بلاگ

آموزش تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته و ویژگی های آن

تکنولوژی EXIR در دوربین مداربسته از جمله فن آوری های جدید در این زمینه می باشد که توسط کمپانی هایک ویژن ارائه شده است. توسط این تکنولوژی، سطح امنیتی نظارت در شب افزایش یافته است. شما را به مطالعه این مقاله و آشنایی با ماهیت، ویژگی ها و مزایای تکنولوژی EXIR در دوربین مداربسته دعوت می کنیم.

واژه Exir را می توان معادل (Enhanced Infra-red Lighting) به معنای روشنایی مادون قرمز پیشرفته دانست. بنابراین بهتر است ابتدا توضیحاتی در رابطه با دوربین مداربسته مادون قرمز یا دید در شب (IR) ارائه کرده و سپس به تکنولوژی EXIR در دوربین مداربسته بپردازیم.

دوربین مداربسته مادون قرمز یا دید در شب یا IR چیست و چه معایبی دارد؟

تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته

تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته

دوربین ­ها برای نمایش تصویر در شب نیاز به نور مصنوعی دارند؛ از این رو برای رفع کمبود نور، در ساخت دوربین­ های دید در شب از چراغ های LED با تکنولوژی infrared (IR) استفاده می­ شود. تعداد چراغ های LED، متناسب با متراژ فضای مورد نیاز و استاندارد مدل­های مختلف در نظر گرفته می شود تا با پراکنده کردن نور مادون قرمز بتوانند امکان تصویر برداری را برای دوربین فراهم آورند. امواج مادون قرمز، با چشم انسان قابل رویت نیستند؛ اما سنسور های دوربین مدار بسته توانایی شناسایی این امواج را دارند. این دوربین ها دارای ضعف­ هایی هستند.

از مهمترین ضعف های دوربین های مداربسته مادون قرمز می­ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • حرارتی که دوربین های مدار بسته IR از خود تولید می کنند، به مرور زمان باعث پائین آمدن کیفیت سنسور تصویر می شوند. در نتیجه کیفیت تصویر نیز در طول زمان افت خواهد کرد.
  • نور زیادی توسط دوربین های مدار بسته مادون قرمز به شکل متمرکز پخش می شود. این شدت نور باعث کاهش کیفیت تصویر برای اجسام نزدیک به دوربین می شود. به عنوان مثال اگر کسی در نزدیکی لنز دوربین مداربسته بایستد، امکان تشخیص چهره او وجود نخواهد داشت.
  •  برد کوتاه دوربین های مدار بسته مادون قرمز از نقاط ضعف دیگر آن ها می باشد. اکثر دوربین­ های مدار بسته موجود در بازار دارای قابلیت IR با برد ۲۰ تا ۳۰ متر می ­باشند.
  •  از دیگر مشکل­ های دوربین های مدار بسته مادون قرمز، تمرکز نور بر روی جسم ­های فلزی و حجیم موجود در فضای تحت پوشش است. این امر باعث تاریک شدن اطراف آن اجسام می شود.
  • عدم عبور از شیشه­ های ضخیم نیز از مشکلات دوربین های مدار بسته مادون قرمز است.
  • جذب شدن حشرات و عنکبوت ها به سمت گرمای چراغ های LED در دوربین های مداربسته مادون قرمز، یک معضل دیگر است. در واقع این حشرات با جذب شدن به سمت گرما، روی لنز این دوربین ها قرار می گیرند و میدان دید آن را مختلل می سازند.

تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته به چه معناست؟

تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته

Exir تکنولوژی جدیدی است که در نظارت های شبانه و در مکان هایی با نور کم بسیار کاربردی است. در واقع این قابلیت، تحولی در زمینه دوربین های مدار بسته مادون قرمز ایجاد کرده و نقاط ضعف آن را مرتفع کرده است. دوربین های مدار بسته Exir توسط کمپانی هایک ویژن در بازار عرضه شده و در حال حاضر، پیشرفته ترین دوربین های مدار بسته موجود در بازار هستند.

دوربین های مدار بسته معمولی از چراغ های LED برای روشن کردن محیط در شب استفاده می کنند ولی این چراغ ها، نوع و طراحی لنز را در نظر نمی گیرند. نتیجه استفاده از این دوربین های مدار بسته معمولی، تصویری است که نور فقط در مرکز آن متمرکز شده است. طبیعی است که کیفیت تصویر در این حالت، پایین می آید.

تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته نور را به صورت مساوی، یکنواخت و با الگوی مستطیل شکل در محیط تحت پوشش خود ساطع می کند. در نتیجه قابلیت دید در شب دوربین قوی تر شده و کیفیت تصویر نهایی افزایش می یابد.

شکل زیر به روشنی تفاوت کیفیت ایجاد شده در صورت استفاده از تکنولوژی Exir را نشان می دهد.

تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته

مزایای بکارگیری تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته شامل چه مواردی هستند؟

  • در این روش بر خلاف دوربین های مدار بسته معمولی، اشیا به شکلی یکنواخت نور رسانی می شوند؛ به عبارت دیگر، نورپردازی فقط به مرکز تصویر محدود نشده و گوشه های آن را نیز در بر می گیرد.
  • تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته باعث افرایش ۳۰ درصدی بازدهی در زمینه نورپردازی می شود. یکی دیگر از مزایای EXIR شدت انتشار نور ۱۰۵۰mV است که مقداری بیش تر از دوربین های مداربسته معمولی (۷۵۰mV) دارد. این ویژگی به روشن تر شدن زمینه تصویر و افزایش دامنه دید کمک شایانی می کند.
  • سومین ویژگی در تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته عبارت است از: استفاده از لنزهای مستطیل شکل با هدف استفاده مطلوب از نورپردازی. دوربین های مداربسته Hikivision با قابلیت Exir، دارای یک چراغ LED مستطیل شکل و متناسب با اندازه صفحه نمایش هستند. مزایای این ویژگی عبارتند از: کاهش آلودگی نوری، کاهش نویز در تصویر، افزایش بازدهی و ارتقای رزولوشن تصویر.
  • دوربین های مدار بسته با قابلیت Exir گرمای چندانی تولید نمی کنند، در نتیجه حشرات و عنکبوت ها به سمت آن جذب نمی شوند.

سخن آخر

تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله به آموزش تکنولوژی Exir در دوربین مداربسته پرداختیم و مزایای آن را در مقایسه با دوربین مدار بسته مادون قرمز معمولی بیان کردیم. امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالا های با کیفیت، دوربین مدار بسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر فروشنده این محصولات تهیه نمایید.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویا بین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *