاوت ها وجود ندارد. برای درک این که چرا دوربین مداربسته، هشدار کاذب ارسال می کند، ابتدا باید بدانیم که حرکت در یک دوربین مداربسته، چگونه تشخیص داده می شود؟

حرکت در دوربین مدار بسته، از طریق تغییر در پیکسل سازی تصویر تشخیص داده می شود. در بیان ساده تر، دستگاه DVR تصویر را به شکل یک الگوریتم می بیند؛ هنگامی که چیزی در این الگوریتم تغییر می کند، DVR آن را به عنوان حرکت تشخیص می دهد.

این تغییر در الگوریتم می تواند توسط هر عاملی ایجاد شود. از جمله این عوامل می توان به گذر ابرها، عبور و مرور عابران پیاده، تکان خوردن شاخه های درخت، اهتزار پرچم، عبور حشرات از جلوی لنز دوربین و… اشاره نمود. امروزه، برخی از قابلیت ها در دستگاه DVR قرار داده شده که با تنظیم آن ها می توان به جلوگیری از آلارم اشتباه پرداخت. Latch، Anti-dither و Masking نمونه ای از این تنظیماتند. در ادامه به توضیح این اصطلاحات می پردازیم.

Latch مدت زمانی است که دستگاه DVR، بعد از خاموش شدن سوییچ آلارم، به ضبط کردن، ادامه می دهد.

Anti-dither مقدار تاخیری است که قبل از شروع ضبط توسط دستگاه DVR اتفاق می افتد.

Masking عبارت است از مسدود کردن بخش های خاصی در تصویر. این عمل با هدف پیشگیری از تشخیص حرکت در آن بخش تصویر و از طریق مربع هایی که بر روی تصویر قرار می گیرند، انجام می شود.

جلوگیری از آلارم اشتباه

همانطور که در تصویر بالا دیده می شود، قسمت پایین صفحه تماما آبی است ولی قسمت بالای آن رنگی ندارد. این بدین معنی است که دستگاه DVR فقط حرکت را در مناطقی که سایه آبی رنگ دارند، تشخیص خواهد داد. در نتیجه سه قسمت بالایی تصویر که سایه نخورده، نادیده گرفته می شود. با این حال، این تنظیمات کامل نیست و شما هنوز هم آلارم های کاذب را دریافت خواهید کرد. بهترین مکان برای استفاده از نوع استاندارد تشخیص حرکت، محیط های بسته هستند. زیرا هیچ حرکتی رخ نمی دهد و تغییرات نور کمی وجود دارد.

 جلوگیری از آلارم اشتباه

یک روش مطلوب برای جلوگیری از آلارم اشتباه وجود دارد. آن هم تنظیم ورودی ها و خروجی های هشدار دهنده دستگاه DVR و NVR است.

جلوگیری از آلارم اشتباه

قسمت سبز رنگی که در تصویر بالا مشاهده می شود، ورودی ها و خروجی های هشدار دهنده سیستم امنیتی DVR را نشان می دهد. اکثر کاربران فقط درب های مغناطیسی و پنجره ها را به ورودی هشدار دهنده متصل می کنند. اگر سیستم هشدار دهنده ندارید، به راحتی و با کمک تکنسین ها می توانید سیستم هشدار دهنده را تهیه کرده و به قسمت ورودی متصل کنید. به عنوان مثال، اگر دوربین مشرف به درب ورودی  در کانال ۱ DVR است، سیستم هشدار درب جلو را به کانال ۱ اختصاص دهید.

سپس در قسمت تنظیمات DVR مشخص کنید که چگونه می خواهید به ورودی های مختلف پاسخ دهید. برای مثال، هنگامی که درب ورودی باز می شود، DVR می تواند یک ایمیل با چند عکس برای کاربر ارسال کند.

جلوگیری از آلارم اشتباه

همان گونه که از تصویر بالا بر می آید، در زیربرگ ALARM، گزینه های متفاوتی گنجانده شده است. اولین گزینه “نوع رویداد”  یا همان Event Type است. شما همیشه “هشدار محلی” یا Local Alarm را انتخاب کنید. گزینه دوم “Alarm In”، نشان گر همان ورودی است که شما به آن اشاره کرده اید و “Type” نوع ورودی را مشخص می کند. تماس با درب ها و پنجره ها معمولا Normal closed  بوده و سنسورهای حرکت Normal Open هستند. گزینه سوم “دوره” یا همان Period است و به دوره زمانی اشاره دارد که می خواهید این گزینه ها برای آن فعال باشند. گزینه چهارم “خروجی هشدار” یا Alarm Output بوده و مشخص کننده ی دستگاهی است که با فعال شدن ورودی سیستم هشدار، فعال می شود (به عنوان مثال فعال شدن آژیر صوتی).

شکل زیر نمونه ای از سیم کشی اتصالات خروجی سیستم هشدار دهنده را نشان می دهد.

جلوگیری از آلارم اشتباه

پنجمین گزینه “Latch” است و مدت زمان فعال بودن، قبل از resetting را نشان می دهد. گزینه ششم “کانال ضبط” یا Record Channel می باشد. با استفاده از این گزینه، انتخاب کانالی از دستگاه DVR که بر اساس تماس زنگ هشدار فعال می شود، انجام می گیرد. گزینه هفتم “Record Latch” است و مدت زمان ضبط DVR پس از وقوع حادثه را معین می کند. گزینه هشتم “ارسال ایمیل، نمایش پیام یا زنگ هشدار” است. با انتخاب هر کدام از این گزینه ها، می توان نوع واکنش پس از شناسایی حادثه را انتخاب کرد. گزینه نهم “Tour” است. Tour مانیتور اصلی را مشخص می کند. گزینه دهم “PTZ Activation” نام داشته و مربوط به تنظیمات چرخش، گردش و بزرگنماییست. گزینه ی یازدهم “Capture” نام دارد و کانالی از DVR را که می خواهید برای ضبط تصاویر فعال کنید، انتخاب می کند.

سخن آخر

جلوگیری از آلارم اشتباه

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله به ارائه توضیحاتی با عنوان روش جلوگیری از آلارم اشتباه در سیستم های امنیتی دوربین مداربسته پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

اگر نمی خواهید ایمیل یا تلفن همراه شما پیام های اشتباه از سیستم امنیتی دوربین مداربسته دریافت کند و یا زنگ آلارم به اشتباه به صدا درنیاید، از ورودی های هشداردهنده استفاده کنید. اگر شما سیستم هشدار خطر نداشته باشد، می توانید تجهیزات هشدار دهنده سیمی را خریداری کرده و آنها را به سیستم موجود، متصل کنید.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالاهای با کیفیت، دوربین مداربسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر فروشنده این محصولات تهیه نمایید.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *