بلاگ

آموزش تعمیرات دوربین مداربسته و DVR

دوربین مداربسته یک سیستم الکترونیکی است و مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر، ممکن است دچار آسیب و خرابی شود. ما در این مطلب به آموزش تعمیرات دوربین مداربسته و DVR می پردازیم. در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که قبل از اقدام به تعمیر دوربین مداربسته و DVR، از توانایی خود در این زمینه اطمینان حاصل کنید. همچنین قبل از اقدام به تعمیر، سیستم دوربین مداربسته را از پریز برق جدا کنید تا دچار آسیب جانی نشوید.

آموزش تعمیرات دوربین مداربسته

جایگزینی بورد LED مادون قرمز

جایگزین کردن بورد LED مادون قرمز کار خیلی سختی نیست. بعد از باز کردن بدنه دوربین مداربسته، شما می توانید به بورد LED دسترسی پیدا کنید. در گام بعدی باید بورد LED مادون قرمز را از بقیه قسمت ها جدا کنید. این کار به راحتی با بازکردن پیچ ها انجام می شود. در این هنگام می توانید بورد LED خراب را تعویض کرده و بورد جدید را جایگزین کنید. در شکل زیر نمونه ای از بورد LED مادون قرمز را ملاحظه می کنید.

تعمیرات دوربین مداربسته و DVR

جایگزینی لنز در دوربین مداربسته

شما می توانید به همه اجزای داخلی دوربین مداربسته دسترسی داشته باشید. در حالت کلی لنز دوربین مداربسته دو نوع است، ثابت و قابل تنظیم. لنز دوربین مداربسته شما نیز از این دو حالت خارج نیست. در مورد لنزهای ثابت، بورد LED اولین مانعی است که پس از باز کردن دوربین مداربسته به آن برخورد می کنید. لنز دوربین مداربسته در مرحله بعدی قرار دارد.  با جدا کردن بورد LED می توانید به لنز ثابت دوربین دسترسی پیدا کرده و پس از باز کردن پیچ ها، اقدام به تعویض آن کنید. شکل زیر نمونه ای لنز ثابت دوربین مداربسته را نشان می دهد.

تعمیرات دوربین مداربسته و DVR

تعویض لنزهای قابل تنظیم دوربین مداربسته اندکی پیچیده تر است. لنز قابل تنظیم در اطراف قسمت بزرگنمایی و فوکوس، دارای یک پوشش است. این پوشش به چرخ دنده هایی متصل است که کار تنظیم دوربین را انجام می دهند. این پوشش باید از لنز قابل تنظیم قبلی جدا شود و روی لنز جدید سوار شود. در این مرحله تنظیم صحیح چرخ دنده ها بسیار مهم است و باعث عملکرد درست لنز می شود. نوعی از لنزهای قابل تنظیم نیز وجود دارند که این قطعات خارجی را ندارند و از طریق پیچ هایی کوچکی که روی آن قرار دارد، به صورت دستی تنظیم می شوند. تعویض این نوع از لنزهای قابل تنظیم که لنز قابل تنظیم دستی نامیده می شوند، آسان و مشابه لنز ثابت است. در شکل زیر می توانید نمونه ای از این لنزها دیده می شود.

تعمیرات دوربین مداربسته و DVR

جایگزینی سنسور تصویر  CCD یا CMOS

سنسور تصویر دوربین مداربسته، به راحتی می تواند روی دوربین مداربسته سوار شود. این حسگر مستقیما به لنز متصل می شود و شامل یک قطعه شیشه ای مربعی یا مستطیلی شکل است. این قطعه شیشه ای دقیقا در وسط سنسور قرار دارد. برای تعویض این سنسور حتما باید لنز دوربین مدار بسته را  از جای خود جدا کنید. این بدان معنی است که بورد LED مادون قرمز نیز باید جدا شود. پس از جدا کردن این قطعات، نوبت به جدا کردن سنسور می رسد. سنسور باید از تمام قطعات دوربین مداربسته، ازجمله بورد منبع تغذیه و کابل ها جدا شود. در این مرحله می توانید سنسور خراب را با سنسور جدید تعویض کنید. شکل زیر را ببینید.

مدار داخلی دوربین

برد منبع تغذیه

تعویض برد منبع تغذیه کار نسبتا دشواری است. این بورد عموما در پشت دوربین مدار بسته قرار می گیرد. در گام اول باید همه قطعات داخلی و کابل های دوربین مداربسته را از جدا کنید. با انجام این کار شما می توانید به بورد دوربین مداربسته دسترسی پیدا کنید و آن را تعویض کنید. پیشنهاد می کنیم در هر مرحله از فرایند جداسازی، از اتصالات و کابل ها عکس بگیرید تا هنگام متصل کردن قطعات دچار مشکل نشوید.

برد الکترونیکی دوربین

 تعمیرات دستگاه DVR

بروز آسیب و مشکل برای دستگاه DVR و NVR اتفاق عجیبی نیست. هارد دیسک های موجود در این دستگاه ها به صورت مداوم و با سرعت ۵۴۰۰ یا ۷۲۰۰ دور در دقیقه چرخش دارند. این سرعت بالا، در کنار سوزن های بسیار کوچکی که اطلاعات موجود در دیسک را می خوانند، ممکن است باعث ایجاد مشکل شوند. حتی یک دستگاه DVR جدید نیز ممکن است در عملکرد خود دچار نارسایی شود و این بدان معنی نیست که شرکت سازنده کالای بی کیفیتی تولید کرده است.

مشکلات عمده ای که ممکن است برای دستگاه DVR دوربین مداربسته رخ دهد، به شرح زیرند.

۱)دستگاه DVR هارد را شناسایی نمی کند.
۲) دستگاه فقط تصاویر را نمایش می دهد و نمی تواند آنرا ذخیره کند.
۳) وقتی هارد دستگاه پر میشود error می دهد و دیگر تصاویر و فیلم ها را ذخیره نمی کند.
۴) دی وی آر تصویر نمی دهد ولی فن دستگاه چرخش دارد.
۵) دستگاه دی وی آر با زدن کلید روشن نمی شود.
۶) دستگاه دی وی آر بسیار داغ می کند و عملکرد دستگاه کند است.
۷) دستگاه دی وی آر ۱۶ کاناله فقط یک تصویر نشان می دهد.

۸) منوهای سیستم نیاز به آپدیت دارد و عمل نمی کند.
۹) دستگاه روی دی وی دی ذخیره نمی کند. خروجی ضبط آسیب دیده است.
DVR (10 تحت شبکه IP قبول نمی کند و ست نمی شود.
۱۱) منوهای دستگاه هنگ می کند. تغییر زبان پیدا می کند و فقط روی منوی چینی درست کار می کند.

و…

در صورت بروز هر کدام از این مشکل ها بهتر است با یک تعمیرکار دوربین مداربسته و دستگاه DVR تماس بگیرید و از او کمک بخواهید تا به راحتی مشکل را حل کند.

نتیجه گیری

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله به عیب یابی و آموزش تعمیرات دوربین مداربسته و DVR پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود. اگر در این زمینه تخصصی ندارید، حتما با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید و از آن ها کمک بجویید. شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

مطالب مرتبط

2 نظر برای “آموزش تعمیرات دوربین مداربسته و DVR

 1. مسعود گفت:

  سلام چند ساله تو ارومیه تو کار دوربین هستم الان می خوام تعمیرات دی وی ار رو به صورت تخصصی یاد بگیرم
  میشه راهنمایی کنین
  ممنونم

  1. ناشناس گفت:

   این فقط یک مقاله در زمینه تعمیرات مربوط به سیستم مدار بسته بود. برای آموزش حضوری به آموزشگاه های مربوطه مراجعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *