اثر دما بر دوربین مداربسته

بررسی اثر دما بر دوربین مداربسته

در حالت کلی اکثر دوربین های مداربسته در رنج دمایی 0 درجه سانتی گراد الی 40 درجه سانتی گراد کار می نمایند. این گستره دمایی اصطلاحا دمای عملکرد دوربین (Camera Operating Temperature) نامیده می شود. اما برای اینکه اثر دما بر دوربین مداربسته را بررسی کنیم، لازم است انواع دیگر دوربین های مداربسته با عملکردهای دمایی خاص و شرایط دمایی مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

شرایط دمایی مختلف برای دوربین های مداربسته همانطور که عنوان شد، دوربین های مداربسته در شرایط نرمال در بازه دمایی 0 الی 40 درجه سانتی گراد کار می کنند. البته در مورد دوربین های مداربسته ضد آب و هوایی (Weather-Proof Cameras) این رنج از دمای 10- درجه سانتی گراد الی 50 درجه سانتی گراد است. اما ممکن است شرایط دمایی خارج از این بازه نیز وجود داشته باشد، برای مثال:

  • درجه حرارت بالای 50 درجه سانتی گراد در بیابان ها یا در سوناها و …
  • درجه حرارت پائین تر از 10- درجه سانتی گراد در قطب جنوب، برف های سنگین، یخچال های صنعتی بزرگ و …

اثر دما بر دوربین مداربسته

در صورتی که درجه حرارت محیط از حد معینی بالاتر یا پائین تر رود، ممکن است مشکلاتی برای دوربین های مداربسته پیش آید که در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است:

  • واکنش های شیمیایی (Chemical)

یکی از جوانب اثر دما بر دوربین مداربسته وقوع واکنش شیمیایی است. واکنش در حالتی که درجه حرارت از میزان مشخصی پائین تر رود، در باتری های دوربین های مداربسته افت ولتاژ اتفاق می افتد. چرا که واکنش های شیمیایی صورت گرفته در داخل باتری ها دچار اختلال شده و انرژی تولیدی افت پیدا می کند. البته اثر این حالت به صورت موقت است. به عبارتی زمانی که باتری دوربین ها را (در صورت وجود باتری البته) به نحوی گرم کنید می توانید مجددا از آن ها استفاده نمایید.

  • انبساط و انقباض (Expansion/Contraction)

برخی از دوربین های مداربسته در اثر تغییرات شدید دمایی دچار انبساط یا انقباض می شوند. لنزهای دوربین های مداربسته با در نظر گرفتن برخی از تلورانس ها در انقباض و انبساط برل ها (Barrels) و شیشه های آن ها طراحی شده اند. اما درصورتی که تغییرات دمایی از حد خاصی فراتر روند، ممکن است مشکلات مکانیکی ای برای سیستم به وجود آید. به ویژه در مورد قطعات متحرک این مشکلات می توانند دردسر ساز شوند.

  • ذوب شدن (Melting)

تمامی اجزای یک دوربین مداربسته دارای نقطه ذوب خاصی هستند. پلاستیک هایی که در ساخت قطعات و بدنه دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند دارای نقطه ذوب ویژه خود هستند. البته در طراحی و ساخت دوربین های مداربسته بخصوص در ساخت دوربین های مخصوص شرایط حرارتی بالا، نوع پلاستیک به گونه ای انتخاب می گردد که از نقطه ذوب مناسب و بالایی برخوردار باشد. همچنین پره های شاتر (Shutter Blades) از فلز ساخته شده اند. این پره ها به دلیل ضخامت بسیار اندک آن ها در معرض ذوب در دماهای بالا قرار دارند، به طوری که ممکن است در حرارت های بالا تغییر حالت داده و خراب شوند. به ویژه درصورتی که لنز دیافراگم بزرگی نصب شده باشد و دوربین به سمت خورشید یا منبع حرارتی موجود در سیستم نصب شده باشد.

  • کارکرد نادرست سیستم دوربین مداربسته

در دماهای بسیار بالا یا بسیار پائین ممکن است عملکرد سیستم دوربین مداربسته نیز دچار مشکل گردد. برای مثال در دماهای پائین، برای مثال 20- درجه سانتی گراد یا پائین تر لنزهای اولتراسونیک (Ultra-Sonic Lenses) دارای فوکوس آرام تری نسبت به حالت نرمال هستند. البته این شرایط کارکرد می تواند کاملا موقتی بوده و پس از گذشت زمان و ایده آل شدن شرایط دمایی رفع گردد. بعلاوه LCD های دوربین های مداربسته نیز ممکن است در دماهای بسیار پایین دچار مشکل شوند. چراکه این LCD ها حقیقتا کریستال خالص نیستند و می توانند در دماهای پائین به علت ساختار شبکه دچار اختلال شوند.

  • افزایش سطح نویز حسگرها (Sensors Noise Level)

سطح نویز در سنسورهای دوربین های مداربسته با درجه حرارت افزایش پیدا می کند. در واقع حتی اگر سیستم های الکترونیکی دوربین های مداربسته معمولی نیز بتواند درجه حرارت های بالا را تحمل کند، سنسورها نخواهند توانست میزان نور ورودی به سیستم را کنترل کرده و تصویری درست از ویوی مورد نظر ارائه دهند.

در صورت استفاده از یک نمایشگر LED برای دوربین های مداربسته شاهد خواهید بود که با افزایش درجه حرارت روشنایی کاهش پیدا می کند.

اثر دما بر دوربین مداربسته

اثر دما بر دوربین مداربسته

همانطور که در شکل نیز مشاهده می کنید، میزان روشنایی LED ها در دمای عملیاتی نرمال 25 درجه سانتی گراد معادل %100 آن است. اما با افزایش دما به 75 درجه سانتی گراد این روشنایی به %80 افت پیدا می کند. با افزایش دمای عملیاتی به 175 درجه سانتی گراد نیز میزان روشنایی از نصف نیز کمتر شده و به %40 کاهش خواهد یافت. در واقع بصورت تجربی می توان نتیجه گرفت که میزان روشنایی LED های سیستم با دما بصورت خطی (Linear) تغییر می کند.

کاهش یا افزایش شدید دما و در واقع شرایط دمایی بسیار متفاوت از شرایط ایده آل عملیاتی دوربین می تواند سبب کاهش عمر مفید قطعات دوربین نیز شود. برای مثال، افزایش حرارت سبب کاهش عمر مفید نمایشگرهای LED دوربین های مداربسته، بدنه های پلاستیکی آن ها و … می گردد.

مقاومت کابل های دوربین مداربسته با افزایش دما افزایش پیدا می کند. افزایش مقاومت الکتریکی رسانای بکار رفته در کابل دوربین مداربسته نیز سبب افت سیگنال و نزول کیفیت تصویر و کاهش رزولوشن (Resolution) می گردد.

همان طور که در این مقاله مطالعه فرمودید، تمام دوربین های مداربسته معمولی دارای رنج دمایی عملکرد محدودی هستند که در راهنمای آن ها از طرف سازنده دوربین مشخص گردیده است. برای محیط هایی با شرایط دمایی ویژه لازم است از دوربین های مخصوص که با استفاده از اجزا و اپلیکیشن های منحصر به فرد و متناسب با آن شرایط دمایی ساخته شده اند استفاده کنید.

در این دوربین ها تلاش شده است با طراحی ویژه اثر دما بر دوربین مداربسته مورد نظر خنثی شود. شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان مجرب فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *