بلاگ

راه کارهای حفظ امنیت محیط بسته کدامند؟

امنیت محیط بسته به ویژه در زمان هایی که خالی از سکنه هستند همواره سبب نگرانی صاحبان آن هستند. و زمانی که شرکت یا کارخانه خود را ترک می کنید مدام نگران این هستید که کارمندان وظایف خود را درست انجام ندهند یا در روزهای خالی از سکنه مثل تعطیلات حوادث طبیعی، اتفاقات غیرمترقبه و سارقین آسیبی به ساختمان، دارایی ها و … شما برسانند.

در مورد ساختمان های مسکونی نیز همین امر صدق می کند. زمانی که منزلمان را ترک می کنیم مدام نگران آن هستیم تا در معرض خطرات و اتفاقات طبیعی، غیرمترقبه یا خرابکارانه واقع نشود. سیستم های امنیتی بسیار زیاد و گسترده ای می تواند این نگرانی را کاهش دهد یا حتی به صفر برساند. اما استفاده از این فناوری ها مستلزم صرف زمان، مطالعه و تحقیق و هزینه است. دوربین های مداربسته خانگی یا محیط های بسته (Indoor Security Cameras) بهترین گزینه برای این امر هستند. به ویژه سیستم های قابل اتصال به شبکه اینترنت یا بی سیم (Wirless Indoor Security Cameras) بهترین انتخاب دوربین های مداربسته داخلی هوشمند هستند. البته استفاده از این سیستم ها می تواند در فضاهای خارجی و باز نیز کارآمد باشد اما در این مقاله سعی داریم در مورد امنیت محیط بسته بحث کنیم.

سیستم امنیت محیط بسته به کاربران این امکان را می دهند که درصورت بروز خرابکاری یا سرقت و … سیستم را مانیتور و کنترل نمایند. سیستم های پیشرفته امروزی با ارسال داده های تصویری از طریق اینترنت به سرار جهان محدودیت های مکانی را از بین برده اند. در یک فروشگاه به عنوان محیطی بسته، در یک منزل مسکونی، در سالن های سرپوشیده و سالن های تولیدی و مدارس و … استفاده از دوربین های تحت شبکه بهترین گزینه برای حفظ امنیت است.

مزایا و معایب سیستم های حفظ  امنیت محیط بسته

محیط هایی که دارای سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته اند به دلیل خاصیت بازدارندگی (Deterrent) این دوربین ها کمتر مورد سرقت و اعمال خرابکارانه واقع می شوند. بعلاوه حتی در صورت بروز چنین مواردی نیز دوربین ها می توانند با ثبت تصاویر در شناسایی فرد خرابکار شما را مطلع سازند. البته کار از این نیز فراتر رفته است و امروزه شاهد سیستم های ضدسرقت، پلاک خوان، هشدارهای حوادث و سرقتی و … نیز هستیم که بر مزایای سیستم های امنیتی دوربین های مداربسته داخلی افزوده است.

مزایای سیستم حفظ امنیت محیط بسته

جلوگیری از جرم (تا حدودی) حتی با استفاده از یک دوربین مداربسته

 • استفاده از تصاویر ضبط شده برای شناسایی، تعقیب و محاکمه خرابکاران یا سارقان
 • ارسال آلارم در صورت بروز سرقت و ورودهای غیرقانونی به محل در سیستم های هوشمند
 • اطلاع از آتش سوزی و … از طریق ارسال آلارم به کاربر
 • شناسایی چهره افراد در سیستم های پیشرفته برای فروشگاه ها و اماکن بسته مهم نظیر آن

معایب سیستم امنیت محیط بسته

 • احتمال اعمال هزینه های زیاد برای کاربر در صورت استفاده از سیستم های جدید و پیشرفته
 • مشکلات تأمین انرژی، ذخیره سازی تصاویر و …
 • امکان هک سیستم های تحت شبکه
 • و …

مواردی که باید قبل از اعمال سیستم های امنیت محیط بسته رعایت شوند

مطمئا هر کسی دنبال بهترین سیستم امنیتی برای خانه، محل کار، کارخانه و سایر محیط های داخلی خود است. اما بهترین سیستم براساس موقعیت های مختلف متفاوت خواهد بود. بنابراین لازم است قبل از اقدام به انتخاب و خرید سیستم مورد نظر مواردی را مدنظر قرار دهید:

۱) کیفیت رزولوشن مورد مشاهده (Quality Of Viewing Resolution)

رزولوشن اکثر دوربین های داخلی ۱۰۸۰ پیکسل است. البته استفاده از سنسورهایی با رزولوشن بالاتر می تواند بهتر باشد ولی در بسیاری از موارد همین حد از وضوح پاسخگو می باشد. افزایش این فاکتور می تواند در هنگام زوم برای شناسایی بسیار کارآمد باشد. پس درصورتی که نیاز به دریافت تصاویری با حداکثر جزئیات دارید لازم است دوربین هایی با رزولوشن بالا تهیه کنید.

۲) میدان دید (Field Of View)

درست است که فاکتور رزولوشن می تواند توانایی دید دوربین سیستم امنیت محیط بسته مورد نظر شما را نشان دهد، اما میدان دید نیز مهم است. زاویه دید لنزها با هم متفاوت است. محدوده میدان دید برای محیط های بسته اغلب معادل ۱۰۰ درجه است، بنابراین لازم است عرض جغرافیایی مناسبی را برای نصب دوربین انتخاب کنید. البته در مورد سالن های بزرگ و محدوده های گسترده بهتر است میدان دید وسیع تری را انتخاب نمائید. چراکه در غیر اینصورت نیاز به تعداد دوربین های بیشتری خواهید داشت.

۳) دید در شب (Night Vision)

هرچند دوربین های مداربسته مادون قرمز (Infrared) اغلب برای فضای خارجی و باز (Outdoor) به کار می روند اما ممکن است در محیط های بسته نیز مورد استفاده قرار گیرند. چراکه اکثر فعالیت های مشکوک در نواحی و زمان های کم نور اتفاق می افتند.

امنیت محیط بسته

۴) صدا (Sound)

درصورتی که تمایل دارید با شخصی از طریق سیستم دوربین هایتان ارتباط برقرار کنید لازم است ملاحضاتی را در نظر داشته باشید:

 • وجود میکروفون در دوربین جهت دریافت صدا
 •  وجود بلندگو (Speaker) جهت انتقال صدا
 •  و یا وجود هر دو عامل جهت برقراری ارتباط دو طرفه

۵) مکان یابی دوربین مداربسته (Camera Placement)

مکان یابی و نصب دوربین مداربسته به نوع دوربین و محدوده مورد نظر بستگی دارد. برای نصب دوربین در یک اتاق بسته گزینه های مختلفی می توان پیشنهاد داد. این درحالی است که معمولا دوربین های خارجی (Outdoor) دارای محدودیت های زیادی برای مکان یابی نصب هستند.

۶) تغییر مکان (Movement)

با اینکه دوربین هایی با لنزهای متحرک می تواند مستلزم صرف هزینه های بیشتری باشد اما برای برخی از محدوده ها لازم است از این سیستم ها بهره جویید. چراکه در برخی از مناطق در صورت استفاده از دوربین های ثابت، تعداد دوربین بیشتری مورد نیاز خواهد بود و تصاویر کاملی حاصل نخواهد شد.

۷) قابلیت اتصال به اینترنت (Wi-Fi Capability)

این دوربین ها قادرند به اینترنت بی سیم اتصال یابند. نصب آسان، زیبائی، عدم اختلال در سیستم نظارتی به دلیل قطعی کابل ها، امکان انتقال تصاویر به هر جای دنیا، امکان تبادل دیتا با گوشی های هوشمند و … از جمله مزایای این نسل از سیستم های امنیت محیط بسته است.

امنیت محیط بسته

۸) ظرفیت اتصال (Capacity Of Connectivity)

دوربین های مداربسته قابل اتصال به اینترنت امروزه رایج ترین سیستم های امنیتی تصویری هستند. اما قابلیت اتصال به بلوتوث نیز می تواند حائز توجه باشد.

۹) ذخیره سازی تصاویر (Video Storage)

ذخیره سازی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • میزان کل تصاویر قابل ذخیره سازی (حجم هارد)
 • طول فیلم های ذخیره سازی شده
 • تعداد فیلم ها
 • امکان پاک سازی دیتاهای قبلی و ثبت دیتاهای جدید
 • مدت زمان ذخیره سازی
 • تشخیص حرکت و شناسایی هوشمند (Motion Detection and Smart Identification)

اغلب دوربین های امنیت محیط بسته دارای سیستم تشخیص حرکت هستند. بنابراین می توانند شما را از اقدامات و حرکات مشکوک باخبر سازند. حتی از برخی از سیستم های مدرن قابلیت تشخیص چهره را نیز ارائه می دهند و دارای زوم خودکار در میان افراد موجود در میدان دید می باشند.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان مجرب فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.