برد پلاک خوانی دوربین های مداربسته

برد پلاک خوانی دوربین های مداربسته

برد پلاک خوانی دوربین های مداربسته میتواند فاکتوری مهم برای بررسی دقت دوربین باشد!

برای انتخاب دوربین مداربسته در بسیاری از مکان ها لازم است به مقایسه برد پلاک خوانی دوربین های مدار بسته پرداخته و هر کدام که مناسب تر بود را انتخاب نمایید.

اما مساله اینجاست که برد پلاک خوانی آن ها معمولا به سادگی در دسترس نمی باشد و برای دستیابی به آن باید محاسبات خاصی حتما صورت گیرد. در ادامه سعی داریم بیشتر با این محاسبات آشنا شویم.

روش پلاک خوانی دوربین های مداربسته

مفهومی به نان PPF که مخفف عبارت انگلیسی Pixel Per Foot است و معنای آن تعداد پیکسل در هر فوت یا ۳۰ سانتی متر عرض می باشد در حقیقت معیار و واحد کاربردی در تشخیص جزئیات تصاویر به شمار می رود.

در هر تصویری احتمال دارد اجسام متعددی با ابعاد متفاوت و فواصل مختلف نسبت به دوربین وجود داشته باشند. می دانیم که نوع لنز دوربین می تواند زاویه دید دوربین و در پی آن اندازه اجسام در تصاویر را دستخوش تغییر کند، از این رو نمی توان یک فرمول خاص و ثابت با توجه به فاصله در اختیار داشت و بهترین راه استفاده ار معیار PPF است.

در حقیقت این معیار میزان تراکم پیکسلی در پلاک خودرو را نمایان می سازد. برای جا افتادن بیشتر لازم به ذکر است که در دوربینی با رزولوشن ثابت، هر میزان که پلاک خودرو به دوربین نزدیکتر شود، میزان PPF بالاتر می رود. همچنین هر میزان که زاویه دید دوربین کم شده و لنز زوم شود، PPF بالا می رود.

اما آن چیزی که مرسوم است این است که برای مشاهده و تشخیص واضح پلاک خودرو دوربین باید ۴۰ PPF را حداقل داشته باشد. میدانیم که اندازه پلاک اتومبیل ها ۱.۷ فوت بوده و عرض پلاک حداقل ۶۸ پیکسل را می بایست داشته باشد.

اما اگر جز پلاک خودرو ما دوربین مدار بسته ای بخواهیم که توان تشخیص چهره مناسبی هم داشته باشد، احتمالا به PPF بالاتری نیاز خواهد بود. بعنوان مثال بعضا می توان پلاک خودرو را با پی پی اف حدود ۳۰ نیز خواند.اما این میزان برای خواندن و تشخیص چهره مناسب نمی باشد.

برد پلاک خوانی دوربین های مداربسته

 

زاویه دید نیز در برد تشخیص چهره دوربین بسیار  موثر است. در صورتی که دوربین به صورت غیر مستقیم در برابر جسم یا صورت قرار گرفته و با زاویه تصویر را دریافت کند امکان تشخیص پایین می آید.اگر زاویه دید دوربین نسبت به جسم یا صورت از ۴۵ درجه بیشتر باشد امکان تشخیص چهره و پلاک بسیار بسیار کم خواهد شد.

نور نیز یک عامل تعیین کننده دیگر در تشخیص چهره و پلاک توسط دوربین است. بدین معنا که داشتن نور کافی و مناسب و همچنین ضد نور نشدن تصویر نیز به گرفتن تصویر مناسب و واضح از پلاک خودرو کمک شایانی می کند. بهترین حالت این است که منبع نور در پشت دوربین قرار گرفته و پلاک و صورت نیز رو به دوربین قرار گرفته باشند.

همان طور که عرض شد دوربین های مدار بسته به منظور بالا بردن ضریب امنیت در مکان های مختلف نصب می شوند و می توانند در صورت داشتن قابلیت تشخیص کافی، علاوه بر شماره پلاک خودرو، رنگ، مدل، خراش های ویژه روی بدنه، بار قابل حمل توسط خودرو و بسیاری موارد دیگر را نیز تشخیص دهند. هر یک از این موارد ذکر شده می تواند در شناسایی خودرو نقشی موثر ایفا نماید.

تخصص گروه پویابین فروش و نصب انواع دوربین مداربسته است! هم اکنون با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *