بلاگ

آیا می دانید رزولوشن ۱۰۸۰N و ۱۰۸۰P چه تفاوتی با هم دارند؟

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، حتما مشغول انجام تحقیقات اینترنتی در زمینه رزولوشن تصویر دوربین مداربسته، علی الخصوص تفاوت رزولوشن ۱۰۸۰N و ۱۰۸۰P بوده اید. رزولوشن ۱۰۸۰P در مقایسه با رزولوشن ۱۰۸۰N شناخته شده تر است. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که حرف N در رزولوشن ۱۰۸۰N به چه چیزی اشاره دارد؟ شما را دعوت می کنیم که این مقاله را مطالعه نموده و پاسخ تمامی ابهامات خود را در این زمینه بیابید.

اگر با مفهوم رزولوشن آشنایی چندانی ندارید، پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه این مطلب، مقاله تعریف و محاسبه رزولوشن تصویر در دوربین های مداربسته را بخوانید و سپس به مطالعه این مقاله بپردازید.

رزولوشن ۱۰۸۰P به چه معناست؟

تفاوت رزولوشن 1080N و 1080P

می دانیم که تصویر نشان داده شده در نمایشگر، از بخش های کوچکی به نام پیکسل ساخته شده است. وقتی از رزولوشن ۱۰۸۰P صحبت می کنیم، در واقع داریم درباره تعداد پیکسل های تصویر بحث می کنیم. در رزولوشن ۱۰۸۰P تعداد پیکسل های عمودی برابر است با هزار و هشتاد تا. این تصویر از پل، ۱۰۸۰ پیکسل ارتفاع و ۱۹۲۰ پیکسل پهنا دارد. نسبت ابعاد نمایشگری که این تصویر را نشان می دهد باید برابر با ۱۶:۹ باشد.

نام گذاری رزولوشن های دیگری مانند ۴۸۰I و ۷۲۰P نیز به همین ترتیب است. به خاطر داشته باشید که P ،I و حتی N مشخص کننده روشی هستند که رزولوشن تصویر با آن بیان می شود. P حرف اول عبارت “Progressive” به معنای اسکن “پیشرفته” است. در این نوع از اسکن، هر ردیف از پیکسل ها، به ترتیب از بالا به پایین قرار می گیرند.

مزیت اساسی (Progressive Scan) در سرعت ارسال داده هاست. نوشتن یک خط هم زمان با انجام فشرده سازی بر روی فایل، باعث کاهش بار پهنای باند ارتباطی می شود.

رزولوشن ۱۰۸۰N به چه معناست؟

تفاوت رزولوشن 1080N و 1080P

اکنون بیایید به رزولوشن ۱۰۸۰N بپردازیم. شاید فکر کنیم که تصویری با رزولوشن ۱۰۸۰N نیز تعداد ۱۰۸۰ پیکسل ارتفاع دارد، در حالی که کاملا برعکس است! عدد ۱۰۸۰ در این فرمت بیانگر تعداد پیکسل ها در عرض تصویر می باشد. ارتفاع تصویر در این حالت برابر است با ۹۶۰ پیکسل. عدد ۹۶۰ از تقسیم ۱۹۲۰ به ۲ دو حاصل می شود. نسبت ابعاد نمایشگر تصویر با رزولوشن ۱۰۸۰N برابر است با ۹:۸. تغییر ابعاد تصویر، همزمان با یکسان ماندن تعداد ۱۰۸۰ پیکسل، موجب ارائه تصویری با وضوح HD و با نصف حجم اطلاعاتی می شود.

در شکل بالا می بینید که هیچ گونه فشرده سازی یا کشش در تصویر ایجاد نشده است. در واقع ۱۰۸۰N ورژن مربعی شده فرمت HD است.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که این رزولوشن با چه هدفی ابداع شده است؟

هدف از ایجاد این رزولوشن، جای دادن دو منبع تغذیه در یک صفحه، ۴ منبع تغذیه در ۲ صفحه و … می باشد. ۱۰۸۰N در سیستم های امنیتی خانگی بسیار کاربردی است. هیچ موبایل و دوربین HD SLR وجود ندارد که از رزولوشن ۱۰۸۰N پشتیبانی کند. این یک ویژگی در دستگاه DVR است و کاربر می تواند از این طریق، کنترل بیشتری بر ذخیره و پخش تصویر در نمایشگر خانگی داشته باشد. در واقع دوربین های مداربسته با رزولوشن ۷۲۰P، ۹۶۰H، ۱۰۸۰P، ۴K و غیره به بازار می آیند و این وظیفه دستگاه DVR است که تصویر دوربین را به فرمت ۱۰۸۰N تبدیل کند.

N در رزولوشن ۱۰۸۰N به چه موردی اشاره دارد؟

N حرف اول عبارت “Native” به معنی “بومی” است. در اسکن Progressive، فریم ها یکی یکی و زیر هم قرار می گیرند؛ اما در اسکن Native، هر فریم یا قطعه ویدئویی پس از تصویر قبلی و به شکل یک تکه کامل ارائه می شود. این روش می تواند ارتباطات اینترنتی سایر دستگاه های متصل به شبکه را کند کند و نقطه ضعف رزولوشن ۱۰۸۰N همین مساله می باشد.

تفاوت رزولوشن ۱۰۸۰N و ۱۰۸۰P در چیست؟

تفاوت رزولوشن 1080N و 1080P

تصویر بالا را ببینید. این تصویر هر دو رزولوشن ۱۰۸۰P و ۱۰۸۰N را در کنار هم نشان می دهد. رنگ سفید نشانگر رزولوشن ۱۰۸۰P بوده و رنگ سبز، رزولوشن ۱۰۸۰N را نشان می دهد. عدد ۱۰۸۰ در رزولوشن ۱۰۸۰P بیانگر ارتفاع و در رزولوشن ۱۰۸۰N نشانگر پهنا می باشد. همانطور که در تصویر بالا دیده می شود، جزئیات زیادی از محیط مورد نظر، در قالب ۱۰۸۰N تحت نظارت قرار نمی گیرد. اگر مکان یابی و زاویه نصب دوربین مداربسته صحیح انتخاب شود، مشکلی ایجاد نمی شود. به عنوان مثال، به هنگام نصب دوربین مداربسته برای نظارت بر درب ورودی، تحت پوشش قرار دادن محدوده اطراف درب کافی بوده و نیازی به نظارت بر خیابان وجود ندارد.

همان گونه که قبلا اشاره شد، تفاوت اساسی دیگری که بین این دو رزولوشن وجود دارد، در پسوند N و P می باشد. ‘P’ یک روش ایجاد تصویر پیشرفته است. این روش، هر خط یا ردیف از پیکسل ها را به ترتیب، یکی پس از دیگری، ترسیم می کند. در این حالت، سرعت ارسال اطلاعات کمتر می شود و تصویری یکدست در نمایشگر نشان داده می شود. ‘N’ یک روش ایجاد تصویر بومی است. این روش، تمام داده های فریم تصویر را دریافت می کند و تمام تصویر را یکباره نمایش می دهد. ۱۰۸۰N نیاز به جریان داده و حجم شبکه زیادی دارد. اگر یک اتصال شبکه قوی نداشته باشید، تصویر تکه تکه شده و تعدادی از پیکسل های تصویر از دست می رود.

سخن آخر

تفاوت رزولوشن 1080N و 1080P

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله، به تفضیل تفاوت رزولوشن ۱۰۸۰N و ۱۰۸۰P را بیان کردیم. امیدواریم این مطلب برای علاقمندان این زمینه، مفید واقع شود.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالا های با کیفیت، دوربین مدار بسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه ها و شرکت های معتبر فروشنده این محصولات تهیه نمایید.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش، راه اندازی و تعمیر دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.