بلاگ

آشنایی با سیستم آژیر اعلام سرقت، اجزا و موارد کاربرد آن

آژیر اعلام سرقت، یکی از اجزای سیستم امنیتی ساختمان است. این وسیله ای امنیتی است به منظور اعلام ورود غیر مجاز به یک ساختمان یا دستکاری خودرو توسط افراد متفرقه، طراحی شده است. آژیر اعلام سرقت در خودروها، ساختمان های مسکونی، تجاری و نظامی نصب می شود. نصب این وسیله در ساختمان ها با هدف نظارت بر اموال و ممانعت از سرقت انجام می گیرد. نصب آژیر اعلام سرقت برای خودرو به محافظت از خودرو و محتویات داخل ان کمک می کند. ما در این مطلب سعی داریم، تمام دانستنی هایی که در رابطه با آژیر اعلام سرقت مورد نیاز است، توضیح دهیم.

آژیر اعلام سرقت چیست؟

در مطلب  همه آن چه که باید درباره دزدگیر اماکن و ساختمان ها بدانید و همه آنچه که در مورد سیستم دزدگیر خودرو و اجزای سازنده آن باید بدانید، دانستنی های مفصل و جامعی را در مورد سیستم های امنیتی و دزدگیرها بیان کرده ایم. شما می توانید با مطالعه این مقالات، از نکات بیشتری را در این رابطه مطلع شوید. آژیر اعلام سرقت، جزیی از سیستم دزدگیر است که بصورت صوتی عمل می کند و به صورت متناوب صدا تولید می کند. در واقع آژیر در سیستم اعلام سرقت به منزله اعلام کننده صوتی عمل می کند و صاحب ساختمان یا خودرو را از خطر موجود، آگاه می کند.

آژیر ها در صداهای مختلف تولید شده و در بازار موجود هستند، آن چه که اهمیت دارد، بلند بودن و گیرا بودن صدای آن است. آژیر ها در ولتاژ های ۹v – 12v – 24v در دسترس هستند.

انواع آژیر اعلام سرقت

این وسیله امنیتی را در دو دسته می توان تقسیم بندی کرد: آژیر داخلی و آژیر بیرونی. این نوع از دسته بندی بر اساس مکان نصب آژیر انجام شده است. در ادامه به توضیح این دو دسته می پردازیم.

آژیر داخلی

این نوع آژیر ها به آژیر های سایرن (Siren) معروف می باشند که در داخل محیط و کنار پنل و جعبه اعلام سرقت نصب می شوند. هنگام اعلام سرقت علاوه بر صدای آژیر بیرونی، در داخل محیط نیز مخاطبین باید اعلام سرقت را متوجه شوند به همین منظور از سایرن استفاده می شود. این آژیر ها به آژیر های پیزو نیز شناخته می شوند که در دو نوع بزرگ و کوچک تقسیم بندی می شوند. آژیر سایرن توسط دو سیم که دارای قطب مثبت (+) و قطب منفی (-) می باشد به سرور متصل می شود.

آژیر بیرونی

معمولا این نوع آژیرها به صورت اسپیکر (Speaker) در بیرون محل مورد نظر و در فضای آزاد نصب می شود. این نوع از آژیر با نام بلندگو نیز شناخته می شود. به دلیل این که بلندگو در فضای بیرونی ساختمان نصب می شود، آن را معمولا درون یک کاور فلزی قرار می دهند تا در مقابل باد و باران از بلندگو محافظت شود. بلندگو را در فضای آزاد و در ارتفاع ۳/۵ متری از سطح زمین نصب می کنند. در روی کاور روزنه هایی جهت پخش صدا وجود دارد.

درهنگام نصب جهت شیار های آن باید به طرف زمین باشد تا باران به درون آن نفوذ نکند. به منظور جلوگیری از باز شدن کاور و تخریب اسپیکر توسط سارق از یک شاسی tamper درون آن استفاده می شود. بلندگو توسط دو سیم به سرور متصل می شود. به دلیل این که بلندگوی دزدگیر اماکن صفحه دیافراگم ندارد، پس رعایت قطب مثبت و منفی جهت نصب اهمیتی ندارد.

آژیر اعلام سرقت

موارد کاربرد آژیر اعلام سرقت

موارد کاربرد اصلی آژیر، در سیستم دزدگیر خودرو و ساختمان هاست.

کاربرد آژیر اعلام خطر در خودرو

آژیر الکترونیکی یا واحد تولید صدا، به وسیله بست در روی بدنه ی خودرو (زیر در پوش موتور) بسته می شود. محل نصب آژیر باید به گونه ای انتخاب شود که در حالت بسته بودن در پوش غیر قابل دسترسی باشد. شدت جریان مصرفی آژیر الکترونیکی حدود ۵ آمپر است و می تواند، هنگام فعال شدن سیستم دزدگیر، ۱۲۵ دسی بل سیگنال قابل شنیدن را تولید نماید.

در صورتی که سارق یا هر شخص متفرقه دیگری، در غیاب صاحب خودرو، شروع به دستکاری قفل های درب آن بکند، دسیستم دزدگیر فعال شده و صدای آژیر بلند می شود و علاوه بر صاحب خودرو، تمامی افرادی که در اطراف خودرو هستند، از خطر موجود آگاه می شوند. نصب سیستم دزدگیر خودرو برای خودروهایی که بیرون از پارکینگ و در کنار خیابان پارک می شوند، ضروری به نظر می رسد. در اکثر مواقع سارق بعد از شنیدن صدای آژیر، از فعالیت منصرف شده و محل را ترک می کند. اگر صاحب خودرو در زمان مناسب خود را به خودرو برساند، می تواند سارق را شناسایی و در صورت امکان دستگیر کند.

کاربرد آژیر اعلام سرقت در ساختمان

اصلی ترین و مهم ترین کاربرد آژیر در ساختمان های مسکونی، ممانعت از ورود سارقان به فضای داخلی است. در صورتی که دزدگیر اماکن، خطری را مشاهده کند، صدای آژیر بلند شده و تمام افراد حاضر در ساختمان، از این خطر آگاه می شوند. در ساختمان های تجاری و مغازه ها نیز، در صورتی که فروشنده مورد سرقت یا تهدید قرار بگیرد، دزدگیر را فعال کرده و صدای بلند آژیر، دیگران را از این مساله مطلع می کند. افراد می توانند یا شنیدن صدای هشدار دهنده ی آژیر، به سرعت با پلیس تماس گرفته و آن ها را در جریان این عمل غیر قانونی قرار دهند.

آژیر اعلام سرقت

اجزای تشکیل دهنده آژیر اعلام سرقت

در مدار آژیرها جهت ایجاد صدا از المان های الکترونیکی استفاده می شود. آژیر اعلام سرقت به طور کلی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که در ادامه مطلب معرفی می شوند.

اسیلاتور

منبع تولید فرکانس است.

تقویت کننده یا آمپی فایر

فرکانس حاصل از اسیلاتور در این قسمت تقویت می شود .یک تقویت کننده می تواند دارای چندین طبقه باشد.

بلندگو

سیگنال خروجی از تقویت کننده توسط بلندگو پخش می شود. قدرت بلندگو را با وات مشخص می کنند. همان طور که قبلا اشاره شد، آژیر ها در ولتاژ های ۹v – 12v – 24v در دسترس هستند.

شرکت دوربین مدار بسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مدار بسته است. کارشناسان مجرب فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مدار بسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.