بلاگ

آشنایی با تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI در دنیای دوربین های مداربسته

HD-over-coaxial یا قابلیت HD از طریق کابل کواکسیال در سیستم های نظارتی آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرد. تکنولوژی های آنالوگ HD عبارتند از HDTVI، HDSDI HDMDI، ccHDtv، HDCVI و ۹۶۰H. گوناگونی این تکنولوژی ها، ممکن است باعث ایجاد ابهام در بین کاربران و خریداران دوربین مداربسته شود. از این رو ما در این مقاله به معرفی تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI و سایر تکنولوژی های مورد استفاده در دوربین های مداربسته آنالوگ پرداخته و تفاوت آن ها را مورد مقایسه قرار می دهیم.

تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI به چه معناست؟

تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI

همان گونه که می دانید، سیستم نظارت ویدئویی مبتنی بر IP، در حال تبدیل شدن به روش غالب و آسان برای ارائه ویدئو با کیفیت بالا است و امکان کنترل از راه دور را نیز فراهم کرده است. سیستم آنالوگ که به مدت نیم قرن در دنیای دوربین مداربسته حرف اول را می زده، برای بازگشت به سلطه سابق خود در این صنعت، حتما باید گام هایی بزرگ در جهت پیشرفت بردارد.

اگرچه روند رو به رشد دوربین های مداربسته IP اجتناب ناپذیر و غیر قابل توقف است، اما تجهیزات نظارت تصویری آنالوگ هنوز بیش از ۶۰ درصد از بازار جهانی را تشکیل می دهند. ما هنوز شاهد رشد قوی محصولات نظارت تصویری آنالوگ در بازارهای نوظهور مانند هند، ویتنام، نیجریه و کنیا هستیم. تکنولوژی های آنالوگ HD عبارت از HDTVI HDSDI ،HDMDI ،ccHDtv ،HDCVI و ۹۶۰H بوده و ویدئوهای با کیفیت HD را از طریق کابل کواکسیال پشتیبانی می کنند.

تکنولوژی HD-over-coaxial باید با شش اصل اساسی زیر مطابقت داشته باشد:

  1. تصاویر باید با کیفیت بالا، وضوح خوب و رنگ واقعی بوده و توانایی بالایی در فیلترینگ سیگنال و کاهش نویز داشته باشد.
  2. باید سیگنال را از طریق کابل کواکسیال و برای یک فاصله طولانی انتقال دهد (HD-over-coaxial).
  3. تجهیزات ضبط و ذخیره سازی فیلم باید با فرمت ۹۶۰H سازگار باشند.
  4. انتقال ویدئو نباید هیچگونه افت کیفیت فشرده سازی و تاخیر ویدیویی داشته باشد.
  5. امکان کاربری و انجام تنظیمات آسان و بدون دردسر باید فراهم شود.
  6. کم هزینه بوده و کیفیت بالا داشته باشد.

در بین تکنولوژی های آنالوگ HD، تکنولوژی های HDTVI و AHD جدیدتر هستند. HDTVI توسط یک کمپانی آمریکایی به نام Techpoint توسعه داده شده و در محصولات امنیتی آنالوگ شرکت Hikvision مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع شرکت Hikvision از تکنولوژی HDTVI در مقابل تکنولوژی HDCVI که توسط کمپانی داهووا به کار گرفته می شود، استفاده می کند.در ادامه به توضیح مفصل تر و مقایسه تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI می پردازیم.

HDCVI

تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI

همان گونه که اشاره شد، در سال ۲۰۱۳، کمپانی Dahua استاندارد HDCVI را برای ارائه سیستم های مداربسته HD، معرفی کرد. HDCVI مخفف High Definition Composite Video Interface است. این تکنولوژی برای ارائه تصاویر با رزولوشن HD بر روی بستر کابل کواکسیال بود که محدودیت های دوربین های آنالوگ از جمله ارائه تصاویر تا رزولوشن ۱۰۸۰P و انتقال تصاویر تا فاصله ۵۰۰ متر را ارتقا داد.

از آنجایی که نحوه کد گذاری در این تکنولوژی منحصر به آن است، سایر تکنولوژی های مشابه امکان دسترسی به تصاویر کد گذاری شده به صورت HDCVI را نخواهند داشت. این بدان معناست که DVRها در دیگر تکنولوژی های آنالوگ HD، مانند HDTVI یا AHD، امکان خواندن اطلاعات تصاویر کدگذاری شده با تکنولوژی HDCVI را ندارند.

HDTVI

تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI

HDTVI مخفف عبارت (High Definition Transport Video Interface) بوده و یکی از رابط های انتقال ویدئو HD می باشد. اشاره شد که کمپانی Techpoint در سال ۲۰۱۲ این تکنولوژی را ابداع کرده است. HDTVI تا رزولوشن ۲ مگاپیکسل و حداکثر فاصله کابل کشی ۳۰۰ متر را دارا می باشد. کمپانی TVT به علت متن باز بودن این تکنولوژی، توانسته HDTVI را توسعه داده و محدودیت ارسال تصاویر را تا ۵۰۰ متر افزایش دهد و به نام خود عرضه کند. از طرف دیگر کمپانی هایک ویژن هم نسخه بهینه شده خود با قابلیت انتقال تصاویر تا ۵۰۰ متر با نام TURBO HD عرضه کرده است.

در سیستم HDTVI تصاویر به صورت دیجیتال در چیپ تصویر دوربین تولید می شوند. سپس به وسیله یک چیپ کد گذاری اطلاعات با تکنولوژی HDTVI کد گذاری شده و برای انتقال اماده می شوند. اطلاعات به صورت سیگنال های HDTVI از طریق کابل کواکسیال یا کابل دو زوج تا محل DVR انتقال پیدا می کنند. در دستگاه DVR اطلاعات HDTVI توسط یک چیپ دکودر به اطلاعات دیجیتال تبدیل شده و برای ضبط و پخش توسط دستگاه آماده می شوند.

از آنجایی که اطلاعات در دوربین های HDTVI با همین روش کد گذاری می شوند امکان دیدن تصاویر دوربین های HDTVI برای دیگر DVRهای با تکنولوژی های مشابه (مانند AHD یا HDCVI) وجود ندارد.

HDSDI

تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI

تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI

واژه HDSDI کوتاه شده عبارت (high-definition serial digital interface) می باشد و برای نخستین بار توسط یک شرکت کره ای معرفی و ساخته شده است. این تکنولوژی تحت عنوان نسل سوم و جدیدترین تکنولوژی در عرصه سیستم های نظارت تصویری و ایمنی، به دلایل مختلفی از جمله حذف مشکلات موجود در دو نسل قبلی، ارتقا سیستم آنالوگ و رساندن کیفیت خروجی آن به سیستم تحت شبکه و توام با تلفیق آن دو، سیستمی را در اختیار قرار می دهد تا علاوه بر کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت و رساندن آن به حد مگاپیکسلی، کاربری آسان و نصب سریع را فراهم می کند. با استفاده از این تکنولوژی می توانید جا به جایی اطلاعات تا حجم ۱/۴۸۵ گیگابایت و استاندارد SMPTE 292M را نیز تجربه نمایید.

پیشرفت این تکنولوژی چنان بوده که هم اکنون علاوه بر دوربین های با کیفیت ۱۰۸۰، تصاویری همسان با کیفیت دوربین های تحت شبکه (FULL HD) نیز عرضه شده است.

بزرگترین نقطه قوت سیستم HDSDI کیفیت تصویر بالای در این سیستم است. در مقابل اما سیستم HDSDI تا حد زیادی حساس به کیفیت کابل و اتصالات است و بیشترین طول کابل کشی حتی با استفاده از بهترین کیفیت کابل نیز برای این تکنولوژی کمتر از ۳۰۰ متر است. عیب یابی تجهیزات در این سیستم نیز نسبت به تکنولوژی های آنالوگ HD دیگر به مراتب پیچیده تر است و البته قیمت آن امکان رقابت را از این سیستم تا حد زیادی گرفته. از همین رو رشد استفاده از دوربین های HDSDI پس از مدت کوتاهی از معرفی آنها متوقف شد و در حال حاضر در کاربری های تخصصی تر مورد استفاده قرار می گیرند.

مقایسه فناوری های مورد استفاده در دوربین های مداربسته آنالوگ HD

با مشاهده جدول زیر می توانید با تفاوت ها و شباهت های بین تکنولوژی های HDTVI، HDSDI ،HDMDI، ccHDtv، HDCVI ،۹۶۰H و IP آشناتر شوید.

تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI

سخن آخر

تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله با تکنولوژی HDTVI ،HDCVI و HDSDI در دنیای دوربین های مداربسته آشنا شدیم و در ادامه مطلب به شباهت ها و تفاوت های بین تکنولوژی های HDTVI، HDSDI ،HDMDI، ccHDtv، HDCVI ،۹۶۰H و IP پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالاهای با کیفیت، دوربین مداربسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر فروشنده این محصولات تهیه نمایید.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.