بلاگ

تست فنی دوربین مداربسته به چه صورت انجام می شود؟

دوربین های مداربسته از جمله تجهیزاتی هستند که در عین کارایی و سادگی نوع عملکردشان، دارای سیستمی پیچیده و گنگ برای اغلب کاربران هستند. این سیستم های امنیتی به صورت واضح از چند دوربین، یک دستگاه ضبط ویدئویی و تعدادی کابل و لوازم جانبی تشکیل شده اند. اما در عین سادگی و تشابه، دارای انواع و اقسام متعددی هستند که هرکدام می تواند کارایی و سیستم ویژه خود را داشته باشد. به علاوه، مشخصات فنی دوربین های مداربسته نیز می تواند مقوله گسترده ای باشد که قبلا بدان پرداخته شده است.

برای اینکه بتوان عملکرد این سیستم ها را مورد بررسی قرار داده و نسبت بدان اطمینان یافت لازم است تست هایی صورت گیرد. در این مبحث، قصد داریم در مورد تست فنی دوربین مداربسته اطلاعاتی را در اختیار علاقه مندان و کاربران سیستم های نظارت تصویری قرار دهیم.

تست فنی دوربین مداربسته

در حالت کلی به مجموعه امور و عملیاتی که صورت می گیرد تا نحوه عملکرد دوربین های مداربسته و اجزای آن بررسی شوند، تا در نهایت تصویری درست و ایده آل (بر اساس سطح و نوع دوربین) به دست آید تست فنی دوربین مداربسته گفته می شود. تست فنی دوربین مداربسته می تواند قبل و هنگام خرید توسط کاربر، یا پس از نصب توسط نصاب حرفه ای یا خود کاربران صورت گیرد.

مهم ترین نکته در مورد تست فنی دوربین مداربسته بررسی تمامی اجزای مربوط به ضبط و آنالیز و ارسال تصاویر است. در واقع، تست فنی دوربین مداربسته صرفاً تست دوربین ها را شامل نمی گردد بلکه در این تست، لازم است قبل از دوربین سایر اتصالات، دستگاه ها و تجهیزات مورد بررسی قرار گیرند و نهایتاً نوبت به تست و ارزیابی عملکرد خود دوربین برسد. بدین منظور می توان انواع مختلفی از تست های فنی دوربین مداربسته را مورد مطالعه و در دست اقدام قرار داد.

انواع تست فنی دوربین مداربسته

تست فنی دوربین های مداربسته دارای انواع مختلفی است که لازم است در زمان و شرایط مقتضی صورت گیرد تا تصویری ایده آل از دوربین ها کسب گردد. این حالات و شرایط عبارتند از:

۱) تست فنی دوربین مداربسته هنگام خرید

برای اینکه هنگام خرید از صحت و سلامت دوربین مداربسته مورد خریداری اطمینان حاصل کنید لازم است مواردی را تست نمایید. این موارد عبارتند از:

  • استارت و استاپ سیستم

اولین نکته در مورد تست فنی هر وسیله الکتریکی ای از جمله دوربین مداربسته روشن شدن آن است. کافی است دوربین را به آداپتور اتصال دهید. در دوربین های مداربسته کلید استارت وجود ندارد و به محض اتصال کانکتور (Connector) به آداپتور سیستم روشن می گردد.

  • قابلیت نمایش تصاویر

مهم ترین نکته در خرید دوربین های مداربسته کیفیت تصاویر ارسالی آن هاست. دوربین مداربسته مورد نظر را به یک نمایشگر وصل نموده و تصاویر آن را ارزیابی کنید. البته کیفیت و رزولوشن (Resolution) تصویر، ارتباطی زیادی با نوع دوربین مداربسته مورد خریداری شما دارد. نمی توان از یک دوربین معمولی توقع ارائه تصاویر فوق العاده داشت. اما ارسال تصاویر واضح، با رزولوشن منطقی و بدون نویز و قطعی حتما باید بررسی گردد.

  •  بررسی سایر سیستم ها و امکانات دوربین

برای مثال، در مورد دوربین های مداربسته دید در شب، تست IRLED های دوربین می تواند بسیار مهم باشد. بدین منظور کافی است دوربین را در مکانی فاقد نور مورد بررسی قرار دهید. سنسورهای مادون قرمز فعال شده و LED ها روشن می گردند. حاصل این فرآیند تولید تصاویری سیاه و سفید از منطقه تاریکی است که در آن قرار دارید. ارائه این تصاویر حرارتی می تواند گویای صحت دوربین مداربسته مادون قرمز (Infrared/Night Vision Camera) مورد خریدتان باشد.

۲) تست فنی دوربین مداربسته پس از نصب

نوع دیگر تست فنی دوربین مداربسته نیز در مورد دوربین های مداربسته از پیش نصب شده است که دچار اختلال در تصویر شده اند. هم چنین، پس از نصب دوربین های مداربسته نیز می توان برای کسب اطمینان از نصب درست دوربین این تست ها را انجام داد.

نکته اساسی در این نوع تست، بررسی تمامی اجزای دوربین مداربسته و تجهیزات آن است. همان گونه که گفتیم، قبل از پرداختن به تست خود دوربین ها ابتدا تجهیزات و اتصالات را مورد بررسی و تست قرار می دهیم. بدین منظور، لازم است هرکدام از تجهیزت و اجزای دوربین مداربسته به صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفته و سپس ارتباط کلی آن ها با هم بررسی گردد.

مراحل تست فنی دوربین مداربسته پس از نصب نیز بدین گونه است:

  • اولین گام تست منبع تغذیه دوربین مداربسته است

بدین منظور کافی است ولتاژ کابل تغذیه دوربین مداربسته را آزمایش کنید. استاندارد ولتاژ این کابل معادل ۱۲ ولت است. بنابراین لازم است پاسخ تست کابل مربوطه بین ۱۱ الی ۱۲ گزارش شود. عوامل مختلفی نیز روی این ولتاژ می توانند تاثیر گذار باشند از جمله، طول کابل، نوع اتصالات، آداپتور و تعداد دوربین های مداربسته اتصال یافته به آن

تست فنی دوربین مداربسته

  • گام دوم بررسی اتصالات است

بدین منظور دوربین مداربسته را مستقیما با استفاده از یک کابل کوتاه و سالم به آداپتور و دستگاه ضبط ویدئویی دیجیتال (Digital Video Recorder (DVR)) وصل نموده و تست کنید.

  • مورد دیگری که می توانید تست نمایید دستگاه DVR است

در صورت صحت آداپتور و اتصالات، لازم است کانال های دستگاه ضبط ویدئویی دیجیتال (یا تحت شبکه) بررسی گردد. ممکن است کانال های دستگاه دچار آسیب شده باشند.

  • تست دوربین ها

در نهایت در صورتی که اتصالات، دستگاه ضبط و هم چنین آداپتور و تجهیزات دیگر دوربین سالم بودند لازم است خود دوربین های مداربسته تست شوند. بدین منظور لازم دوربین مستقیما به نمایشگر اتصال یافته و تصاویر آن مورد بررسی قرار گیرد.

۳) بهره مندی ار تستر دوربین مداربسته

روش آسان تر، مطمئن تر و علمی تر تست فنی دوربین مداربسته نیز استفاده از تستر دوربین مداربسته است. این وسیله می تواند سیگنال ها، اتصالات، دوربین و تمام تجهیزات مربوطه را آنالیز کرده و در حل مشکل شما را یاری نماید.

تست فنی دوربین مداربسته

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان مجرب فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.